از بدو حضور خودروها در جهان، چرخ‌ها و تایرها نقش بسیار مهمی‌ را در نحو حرکت خودروها و همچنین راحتی سرنشینان داشته است.

لاستیک‌ها در طول زمان در انواع مختلفی‌ ساخته‌شده‌اند. بسته به نوع مصرف آن‌ها را در سایز‌های مختلف و مدل‌های متفاوت می‌سازند. در لاستیک‌ها معمولاً از آج استفاده می‌شود که خود آج نیز در شکل‌های مختلف می‌تواند باشد که در ادامه مطلب می‌خواهیم در مورد آج‌ها صحبت کنیم و بدانیم که آن‌ها چه نقشی‌ را در لاستیک‌ها ایفا می‌کنند.

آج‌ها معمولاً به ۴ دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه می‌خواهیم به آن‌ها بپردازیم.

آج متقارن(SYMMETRICAL):همان‌طور که از اسم این نوع لاستیک مشخص است،آج‌های این تایر به‌صورت متقارن و یکسان هست و در بیشتر خودروها مشاهده می‌شود،علت آن‌هم عمر بیشتر لاستیک است.از دلایل افزایش عمر این لاستیک متقارن می‌توان به قابلیت جابجایی لاستیک‌ها در قسمت جلو و عقب خودرو اشاره کرد.

آج نامتقارن( ASYMETRICAL):این آج معمولاً در ماشین‌های اسپرت دیده می‌شود زیرا در شرایط مختلف جاده‌ای (خشک یا مرطوب) اصطکاک مناسبی با سطح زمین ایجاد می‌کنند.با توجه به شکل این لاستیک،شیارهای وسط برای شرایط جاده برفی و مرطوب مناسب است درحالی‌که شیارهای کناری لاستیک مناسب برای جاده‌های خشک است.

جهت‌دار (Directional):این نوع آج لاستیک دارای شیارهای بزرگ و V شکل هستند که این آج بزرگ باعث کنترل بیشتر خودرو در هنگام افزایش سرعت و حتی جاده‌های خیس می‌شود.این نوع تایر فقط در یک‌جهت حرکت می‌کند که روی آن با فلش علامت زده‌شده است.لازم به ذکر است درصورتی‌که از این لاستیک جهت‌دار استفاده می‌کنید نیاز به دو نوع رینگ در قسمت جلو و عقب خودرودارید.

آج جهت‌دار/ نامتقارن (DIRECTIONAL/ASYMMETRICAL):این تایر ترکیبی از لاستیک نامتقارن و جهت‌دار است و ویژگی‌های این دو لاستیک را هم‌زمان دارد .این لاستیک بیشتر مناسب برای کنار زدن آب در سطح جاده خیس و کنترل مناسب خودرو در پیچ‌ها در جاده‌های خشک است.استفاده از این لاستیک با رینگ‌های مختلف در قسمت عقب و جلویی خودرو توصیه نمی‌شود.

کارخانه خودروسازی میتسوبیشی با در نظر گرفتن نوع کلاس خودرو، از تایرها و لاستیک‌های مناسب آن‌ها جهت راحتی مشتریان خود استفاده می‌کند. شرکت خودروسازی میتسوبیشی با به کار بردن مرغوب‌ترین و مناسب‌ترین نوع لاستیک برای خودروهای خود، باعث شده است که مردم از بابت لاستیک و تایر که از مهم‌ترین اجزای یک خودرو است نگرانی نداشته باشند. شرکت آرین موتور نمایندگی رسمی محصولات میتسوبیشی در ایران مفتخر است که جدیدترین محصولات این کمپانی را در دسترس مردم ایران قرار می‌دهد و خدمات موردنظر مشتریان را موردتوجه قرار می‌دهد.

tire patternsانواع آج تایر
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط