اگر در خودرو سوخت اشتباه ریخته شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر در خودرو سوخت اشتباه ریخته شود چه اتفاقی می‌افتد؟
 6 سپتامبر 2017
 دسته بندی:  بلاگ  
 برچسب:   ، ، ،  

همه ما می‌دانیم، اتومبیل‌هایمان برای حرکت به سوخت نیاز دارد. اغلب خودرو‌هایی که در ایران وجود دارد، از سوخت بنزین برای ایجاد نیروی محرکه در موتور استفاده می‌کنند. موضوعی که برای خیلی از افراد به یک سوال بزرگ تبدیل شده است، این است که اگر در باک خودرویمان سوخت اشتباه بریزیم چه اتفاقی می‌افتد؟ امروز در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و جواب این سوال را مطح کنیم.

سوخت دیزل در خودرو‌های بنزینی

اگر خودرو بنزینی دارید و به اشتباه سوخت دیزل وارد اتومبیل خود کرده‌اید، این کار می‌تواند آسیب جدی به سیستم تحریق خودرو شما برساند. موتورهای بنزینی مخلوطی از هوا و سوخت را فشرده کرده می‌کنند و سپس می‌سوزانند، این به دلیل اکتان بالای بنزین است که به راحتی با هوا واکنش نشان می‌دهد و باعث می‌شود سریع‌تر به انرژی تبدیل شود. در اغلب خودرو‌های امروزی سنسور ناک ( knock sensor ) که پس از ورود سوخت نا‌مناسب در باک، سریعا متوجه می‌شود و آن را پس از پارک خودرو، از خروجی زیر باک دفع می‌کند. اگر متوجه شدید که سوخت دیزل را به اشتباه وارد موتور بنزینی خود کردید، سریعا خودرو را متوقف کنید، این عمل باعث می‌شود که حداقل خسارت به سیستم‌های داخلی خودروتان وارد شود؛ پس از توقف همانطور که گفتیم اگر خودرو شما دارای سیستم سنسور ناک ( knock sensor ) باشد، سوخت وارد شده از زیر باک خارج می‌شود و اگر خودرو شما از این قابلیت برخوردار نباشد، شما می‌بایست سریعا به یک تعمیرکار متخصص تماس حاصل بفرمایید؛ تعمیرکار ابتدا سوخت داخل باک خودرو شما را با استفاده از مکش خارج می‌کند و پس از آن شلنگ‌های سوخت رسانی خودرو را باز می‌کند، در این حالت خودرو شما حداقل باید به مدت ۱ ساعت حالت سکون خود را حفظ کند تا تمام سوخت داخل شلنگ‌ها خارج شود. متاسفانه برای مقدار سوختی که وارد موتور شده کاری نمی‌توان کرد، اما اگر این مقدار سوخت کم باشد، مشکلی برای اتومبیلتان پیش نخواهد آمد.

سوخت بنزین در خودرو‌های دیزلی

اگر خودروی دیزلی دارید و به اشتباه سوخت بنزین در باک آن ریختید، برای شما خبر بدی دارم، زیرا به احتمال زیاد هزینه‌های بسیاری باید بابت تعمیرات اتومبیلتان پرداخت کنید. سوخت بنزین احتراق بسیار سریع‌تری دارد، همین موضوع باعث می‌شود که سوخت در موتور خودرو سریع‌تر مصرف شود و سیلندر‌ها بدون سوخت مورد نیازشان کار کنند، نتیجه این عمل آسیب جدی به سیستم داخلی موتور خودرو دیزلی شما است و باید قطعات زیادی را از جمله سیلندر‌ها تعویض کنید، که این مسئله معمولا هزینه بسیار زیادی دارد. این را هم در نظر بگیرید که سوخت دیزل فقط یک منبع انرژی نیست و در سیستم داخلی خودرو‌های دیزلی، به عنوان یک روان کننده نیز استفاده می‌شود به همین دلیل اگر به اشتباه بنزین در باک اتومبیل دیزلی خود بریزید، باید انتظار خراب شدن پمپ انژکتور را نیز داشته باشید.

 

بنزین سوپر یا معمولی؟

به طور کلی بنزین ممتاز یا همان سوپر، برای خودرو‌های وارداتی کشور پیشنهاد می‎‌شود، زیرا بنزین معمولی در سیستم سوخت رسانی این خودرو‌ها رسوب می‌کند و در نهایت به این سیستم آسیب جدی می‌رساند، اما در خودرو‌های داخلی، این مشکل بوجود نمی‌‌آید و بنزین معمولی و سوپر در این خودرو‌ها تفاوتی خاصی ایجاد نمی‌کند.