تایر خودرو‌ها یکی از اصلی‌ترین قطعات به کار رفته در آن‌ها است که نقش اصلی را در مکانیزم حرکتی یک اتومبیل ایفا می‌کند؛ از همین رو این موضوع بسیار اهمیت دارد که در زمان خرید تایر برای خودرومان به خوبی بتوانیم نمونه‌های خوب و استاندارد را از لاستیک‌ها نامناسب تشخیص دهیم. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم قبل از اقدام به خرید یک تایر جدید برای اتومبیلتان، علائم و نوشته‌های حک شده بر روی آن را برای خودتان ترجمه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را در میان تایر‌های موجود در بازار داشته باشید؛ از همین رو در این مقاله قصد داریم علائم تایر و المان‌های حک شده بر روی تایر‌ها را بررسی کنیم تا در زمان خرید لاستیک‌های جدید برای خودرومان، بتوانیم هوشمندانه‌تر عمل کنیم.

نام سازنده تایر

قطعا یکی از علائم تایر که بر روی آن به چشم می‌خورد، نام کمپانی سازنده تایر است. کمپانی‌های بزرگ فعال در این حوزه معمولا نامشان را به شکلی بر روی تایر قرار می‌دهند که هیچگاه از بین نرود. همچنین پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید تایر جدید، سری به وب سایت سازنده مورد نظرتان بزنید تا با فرم نوشته‌های روی محصولات آن آشنا شوید؛ زیرا متاسفانه به دلیل نبود قوانین بازدارنده مناسب، بسیاری از تایر‌های موجود در بازار ایران، نمونه بی‌کیفیت و تقلبی تایر‌های باکیفیت اصلی هستند.

اندازه تایر، میزان فشار، سرعت مجاز

پس از نام کمپانی سازنده تایر، باید به شاخصه‌های کلیدی دیگر توجه کرد. علائم تایر متفاوت است از همین رو کمپانی‌های سازنده برای تعیین نوع محصولشان از علائم و شماره‌های خاصی استفاده می‌کنند که در تمام تایر‌های دنیا می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. این علائم به 10 بخش متفاوت تقسیم می‌شوند که هر قسمت بیانگر یکی از شاخصه‌های لاستیک است. اگر از سمت چپ شروع به خواندن کنیم، اولین حرف نشان دهنده نوع کاربری لاستیک است؛ به عنوان مثال اگر حرف P بر روی لاستیک حک شده باشد، کوتاه شده کلمه Passenger که در علم این حوزه به معنی خودرو‌هایی است که کاربرد باربری ندارند و مسافران از آن استفاده می‌کنند. بعد از حرف لاتین یک عدد سه رقمی است که در واقع بیانگر عرض تایر ( به میلیمتر ) می‌باشد. پس از این عدد سه رقمی یک اسلش یا همان اعشار ( / ) خواهیم دید و بعد از آن یک عدد دو رقمی؛ این عدد نشان‌دهنده نسبت ارتفاع پیکره تایر است. پس از این عدد دو رقمی نوبت به یک حرف لاتین می‌رسد که نشان‌دهنده ساختار لاستیک و سرعت مجاز قابل تحمل می‌شود. ممکن است این علامت به شکل دو حرف ZR باشد که برای لاستیک‌هایی بکار می‌رود که توانایی تحمل سرعت بیش از 240 کیلومتر در ساعت را دارند. بهتر است قبل از خرید تایر، معانی علائم تایر را یکبار بررسی کنید. پس از حرف لاتین، یک عدد دو رقمی دیگر است که نشان‌دهنده قطر تایر به واحد اینچ است. حال نوبت به علائم کوچک‌تری است که در دیواره داخلی نوشته می‌شوند، یکی از آن‌ها میزان بارگذاری و فشار مجاز را نشان می‌دهد که با پسوند max load و max inflation مشخص شده‌اند. همچنین ممکن است در بخش داخلی تایر مورد نظرتان علائمی با پسوند DOT مشاهده کنید که نشان‌دهنده آنالیز این تایر بر اساس استاندارد‌های آمریکای شمالی است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط