معرفی اصلاحات رایج در شاسی و سیستم تعلیق

معرفی اصلاحات رایج در شاسی و سیستم تعلیق
 31 می 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

شاسی و سیستم تعلیق هر خودرو، بخشی از پلتفرم اصلی آن را تشکیل می‌دهند که بدنه اصلی بر روی آن طراحی می‌شود. سیستم تعلیق اتومبیل وظیفه حفظ پایداری خودرو را در اختیار دارد؛ این سیستم با جذب ضربات و ارتعاشات از سوی شاسی و چرخ‌ها، قادر است اتاق یا همان کابین خودرو را در حالت پایدار نگه دارد. البته در خودرو‌های جدید‌ مانند میتسوبیشی اوتلندر، سیستم تعلیق با بهره‌گیری از فناوری‌های مدرن طراحی شده در این حوزه مانند سیستم پایداری الکتریکی، قادر است هوشمندانه‌تر پایداری اتومبیل را حفظ کند. همچنین یکی دیگر از وظایف شاسی و سیستم تعلیق خودرو‌ها، تنظیم میزان نیروی کشش و اصطکاک میان چرخ‌ها و سطح جاده است؛ که البته این موضوع بر روی وضعیت پایداری خودرو نیز تاثیر بسزایی دارد. طراحی و ساخت شاسی و سیستم تعلیق خودرو‌ها نیز مانند بسیاری دیگر از بخش‌ها، نیازمند یک لاین و حوزه کاربردی جداگانه است و این موضوع باعث شده است اصطلاحات تخصصی در این زمینه بوجود بیاید که برخی از آن‌ها را باهم بررسی خواهیم کرد.

سیستم کنترل کشش ( TCL )

TCL کوتاه شده عبارت Traction Control System و به معنای سیستم کنترل کشش می‌باشد. این سیستم را شما می‌توانید در خودرو‌های مدرن امروزی مانند محصولات جدید میتسوبیشی مشاهده کنید. در این سیستم میزان کشش بین تایر‌ها و سطح جاده توسط سنسور‌های مربوطه بررسی می‌شود و در صورتی که وضعیت خودرو در حالت خطرناک باشد و میزان اصطکاک بین تایر و سطح زمین کم شده باشد، این سیستم با روشن کردن چراغ هشدار، راننده را مطلع می‌سازد تا سرعت خود را کاهش دهد و با دقت بیشتری رانندگی کند.

سیستم چهارچرخ متحرک 4WD

سیستم چهارچرخ متحرک 4WD، سامانه‌ای است که در سال 1942 طراحی و ساخته شد. این سیستم این امکان را بوجود آورد که نیروی تولید شده توسط پیشرانه خودرو به هر 4 چرخ خودرو انتقال یابد و هر چهار چرخ به حرکت درآیند. این سیستم در خودرو‌های شاسی بلند قدرتمند مانند میتسوبیشی اوتلندر که مناسب مسیر‌های آفرودی هستند دیده می‌شود.

سیستم چهارچرخ متحرک AWD

مکانیزم سامانه AWD مشابه سیستم 4WD است، با این تفاوت که فاقد تنظیم گشتاور و یا در واقع الگوی ضریب دنده است. سیستم چهار چرخ متحرک AWD بیشتر برای اتومبیل‌های شاسی بلند کامپکت بکار می‌رود که کارایی آفرودی ندارند؛ زیرا در مسیر‌های ناهموار یک سامانه انتقال نیرو متقارن نمی‌تواند کارایی زیادی داشته باشد.

فناوری HSA

HSA کوتاه شده عبارت Hill Start Assist است و به شما کمک می‌کند که در مسیر‌های شیب‌دار حرکت روان‌تری داشته باشید. زمانی که این سامانه را فعال کرده باشید و در مسیر‌های شیب‌دار حظور داشته باشید، زمانی که خودرو را متوقف می‌کنید، ترمز‌ها به صورت اتوماتیک بکار گرفته می‌شوند و مانع از حرکت خودرو به سمت پایین می‌شوند.

 

دفلاک

در خودرو‌های مدرن امروزی مانند محصولات جدید کمپانی میتسوبیشی موتورز، شاهد دکمه‌هایی هستیم که حالت رانندگی را می‌توانند تغییر دهند. به عنوان مثال در میتسوبیشی اوتلندر شاهد سه حالت اکو، نرمال و قفل هستیم که با انتخاب هر کدام از آن‌ها شما وضعیت میزان کشش اعمال شده از سوی سیستم تعلیق اتومبیل را تغییر خواهید داد. در حالت قفل یا همان دفلاک انتقال نیرو بین دو چرخ عقب و جلو به صورت یکسان انجام می‌شود. در زمانی که جاده ناهموار است ولی شیب وجود ندارد، استفاده از آپشن دفلاک پیشنهاد می‌شود.