آرین موتور

راهکارهای جلوگیری از خوابیدن در هنگام رانندگی

avoid sleeping while driving راهکارهای جلوگیری از خوابیدن هنگام رانندگی

بر اساس آمار‌های جهانی، بسیاری از تصادفات رانندگی به دلیل خواب‌آلودگی رانندگان خودرو‌ها اتفاق می‌افتد؛ به همین دلیل همیشه پیشنهاد می‌شود زمانی که حس خستگی و خواب‌آلودگی دارید از رانندگی با اتومبیلتان دوری کنید. همچنین بر اساس نظر متخصصان فعال در حوزه تصادفات رانندگی، اگر در زمان رانندگی با خودروتان احساس خستگی و خواب‌آلودگی کردید، بهتر است اتومبیلتان را در کنار جاده پارک کرده و چند دقیقه‌ای استراحت کنید؛ اما در بسیاری از موارد شرایط به گونه‌ای نیست که افراد قادر باشند خودروشان را متوقف کنند تا مدتی را بخوابند. خیلی وقت‌ها مسیر شما کوتاه‌تر از آن است که احتیاج به یک خواب سنگین داشته باشید و یا به دلیل کمبود وقت و یا شرایط جاده‌ای قادر به توقف اتومبیلتان نیستید و باید مسیرتان را همواره ادامه دهید. از همین سو در این مقاله قصد داریم راهکار‌های جلوگیری از خوابیدن در زمان رانندگی را به شما معرفی کنیم.

مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و انرژی‌زا

اگر فکر می‌کنید در مسیر رانندگی خوابتان خواهد برد، بهتر است قبل از اقدام به رانندگی با خودروتان، نوشیدنی یا خوراکی‌های کافئین‌دار مصرف کنید. قطعا بهترین مثال برای نوشیدنی‌های کافئین‌دار، قهوه است. یک فنجان قهوه نسبتا غلیظ قادر است شما را به مدت ۲ الی ۳ ساعت هوشیار نگه دارد و باعث شود در زمان رانندگی خوابتان نبرد. اگر به قهوه علاقه ندارید، می‌توانید از نوشابه‌های انرژی‌زا استفاده کنید؛ این نوشیدنی‌ها معمولا حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین و قند هستند که باعث شادابی و البته هوشیاری شما در زمان رانندگی می‌شوند.

خودتان را سرگرم کنید!

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از خوابیدن در هنگام رانندگی، انجام دادن کاری به صورت مداوم است. اگر با خانواده یا دوستانتان هستید، می‌توانید در زمان رانندگی با آن‌ها صحبت کنید یا یک خوراکی را شروع به جویدن کنید؛ اگر هم موسیقی دلخواهتان را به همراه دارید، می‌توانید با خواننده آن همخوانی کنید! بر اساس نظر کارشناسان فعال در حوزه تغذیه، جویدن آدامس یکی از راه‌های جلوگیری از خوابیدن در زمان رانندگی است و پروسه جویدن آن می‌تواند باعث هوشیاری شما در زمان رانندگی شود.

از وضعیت آسایش خارج شوید!

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از خوابیدن در زمان رانندگی این است که از وضعیت مطلوبتان خارج شوید. ارتفاع یا زاویه پشتی صندلی را تغییر دهید و شیشه اتومبیل را کمی پایین بکشید تا باد به صورتتان برخورد کند؛ این دو امر باعث می‌شود شما از حالت آسایش یا پایدارتان خارج شوید و عضلاتتان بیش از پیش تحرک داشته باشند. فعالیت عضلات باعث می‌شود بدنتان از حالت خواب خارج شود و بتوانید هوشیارتر از قبل مسیرتان را ادامه دهید.

چراغ‌های داخل کابین را روشن کنید.

قطعا افزایش نور محیط داخل خودرو باعث کاهش حالت خواب‌آلودگی شما می‌شود؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم در زمان رانندگی در شب، اقدام به روشن کردن چراغ‌های نورپردازی داخل کابین خودروتان کنید. البته بهتر است چراغ‌های داخل کابین را به صورت مداوم روشن نگه ندارید، زیرا این امر باعث کاهش وضوح تصویر شما از مسیر مقابلتان می‌شود.

دمای داخل کابین را تغییر دهید.

سعی کنید با تغییر سیستم تهویه هوای خودرو، اقدام به تغییر دمای داخل اتومبیلتان کنید. همانطور که پیش‌تر گفتیم برای از بین‌بردن حالت خواب‌آلودگی بهتر است از حالت آسایش خارج شوید و یکی از بهترین روش‌ها برای خارج کردن بدن انسان از حالت آسایش یا پایدار، تغییر مداوم دمای محیط است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط