آرین موتور

بررسی خودروهای گرندتورر

gt cars خودروهای گرند تورر

انتخاب با شماست، یک سدان بی‌حاشیه یا جی‌تی سواری؟

شاید شما هم با عبارت GT در پسوند برخی خودروهای اسپرت مواجه شده باشید. عبارتی کمیاب و البته جنجالی که بهره‌مندی خودروها از این دو حرف یک دنیا الزام و توان را می‌طلبد. این اصطلاح در واقع به خودروهای با بازده بالا و ساختاری برای طی مسافت‌های طویل اطلاق می‌شود. این دو حرف نیز از واژه‌های Grand Tour در انگلیسی و Gran Turismo در ایتالیایی می‌آید به معنی دور اروپا! در شمایل سنتی خودروهای این کلاس عموما خودروهایی با دو صندلی دیده می‌شود، البته این به آن معنا نیست که هیچ خودروی ۴ درِ جی‌تی وجود ندارد. این خودروها با خودروهای ورزشی تفاوت‌های بسیاری دارند و آنقدر محبوب و پرتوان هستند که برای‌شان یک کلاس جداگانه در مسابقات رالی در نظر گرفته شده است.

در دنیای خودرو، اعجوبه‌های فراوانی در این کلاس دیده می‌شود. البته در زمینه مقایسه موتوری مشاهده می‌شود که جی‌تی‌ها، پیشرانه‌ بسیار بالایی دارند و توانایی‌شان در رسیدن به سرعت بالا با دیگر کلاس‌ها قابل قیاس نیست. البته در آن سوی میدان نباید غافل شد که مصرف سوخت خودروهای جی‌تی بسیار بالا است ولی به خاطر خاص بودن کلاس‌شان طرفداران پر و پا قرصی را برای خود دست و پا کرده است.

در بازار خودروهای وارداتی که تا امروز پای‌شان به خیابان‌های پایتخت و شهرهای دیگر نیز رسیده است هم می‌توان خودروهای جی‌تی را مشاهده کرد.

نگاهی دیگر به  بازار خودروهای اسپرت در ایران نشان می‌دهد که سردمدار اسپرت‌سازان ژاپنی، میتسوبیشی نیز سال‌های متمادی با تولید خودروهای اسپرت که در صدر آنان لنسر خودنمایی می‌کند، برای رقبا خط و نشان کشیده است. لنسرهایی که در دهه ۹۰۰ طرفداران پرو پاقرصی داشت امروز نیز در فیس‌لیفت‌های جذاب در بازار ایران حضور دارد و با خدمات پس از فروش آرین‌موتور یکی از معدود نمایندگان رسمی واردات خودرو در کشورمان به دست مصرف کنندگان می‌رسد. در هر حال کلاس خودرو‌های GT خاص اسپرت پسندانی است که انتظاراتی فراخودرویی از یک خودرو دارند! آیا شما هم در میان این علاقمندان هستید؟

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط