آرین موتور

تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها که بسیار رایج هستند

usefu car features تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها

در طول تاریخ صنعت اتومبیل‌سازی شاهد پیشرفت فناوری‌ها و تکنولوژی‌های متفاوتی بوده‌ایم. بسیاری از این تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها باعث شده‌اند که اتومبیل‌های امروزی سریع‌تر، ایمن‌تر و البته کم‌مصرف‌تر از خودرو‌های نسل قبل خود باشند. البته این موضوع غیر قابل انکار است که تعداد زیادی از این تکنولوژی‌ها بیشتر شکل و فرم رفاهی و سرگرم‌کننده داشته‌اند؛ از همین رو در طول تاریخ صنعت تولید خودرو، بسیاری از امکانات استفاده شده در محصولات برند‌های بزرگ اتومبیل‌سازی به این دلیل که تکنولوژی ناکارآمد بوده‌است، از چرخه توسعه این حوزه خارج شده‌اند. در عین حال برخی از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها به دلیل استقبال مشتریان و پر مصرف بودنشان، تبدیل به یک المان ثابت در خودرو‌ها شده‌اند و بسیاری نیز امروزه به شکل یک استاندارد در صنعت خودروسازی کشور‌های پیشرفته استفاده می‌شوند. در این مقاله قصد داریم برخی از بهترین و پرمصرف‌ترین فناوری‌ها و تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها را بررسی کنیم.

1- سیستم ترمز خودکار

یکی از آپشن‌ها و امکانات استفاده شده در اتومبیل‌های مدرن امروزی، تکنولوژی ترمز خودکار است. سامانه ترمز خودکار با بهره‌گیری از رادار‌ها و سنسور‌های حرکتی، اقدام به اسکن وضعیت مسیر رو به روی راننده می‌کند و در صورتی که جسم یا شخصی در جلو خودرو باشد و راننده نتواند واکنش درست و به موقعی از خود نشان دهد، هوش مصنوعی استفاده شده در تکنولوژی ترمز خودکار باعث کاهش سرعت اتومبیل و ایستادن آن می‌شود.

2- مسیریاب

سامانه نویگیشن وسایل نقلیه یکی از پرطرفدار‌ترین و پرمصرف‌ترین تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها است. مسیریاب یا GPS استفاده شده در این سامانه به افراد این امکان را می‌دهد که بدون داشتن نقشه یا استفاده از هر گجت دیگری، مقصد خود را از سریع‌ترین مسیر پیدا کنند.

3- دوربین عقب

فناوری دوربین عقب اتومبیل‌ها به افراد کمک می‌کند که دید بهتری نسبت به عقب خودرو داشته باشند. این دوربین‌ها که معمولا بر روی سپر عقب خودرو‌ها نصب شده‌اند در بسیاری از مواقع از جمله زمان پارک کردن اتومبیل، به راننده کمک می‌کنند که واکنش بهتری نسبت به عناصر پشت خودرو نشان دهد.

4- رادار نقطه‌کور

رادار یا سنسور نقطه‌کور یکی از جدید‌ترین فناوری‌های استفاده شده در اتومبیل‌های مدرن امروزی است که به راننده این امکان را می‌دهد تا عناصر قرارگرفته در نقاط کور خودرو را تشخیص دهد. این فناوری یکی از آپشن‌های محبوب خودرو‌ها است که به احتمال زیاد در آینده نه چندان دور به جزئی از استاندارد‌های اولیه اتومبیل‌ها تبدیل شود.

5- رفلکس شیشه

آپشن رفلکس شیشه یکی از محبوب‌ترین امکانات سفارش داده شده در خودرو‌های امروزی است. این آپشن با بهره‌گیری از ملکول‌های زاویه‌دار در بین جداره‌های شیشه، باعث می‌شود اشعه‌های مضر نور آفتاب مانند اشعه فرابنفش UV به داخل کابین خودرو وارد نشوند.

6- کروز کنترل

کروز کنترل یکی از قدیمی‌ترین تکنولوژی‌های بکار رفته در خودروها است. کروز کنترل‌ به شما اجازه می‌دهد که با فشردن یک دکمه، سرعت خودرو خود را در یک وضعیت مطلوب تنظیم کنید تا بدون دخالت پدال‌ها، اتومبیل شما با همان میزان سرعت به حرکت ادامه دهد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط