نکات مهم در شناسایی خودروی دست‌ دوم (بخش اول)

نکات مهم در شناسایی خودروی دست‌ دوم  (بخش اول)
 17 ژانویه 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

حتما تا کنون در زمان تصمیم‌گیری برای خرید خودرو با سرمایه‌ای که سال‌ها برای آن زحمت کشیده‌اید، دچار تردید شده‌اید که خودروی نو و دست اول بخرید یا خودروی دست‌‌دوم ولی با برند معتبر‌تر و معروف‌تر. خرید خودرو دست‌دوم با برند معتبر‌تر از طرفی امری خوشایند است و از طرف دیگر همراه با نگرانی ناشی از سلامت خودرو  همراه است ولی می‌توان با کمک گرفتن از تجربه افراد متخصص در زمینه تعمیر، صافکاری و نقاشی خودرو و رعایت نکاتی که در ادامه مطلب بیان می‌شوند، خریدی مطمئن و با خیال آسوده انجام دهید.

بررسی بدنه خودرو

بررسی و کارشناسی خودرو دست دوم از بدنه آن شروع می‌شود که خود شامل چندین بخش است:

بهترین راه تشخیص رنگ شدگی قطعات بدنه خودرو شامل موارد زیر است:

·        نگاه کردن با زاویه 30 درجه به بدنه خودرو در زیر نور طبیعی خورشید که می‌توان متوجه اختلاف رنگ بین قسمت ترمیم شده و سایر قسمت‌ها شد که عمدتاً قسمت تازه رنگ شده روشن‌تر و زرد‌تر است.

·        استفاده از قلم آهنربایی تشخیص رنگ که در هنگام تماس با قسمت‌های رنگ شده به علت بتونه و زیر سازی آن قسمت کمتر جذب شده یا اصلاً جذب نمی‌شود.

·        استفاده از دستگاه تست رنگ دیجیتال که کمترین خطا را دارد و می‌تواند رنگ‌شدگی و کیلر‌پاشی روی قطعات را به خوبی نشان دهد.

·        در نهایت، استفاده از تجربه افراد ماهر در این کار می‌تواند تا درصد بالایی سبب آسودگی خیال شود.

شاسی و ستون یک خودرو چارچوب اصلی تشکیل‌‌دهنده آن است و هرگونه آسیب‌دیدگی در این قسمت باید شما را تا حد زیادی از خرید خودرو منصرف کند، زیرا آسیب‌دیدگی در شاسی خودرو باعث بروز مشکالات متعددی در سایر قسمت‌ها به خصوص بخش تعلیق و فرمان و لاستیک‌ها می‌شود. آسیب در بخش ستون و سقف خودرو، بیشتر ناشی از واژگونی آن است و ترمیم و جوش مجدد این نقاط در ستون و سقف خودرو، آن استحکام اولیه را باز نمی‌گرداند. همین امر سبب کاهش ایمنی سرنشینان شده و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

شخیص تعویض قطعات بدنه خودروی دست دوم کمی مشکل است، چون عمدتاً با نمونه اصلی تفاوتی ندارند و ممکن است از روی خودروی دیگری باز شده باشند و از لحاظ رنگ و ضخامت تفاوتی نداشته باشند. کمک‌گرفتن از افراد متخصص و همچنین توجه به یکسان بودن فاصله‌های بین قطعات بدنه، می‌تواند کمک خوبی در این زمینه باشد.

قسمت‌های زیرین بدنه و شاسی خودرو، اطراف گلگیرها و بخش‌هایی از بدنه که با پوشش‌های لاستیکی جهت آب‌بندی پوشیده شده‌اند، مانند بخش های داخلی صندوق عقب، به دلیل در تماس بودن با آب در هنگام رانندگی و شستشو، امکان پوسیدگی و زنگ‌زدگی بیشتری دارند که باید به خوبی مورد بررسی و مشاهده در زیر نور قرار گیرند.

برای مطالعه بخش‌دوم کلیک کنید.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که جهت اطمینان از خرید خودروی دست دوم  و انجام تمام مراحل کارشناسی آن و مشورت با افراد متخصص در زمینه‌های ذکر شده در بالا می‌توان به نمایندگی‌های مجاز و رسمی برند خودروی مورد نظر مانند: آرین موتور به عنوان نماینده رسمی خودرو‌های میتسوبیشی در ایران مراجعه کرد.