آرین موتور

همه چیز درباره لاستیک‌های زمستانی

winter tires لاستیک‌های زمستانی

لاستیک‌های زمستانی یکی از بهترین نوع تایر‌ها برای خودرو‌هایی است که می‌خواهند در فصل زمستان و در جاده‌های یخ‌زده حرکت کنند. لاستیک‌های زمستانی که ابتدا در جنگ جهانی دوم توسط نظامیان استفاده می‌شدند، امروزه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین لوازم جانبی اتومبیل‌ها در سراسر دنیا شده است. هر ساله با شروع برف و باران در فصل زمستان، میزان تصادفات جاده‌ای به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند؛ دلیل اصلی این موضوع کاهش اصطکاک میان تایر خودرو و سطح زمین است. با بهره‌گیری از لوازم مناسب فصل سرما مانند لاستیک‌های زمستانی می‌توان از وقوع بسیاری از تصادفات در فصول سرد سال جلوگیری کرد. اگر شما هم قصد دارید در جاده‌های یخ‌زده یا برفی اقدام به رانندگی کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از تایر‌های مناسب این جاده‌ها استفاده کنید تا در زمان رانندگی، ایمنی خودرو شما در برابر مسیر‌های لغزنده افزایش یابد.

لاستیک‌های زمستانی چگونه عمل می‌کنند؟

همانطور که گفتیم در فصول سرد سال میزان برخورد بین تایر‌های اتومبیل‌ها و سطح جاده به شدت کاهش می‌یابد و همین موضوع باعث ایجاد لغزندگی در زمان رانندگی می‌شود. حتما در گذشته شیار‌های موجود بر روی سطح لاستیک‌ها را دیده‌اید؛ اصلی‌ترین وظیفه‌ی این شیار‌ها که به آج تایر معروف هستند، افزایش میزان نیروی اصطکاک میان اتومبیل و سطح جاده هستند. حال در لاستیک‌های زمستانی فواصل میان این شیار‌ها افزایش پیدا می‌کند که نتیجه آن افزایش میزان برخورد تایر‌ها با سطح جاده است. هرچه تایر‌ها سطح بیشتری برای تماس با سطح جاده داشته باشند، نیروی اصطکاک میان خودرو و جاده افزایش پیدا می‌کند. نیروی اصطکاک تنها دلیلی است که باعث می‌شود تایر‌ها بر روی سطوح جاده لیز نخورند و از بوجود آمدن پدیده هیدروپلنینگ ( HydroPlaning ) جلوگیری می‌کند. هیدروپلنینگ زمانی رخ می‌دهد که حجم زیادی آب در جلو لاستیک اتومبیل شما جمع شود و در زمان حرکت این حجم به شکل یک لایه‌ی لغزنده به زیر لاستیک اتومبیل شما نفوذ کند و باعث ایجاد یک لایه مایع میان لاستیک خودرو شما و سطح جاده شود. لاستیک‌های زمستانی با داشتن آج یا همان شیار‌هایی بزرگ‌تر، راحت‌تر از لاستیک‌های معمولی می‌توانند از میان برف، یخ یا حتی لایه‌های آب باران، به سطح جاده برسند. نفوذ بیشتر آج‌های لاستیک‌های زمستانی باعث می‌شود میزان سطح برخورد گسترده‌تر شود و اصطکاک و کشش اتومبیل نسبت به جاده به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لاستیک‌های زمستانی، به شیار‌ها و آج‌های آن‌ها به خوبی توجه کنید و حتما از یک متخصص در انتخاب این تایر‌ها کمک بگیرید.

دیگر تفاوت‌های لاستیک‌های زمستانی با نمونه‌های معمولی

اولین موضوعی که می‌بایست در مورد لاستیک‌های زمستانی بدانید، این است که این تایر‌ها برای دمای زیر ۷ درجه سانتی‌گراد طراحی شده‌اند؛ از همین سو کاربری آن‌ها تفاوت زیادی با لاستیک‌های معمولی دارد. از دیگر مهم‌ترین تفاوت‌های لاستیک‌های زمستانی با دیگر نمونه‌ها، می‌توان به فرم متریال استفاده شده در ساخت آن‌ها اشاره کرد. لاستیک‌های زمستانی بر اساس نوع نیاز کاربران طراحی می‌شود و قطعا نمی‌توان انتظار داشت تمام لاستیک‌های زمستانی مانند همدیگر باشند.این تایر‌ها معمولا از سه تا پنج لایه تشکیل شده‌اند و بدنه بسیار ضخیم‌تری نسبت به لاستیک‌های معمولی دارند. این نوع ساختار در لاستیک‌های زمستانی، باعث می‌شود این قطعات در برابر نوسانات دما مقاوم‌تر عمل کنند. بسیاری از این تایر‌ها برای دما‌های زیر ۲۰ درجه سانتی‌گراد طراحی شده‌اند؛ از همین سو متفاوت بودن فرم و متریال استفاده شده در ساختار آن‌ها دور از ذهن نیست. دیگر تفاوت این لاستیک‌ها بافت روی آن‌ها است که بسیار چسبنده‌تر از بافت روی تایر‌های معمولی هستند؛ از همین سو باعث می‌شوند میزان خط ترمز خودرو در جاده‌های لغزنده به شدت کاهش پیدا کند.

مطالب مرتبط