آپشن‌های قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شوند

آپشن‌های قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شوند
 11 جولای 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

امروزه با توجه به نیاز جوامع پیشرفته، یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در انتخاب اتومبیل‌های مدرن می‌تواند نوع و تعداد آپشن‌های بکار رفته در آن‌ها باشد. سالانه بسیاری از خودروسازان بزرگ همچون کمپانی میتسوبیشی، تحقیقات فراوانی را بر روی خواسته واقعی افراد از یک اتومبیل مدرن و امروزی انجام می‌دهند و بر اساس اطلاعات بدست آمده اقدام به استفاده از آپشن‌ها و امکانات رفاهی و ایمنی می‌کنند؛ اما زمانی هم بوده است که شرکت‌های تولیدکننده خودرو‌ها، بدون بررسی نیاز واقعی مردم، اقدام به بهره‌گیری از آپشن‌های جدید کرده‌اند که اغلب آن‌ها به شکست مواجه و خیلی زود کنار گذاشته شده‌اند. در این مقاله برخی از آپشن‌های قدیمی که زمانی استفاده می‌شدند را بررسی کنیم.

استفاده از پنل خورشیدی در خودرو

یکی از آپشن‌های قدیمی که زمانی بحث استفاده از آن در صنعت خودرو باب بود پنل خورشیدی است؛ اما متاسفانه این پنل‌ها هم بسیار گران‌قیمت بودند و هم به شکل قابل توجهی وزن بالایی داشتند. همین موضوع باعث شد خیلی زود از صنعت خودرو کنار زده شوند؛ اما با این وجود زمانی چند خودروساز اقدام به استفاده از پنل خورشیدی در اسپویلر و سقف محصولاتشان کردند و آن را به عنوان یک آپشن اضافه به مشتریان خود ارائه دادند. فلسفه وجودی استفاده از این فناوری، تولید نیروی کافی برای یک باتری اضافه بود که وظیفه آن بوجود آوردن نیروی برق برای شارژ گوشی تلفن همراه بود؛ البته همانطور که می‌توان حدس زد این آپشن به هیچ‌وجه صرفه اقتصادی نداشت و خیلی زود توسط تولیدکننده خودرو پس زده شد.

استفاده از نورپردازی فانتزی در داخل کابین خودرو

نورپردازی داخل کابین خودرو‌ها یکی از مهم‌ترین شاخه‌های حوزه طراحی اتومبیل و از جمله آپشن‌های قدیمی در خودرو به حساب می‌رود. نورپردازی داخل کابین‌ها باید بر اساس اصول ارگونومیک باشد تا هم دید راننده را مختل نکند و هم نور کافی را فضای داخلی کابین بوجود بیاورد. اما باید این موضوع را قبول کنیم که علم ارگونومی هیچ‌گاه برای طراحان جذاب نبوده است؛ همین موضوع نیز باعث شده بود زمانی خودروسازان به این وضعیت و استاندارد‌های نورپردازی خودرو‌ها زیاد توجه نداشته باشند و بیشتر به فکر زیبایی نورپردازی داخلی خودرو باشند. از همین رو در یک بازه زمانی از تاریخ صنعت خودرو، شاهد استفاده از نورپردازی‌های فانتزی در کابین خودروها هستیم که البته کاربران این اتومبیل‌ها نیز از این موضوع استقبال چندانی نکردند.

گیربکس ۳+۴

این گیربکس زمانی توسط خودروسازان به شکل یک آپشن ارائه می‌شد؛ کارکرد سیستم این جعبه‌دنده به شکلی بود که ۴ دنده به صورت دستی تعویض می‌شد و سه دنده به شکل اتوماتیک. همانطور که حدس زدید این گیربکس با پیشرفت سیستم انتقال نیروی تیپ ترونیک و سامانه‌های مشابه کنار گذاشته و به عنوان یکی از آپشن‌های قدیمی و غیر کاربردی شناخته شد.

 

 

پنجره‌های دریچه‌ای شکل

این آپشن را در خودرو‌های قدیمی می‌توان یافت؛ گوشه پنجره‌ها به صورت جداگانه شبیه یک دریچه باز می‌شدند و راننده یا کمک راننده می‌توانستند با بهره‌گیری از این دریچه آینده خودرو را تمیز یا زاویه آن را تنظیم کنند. البته با توسعه فناوری‌های پایه الکترونیک در صنعت خودرو و برقی شدن پروسه تنظیم آینه‌های اتومبیل، این پنجره‌های دریچه‌ای شکل از طرف خودروسازان و البته مصرف‌کنندگان پس زده شدند.