آرین موتور

تفاوت‌ خودروهای راست‌فرمان و چپ‌فرمان

difference car right left hand driveتفاوت‌ خودروهای راست‌فرمان و چپ‌فرمان

حمل ‌و نقل با استفاده از راه‌ها، سالیان سال است که ادامه دارد و در زمان قرون ‌وسطی راه‌های اصلی و قديمی گسترش يافتند. در بسیاری کشورها از جمله ایران اتومبیل‌ها همیشه در سمت راست جاده‌های دوطرفه قرار می‌گیرند و فرمان اتومبیل در سمت چپ آن قرار دارد. (چپ‌فرمان هستند.)

در مقابل در برخی کشورها این قضیه کاملاً برعکس است یعنی اتومبیل‌ها راست‌فرمان بوده و جهت حرکت خودروها در راه‌های دوطرفه هم برعکس است. از مهمترین این کشورها می‌توان به بریتانیا، استرالیا، ژاپن، نیوزیلند و هند اشاره کرد. حدود یک سوم جمعیت جهان در این گروه قرار می‌گیرند.

ریشه‌ تاریخی این موضوع بدین صورت است که در زمان‌های گذشته افراد معمولاً شمشیر خود را سمت چپ می‌بستند و برای جلوگیری از برخورد با شمشیر کسی که از طرف مقابل می‌آید، از سمت چپ پیاده‌رو حرکت می‌کردند (جهت حرکت خودروهای انگلیسی). سوارکاران از سمت چپ جاده حرکت می‌کردند تا اگر کسی به آن ها حمله کرد، به سرعت بتوانند شمشیر خود را از غلاف بیرون بکشند و از خودشان دفاع کنند. علاوه بر این اکثر مردم راست دست هستند، و حرکت کردن از سمت چپ باعث می‌شد که آنها بتوانند در دست قوی‌ترشان سلاح حمل کنند و زمانی که با دشمن روبه‌رو شوند می‌توانستند عملکرد بهتری در مقابل آن داشته باشند.

تمام جهان غيرنظامی به همين خاطر تا سال‌های ۱۷۰۰ ميلادي از سمت چپ جاده حرکت می‌کردند. در اين عصر اروپا شاهد انقلابی بزرگ از طريق استعمار و اکتشاف بود. انقلاب فرانسه منجر به تغيير همه‌چيز از جمله قوانين شد که از جمله‌ این تغييرات، استفاده از سمت راست جاده برای حرکت بود. همچنین با پیشروی آمریکا در تولید انبوه خودروها، استانداردهای جهانی جدیدی از طریق فروش این خودروها به سرتاسر جهان خلق گردید و چون این خودروها فرمان‌چپ بودند، بنابراین برای حرکت از سمت راست جاده طراحی شده بودند.

امروزه نیز این دوگانگی ترافیکی وجود دارد. بعضی از کشورها پیش از این جهت ترافیک خود را تغییر داده‌اند ولی این تغییر عمدتاً در نیمه اول قرن بیستم صورت گرفته ‌است و انجام آن در جامعه امروز با توجه به حجم ترافیک غیرممکن به نظر می‌رسد. این مشکل مانع مسافرت آزادنه جهانگردان می‌شود، چرا که حتی در صورت تغییر وسیله نقلیه باز هم عادت رانندگی آنان خطرساز خواهد بود. تصور کنید برای ما ایرانیان چه مشکلاتی هنگام رانندگی در کشورهایی مانند انگلیس، استرالیا، ژاپن و… پیش خواهد آمد؛ وقتی می‌خواهیم آینه وسط را نگاه کنیم بی اختیار سرمان را به سمت راست چرخانده در حالی که خبری از آینه وسط نیست! وقتی می‌خواهیم راهنما بزنیم برف پاک کن را فعال می‌کنیم! سر چهارراه هم باید حسابی فکر کنیم تا متوجه شویم از کجا باید برویم!

کمپانی میتسوبیشی موتورز، خودروهای خود را به دو صورت راست‌فرمان و چپ‌فرمان تولید می‌کند. میتسوبیشی در ایران شامل میتسوبیشی اوتلندر، میتسوبیشی ای‌اس‌ایکس، میتسوبیشی میراژ و میتسوبیشی لنسر است که شرکت آرین موتور، ارائه‌کننده محصولات و خدمات این برند مطرح ژاپنی، در کشور عزیزمان است.

امیدواریم تا اطلاعات ارائه شده در این مطلب جامع و شامل بوده باشد. اطلاعات کامل محصولات میتسوبیشی در سایت رسمی آرین موتور، نمایندگی رسمی میتسوبیشی موتورز در ایران، موجود است و باعث افتخار ماست تا بتوانیم در خدمت هم‌میهنان عزیز کشورمان باشیم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط