دیدگاه افراد به خودرو شخصی‌ خودشان با یکدیگر متفاوت است. بعضی از افراد به خودرو خود به عنوان بخشی از پرستیژ و شخصیت فردی خود می‌‌نگرند، بعضی خودرویشان را وسیله کارشان می‌دانند و بعضی دیگر صرفا وسیله‌ای برای حمل‌ونقل.

واقعیت این است که فرقی نمی‌کند شما جز کدام دسته باشید، مهمترین مساله این است که خودرو شخصی وسیله‌ای برای رفع یک نیاز است و تا زمانی که نیاز شما برطرف شود، خوشحال خواهید بود.

اما برای اینکه مدت زمانی که خودرو شما کارش را انجام می‌دهد، افزایش یابد، باید مراقبت‌هایی را از آن انجام دهید. خودرو شخصی به مانند تمام وسائل شخصی یک فرد، نیازمند مراقبت و رسیدگی است. در این نوشته سعی داریم به نکات کلیدی رسیدگی به خودرو شخصی اشاره کنیم.

معمولا در کتابچه راهنما همراه خودرو، بهترین زمان بندی برای رسیدگی به بخش‌های مختلف خودرو ذکر شده است. هیچکس بهتر از شرکت سازنده نمی‌داند که خودرو چه وقت به رسیدگی نیاز دارد. پس کتابچه را جدی بگیرید.

بهترین نوع مراقبت از موتور، توسط روغن موتور انجام می‌شود. بسته به نوع روغن، نوع خودرو و نوع رانندگی خود، دوره‌ تعویض روغن ممکن است تغییر کند. اما همیشه با تعویض روغن، فیلتر روغن را هم تغییر دهید.

ضد یخ، روغن ترمز و رادیاتور خود را همیشه چک کنید. مراقب باشید که هر کدام از آن‌ها به رنگی غیر طبیعی درنیامده باشد و یا از سطح کافی پایین‌تر نیامده باشد. نهایتا هر دو سال یکبار، باید این موارد را تعویض کنید

سالانه دوبار لاستیک‌ها را جابه‌جا کنید. سطح سایش و فرسودگی لاستیک‌ها با هم برابر نیست و اگر تنظیم باد هم به شکل مناسبی انجام نگرفته باشد، لاستیک‌ها زودتر فرسوده می‌شوند. جا‌به‌جایی لاستیک‌ها را به شکل ضربدری انجام دهید.

اگر لنت ترمز به مقداری برسد که نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، باید خیلی زود به آن رسیدگی شود. به یاد داشته باشید، تعویض دیسک بسیار گرانتر و مشکلتر از تعویض لنت ترمز است، پس این نکته را فراموش نکنید.

اگر در سیستم تعلیق خودرو مشکلی مشاهده کرده‌اید، اجازه ندهید از آنچه که هست جدی‌تر شود. مشکلات خودرو با گذر زمان، هزینه‌بر و مشکل‌تر خواهند شد.

آلودگی‌های عادی مسیرها در کنار مسائلی مانند شن، ماسه و گل می‌تواند در دراز مدت به پوسیدگی قطعات داخلی و شکل ظاهری خودرو آسیب جدی بزند. خودرو خود را به شکل مرتب تمیز نگه دارید.

لاستیک‌ها با افزایش سرعت ناگهانی، ترمز شدید و چرخش‌های سریع دچار فرسایش بیشتری می‌شوند. برای مراقبت از خودرو خود، این حرکات را انجام ندهید.

تصادف خودرو امری اجتناب ناپذیر است. اگر می‌خواهید بخوبی از خودرو خود مراقبت کنید، سعی کنید شرایط بیمه خودرو  و گارانتی مناسب را تهیه کنید تا با وقوع تصادف، سریعا بتوانید خودرویتان را تعمیر کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط