آرین موتور

نکات مهم در شناسایی خودروی دست دوم (بخش‌دوم)

خرید خودرو دست دوم بخش دوم buying second hand car part2

همانطور که در بخش اول بیان نکات مهم در شناسایی آسیب‌های خودروی دست دوم در هنگام خرید اشاره شد، این آسیب‌ها در قسمت‌های مختلفی از خودروی دست دوم وجود دارند که در بخش اول به آسیب‌های مربوط به بدنه خودرو پرداخته شد و در این بخش به بیان سایر نکات مهم در شناسایی این آسیب‌ها پرداخته می‌شود:

بخش فنی خودرو، قلب تپنده آن و از اهمیت بالایی برخوردار است و هرگونه سهل‌انگاری در بررسی این قسمت خودرو می‌تواند هزینه‌های گزافی در آینده بر خریدار تحمیل کند. این قسمت نیز شامل چندین بخش است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود:

[cq_vc_accordion accordionstyle=”style2″ contentcolor=”#333333″ accordiontitle=”تست دیاگ,بررسی موتور,بررسی گیربکس” titlebg=”#ffffff” titlehovercolor=”#ffffff” titlehoverbg=”#ed1c24″][accordionitem]

در خودرو‌های جدید با اتصال ECU (پردازنده مرکزی) آن‌ها به دستگاه دیاگ، تا حد خوبی از مشکلات فنی خودرو نشان داده می‌شود، اگر چه این به معنای اتمام کار نیست و تست عملی و رانندگی با خودرو و باز هم کمک گرفتن از افراد متخصص و اطمینان پیدا کردن از کارکرد واقعی خودرو اهمیت خاص خود را دارد.
[/accordionitem]
[accordionitem]

بررسی موتور خودرو در اول روز و زمانی که هنوز سرد است توصیه می‌شود زیرا می‌توان به لرزش‌ها و صداهای اضافی، استارت خوردن مناسب، عدم روغن‌سوزی و دود کردن زیاد موتور خودرو پی برد و مشاهده زیر خودرو برای اطمینان از عدم روغن‌ریزی موتور خودرو نیز ضروری است. همچنین به رانندگی با خودرو و حصول اطمینان از کشش مناسب آن در سر بالایی‌ها و مواقع تحت فشار، باید توجه کرد.
[/accordionitem]

[accordionitem]

گیربکس به عنوان رابط بین موتور و بخش انتقال قدرت، دارای اهمیت بالایی است و باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. کارشناسی گیربکس‌های اتوماتیک به دلیل وجود سنسور‌های متعدد نیازمند دقت، تجهیزات و تخصص افراد ماهر است. تست عملی گیربکس خودرو به این صورت است که در هنگام تعویض دنده در حالت دستی و تغییر حالات مختلف در نوع اتوماتیک، باید نرم و بی‌صدا و همراه با واکنش مناسب به پدال گاز باشد.
[/accordionitem][/cq_vc_accordion]

  • برای بررسی سیستم تعلیق باید به سلامت کمک فنر‌ها، بی‌صدا بودن آن‌ها و نرمی ماشین در هنگام عبور از موانع توجه کرد. این کار را نیز می‌توان از طریق وارد کردن فشار عمودی به خودرو انجام داد.
  • بررسی سیستم فرمان و جلو‌بندی نیازمند دقت به عدم لرزش آن در زمان ترمز‌گیری و بی‌صدا بودن آن در زمان پیچیدن خودرو است. همچنین در هنگام رانندگی با خودرو در مسیر صاف، با برداشتن دست خود از روی فرمان، خودرو نباید دچار انحراف از مسیر که سبب لاستیک‌سابی می‌شود، گردد.

با توجه به کارکرد و مدل خودرو باید از عملکرد صحیح آپشن‌ها و تجهیزات آن مانند: چراغ‌های روشنایی داخلی و خارجی، چراغ‌های راهنما، سیستم تهویه، بالابر شیشه‌ها، روکش فرمان و صندلی‌ها، تودوزی خودرو، سنسور‌ها و سایر تجهیزات و تزیینات داخلی اطمینان حاصل کرد.

در هنگام بررسی مدارک خودرو باید به تطابق داشتن شماره بدنه، شاسی و پلاک خودرو با سند وکارت ماشین دقت کرد.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که جهت اطمینان از خرید خودروی دست دوم  و انجام تمام مراحل کارشناسی آن و مشورت با افراد متخصص در زمینه‌های ذکر شده در بالا می‌توان به نمایندگی‌های مجاز و رسمی برند خودروی مورد نظر مانند: آرین موتور به عنوان نماینده رسمی خودرو‌های میتسوبیشی در ایران مراجعه کرد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط