آپشن‌های کم کاربرد در خودروها

آپشن‌های کم کاربرد در خودروها
 10 فوریه 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

گسترش فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید در صنایع مختلف، یک موضوع غیر قابل انکار است؛ صنعت اتومبیل‌سازی نیز از این مبحث مستثنا نبوده و بسیاری از آپشن‌ها و امکاناتی که در خودرو‌های مدرن امروزی می‌بینیم، حاصل موج توسعه فناوری‌های جدید در چند سال اخیر است. به طور کلی امکانات و آپشن‌های قرار گرفته در اتومبیل‌های امروزی به سه بخش جامع تقسیم می‌شوند؛ آپشن‌های ایمنی، آپشن‌های رفاهی و آپشن‌های تقویتی. قرار گرفتن هر یک از این آپشن‌ها در خودرو مورد نظرتان باعث افزایش قیمت آن اتومبیل می‌شود؛ از همین رو بسیاری معتقدند هرچه یک خودرو آپشن‌ها و امکانات بیشتری داشته باشد، با ارزش‌تر به حساب می‌رود. در این میان سوالی که پیش می‌آید این است که، آیا واقعا ما به این آپشن‌ها نیاز داریم؟ آیا همینطور که در تبلیغات کمپانی‌های اتومبیل‌سازی مشاهده می‌کنیم، این آپشن‌های جدید کاربردی هستند؟ بسیاری از متخصصان خودرو‌ها معتقدند، برخی از آپشن‌های استفاده شده در اتومبیل‌های امروزی، جزء امکاناتی به شمار می‌روند که شاید هیچ‌گاه از آن‌ها استفاده نکنیم. در این مقاله قصد داریم ۶ آپشن نسبتا غیرکاربردی را معرفی کنیم تا در زمان خرید اتومبیل مورد نظرتان با آگاهی بیشتری امکانات آن را بررسی کنید.

شیفتر پشت فرمان

پدال شیفتر پشت فرمان جزء آپشن‌های تقویتی است که در گذشته فقط در اتومبیل‌های مسابقه‌ای برای تسریع در روند تعویض ضریب دنده استفاده می‌شد؛ اما امروزه این آپشن را در بسیاری از خودرو‌های شهری معمولی نیز مشاهده می‌کنیم. بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان صنعت اتومبیل‌سازی، اگر قرار نباشد اتومبیلتان را به یک خودرو مسابقه‌ای تبدیل کنید دلیلی ندارد آپشن پدال شیفتر پشت فرمان را سفارش دهید زیرا ممکن است از این آپشن هیچگاه استفاده نکنید.

رادار تشخیص خطوط

رادار تشخیص خطوط جاده یکی از آپشن‌هایی است که به شکل یک ترند جدید در میان اتومبیل‌سازان سراسر دنیا در آمده است؛ اما سوال اصلی اینجاست که آیا رانندگانی که گواهی‌نامه رانندگی را دریافت کرده‌اند و می‌توانند المان‌های جاده را آنالیز کنند به رادار تشخیص خطوط نیاز دارند؟ به نظر می‌رسد جواب این سوال یک پاسخ منفی باشد.

اتصال به شبکه‌های اجتماعی

یکی از آپشن‌هایی که در دو سال اخیر بسیاری از کمپانی‌های اتومبیل‌سازی اقدام به گسترش آن کرده‌اند، آپشن اتصال خودرو به شبکه‌های اجتماعی است! به نظر نمی‌رسد با وجود تلفن‌های همراه هوشمند امروزی کسی نیاز داشته باشد خودرو خودش را به شبکه‌های اجتماعی متصل کند؛ اتومبیل شما هیچ‌گاه نمی‌تواند نقش یک گجت ارتباطی خوب را در میان شبکه‌های اجتماعی ایفا کند.

دستیار صوتی

دستیار‌های صوتی یکی از امکانات تلفن‌های هوشمند امروزی است اما به نظر می‌رسد آپشن کاربردی و مناسبی برای خودرو‌های شهری نباشد. دستیار‌های صوتی هیچگاه دقیق نیستند و همیشه به خاطر لهجه یا نوع گویش کاربر، نمی‌توانند دستورات داده شده را به درستی تشخیص دهند؛ از همین رو به نظر می‌رسد وجود یک دستیار صوتی در خودروتان، بیشتر موجب حواس‌پرتی شما شود تا اینکه بخواهد نقش یک آپشن کاربردی را ایفا کند.

دید در شب

قطعا شما یا دوستانتان با یک خودرو سدان معمولی به مناطق اختصاصی شکار نخواهید رفت! پس دلیلی ندارد هزینه زیادی را بابت آپشن دوربین دید در شب بپردازید. به نظر می‌رسد آپشن دید در شب بیشتر در خصوص اتومبیل‌های خاص کاربرد داشته باشد و مناسب یک اتومبیل شهری نیست.

سنسور باران

آپشن سنسور باران قادر است قطره‌های باران را بر روی شیشه جلو اتومبیلتان تشخیص دهد و برف پاک‌کن خودرو را بکار بیندازد؛ اما به نظر نمی‌رسد کسی که توانسته باشد گواهی‌نامه رانندگی را گرفته و از وضعیت بینایی مطلوبی برخوردار باشد نیاز به آپشن سنسور باران داشته باشد.