آرین موتور

تست‌ تصادف و Euro NCAP

test drive euro ncap تست تصادف

برای ارزیابی هر محصولی باید آن را در عمل تست کرد، شرایط واقعی را هیچ‌وقت به طور کامل نمی‌توان شبیه‌سازی و قبل از تولید انبوه و ارائه محصول در بازار باید آن را به طور کامل بررسی کرد، این اصل باعث بهبود محبوبیت برند و اخذ اعتبار بین منتقدان و مشتریان است.

تست تصادف یک مدل از انواع تست‌های تخریب است که معمولا به منظور اطمینان از دارا بودن استانداردهای طراحی ایمنی برای انواع وسایل حمل‌ونقل و اجزا آن‌ها و سیستم‌های وابسته انجام می‌گیرد.

تست تصادف دارای طبقه‌بندی است که به شرح زیر است:

این مدل از تست تصادف، معروف‌ترین بین مخاطبان است و وقتی هر کسی اسم تست تصادف را می‌شنود تصاویری از این آزمون به ذهن آن خطور می‌کند. این آزمون معمولا با وارد آمدن ضربه توسط دیوار بتنی به خودرو با سرعتی ثابت است که البته در برخی از موارد به جای دیوار بتنی از خودروهای شاسی بلند، به دلیل ارتفاع بلند‌تری که دارند،  نیز برای شبیه‌سازی شرایط واقعی‌تر استفاده می‌شود

در این نوع از آزمون، قسمتی از جلوی خودرو با مانعی(یا خودرو) تصادف کرده، اهمیت این تست به این دلیل است که واضحا قسمت جلوی خودرو ضربه اصلی را جذب کرده ولی قسمتی از آن نیز توسط کل بدنه جذب خواهد شد، این تست معمولا نتایج مفیدی برای بررسی تصادف شاخ به شاخ در اختیار مهندسان قرار می‌دهد.

این تست همانند تست پوششی متوسط است ولی با این تفاوت که در این آزمون از مانع کوچکتری مثل درخت یا میله استفاده می‌شود و فقط قسمت کوچکی از خودرو مورد برخورد قرار می‌گیرد.

همانطور که می‌دانید تصادف از بغل کشنده‌ترین نوع تصادف است و نمی‌توان از ارزش بسیار زیاد این تست چشم‌پوشی کرد و اگر خودرو ضربه‌گیر جانبی نداشته باشد، صدمه‌ی بسیار زیادی به سرنشینان وارد خواهد شد.

همانطور که از نام مشخص است، در این نوع آزمون وضعیت ایمنی خودرو در حالت واژگونی مخصوصا قدرت تحمل ستون‌های نگهدارنده سقف مورد بررسی قرار می‌گیرد، جدیدا تست واژگونی تغییر داده شده و دیگر خودرو ثابت واژگون نمی‌شود بلکه در حال حرکت آن را واژگون می‌کنند.

به غیر از خودرو و عابرین، اشیا زیادی در سطح جاده وجود دارند و نحوه‌ عملکرد خودرو در تصادف با آن‌ها ارزش به سزایی دارد، همچنین عملکرد ضربه‌گیر‌ها، گاردریل و دیگر وسایل ایمنی بررسی می‌شود تا مبادا اثری مخرب داشته باشند.

در این نوع از آزمون‌ها مدل قبلی و مدل جدید خودرو را بررسی می‌کنند.

معمولا قبل از این که متخصصان خودرو را در شرایط واقعی تست کنند چندین بار با استفاده از کامپوتری شبیه‌سازی تصادف را انجام می‌دهند، انجام این عمل به دلیل صرفه‌جویی در هزینه‌ها کاملا منطقی است.

یکی دیگر از روش‌های صرفه‌جویی در هزینه‌هاست، این آزمون برای ارزیابی کیسه‌های هوا و کمربند ایمنی استفاده می‌شود و به جای اینکه کل خودرو مورد ضربه قرار بگیر قسمت مورد تست بر روی سورتمه‌ای سوار شده و با مانع برخورد می‌کند.

آزمون Euro NCAP که مخفف عبارت European New Car Assessment Programme است برنامه‌ای مخصوص تست خودرو‌های جدید است که در سال ۱۹۹۷ در بروکسل، بلژیک توسط آزمایشگاه تحقیقات حمل‌ونقل برای بخش حمل‌ونقل انگلستان طراحی شد و توسط چندین دولت اروپایی و اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شد.

نحوه‌ امتیازدهی این برنامه به صورت تعداد ستاره از یک تا پنج ستاره است و اصول آزمون‌ها به این صورت است که ضربه‌های جلو با سرعت ثابت ۶۴ کیلومتر بر ساعت با مانع تخریب شونده، ضربه‌های جانبی با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت و ضربه‌های جانبی کوچک مثل میله، با سرعت ۳۲ کیلومتر بر ساعت و تصادف با عابرین با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت انجام می‌شود.

نتایج این برنامه بر فروش خودرو در بازارهای مختلف تاثیر بسیار زیادی دارد و در طول تاریخ خودروهایی بوده‌اند با اینکه از برندهای بسیار معتبری بودند ولی به دلیل عملکرد بد و امتیاز ایمنی پایین، فروش بسیار کمی داشته‌اند.

در آزمون ضربه‌های جلو علاوه بر دسته‌بندی خودروها از نظر کلاس‌، خودرو‌ها از نظر وزنی نیز در دسته‌هایی با اختلاف ۱۵۰ کیلوگرم نیز دسته‌بندی می‌شوند.

این تست الزامی نیست و برند‌ها می‌توانند به صورت داوطلبانه تحت شرایط و قوانین تعبیه شده، خودروهایشان را تست کنند ولی به دلیل شناخت و اهمیت زیاد Euro NCAP امتیاز بالا گرفتن از این تست باعث بهبود فروش مدل به شکل چشمگیری خواهد شد.

در ادامه نتایج آزمون Euro NCAP برای محصولات میتسوبیشی برای شما عزیزان جمع‌آوری شده است:

ردیف مدل تعداد ستاره تجهیزات ایمنی ایمنی عابرین ایمنی کودکان ایمنی بزرگسالان
۱ ASX ۵ ۷۱% ۶۰% ۷۸% ۸۶%
۲ Outlander ۵ ۱۰۰% ۶۴% ۸۳% ۹۴%
۳ Lancer ۵ ۷۱% ۳۴% ۸۰% ۸۱%
۴ Mirage ۴ ۵۵% ۷۳% ۷۲% ۹۰%

آرین‌موتور، نمایندگی رسمی میتسوبیشی در ایران، مفتخر است که خودرو‌های ایمن میتسوبیشی را برای هم‌میهنان عزیز در داخل کشور فراهم کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط