آرین موتور

معرفی سیستم‌های تعلیق در خودرو

suspension system introduction معرفی سیستم‌های تعلیق خودرو

سیستم تعلیق خودرو(Suspension System) مجموعه واسط بین محفظه نگه دارنده سرنشینان، شاسی و چرخ‌های خودرو است، که تنظیم کننده نحوه واکنش محفظه نگه‌دارنده و شاسی نسبت به جاده است. سیستم تعلیق خودرو مجموعه‌ای است که توسط مهندسان طراحی شده است تا سرنشینان احساس آرامش داشته باشند. این سیستم به طور کلی از پنج قسمت مختلف شامل فنر، کمک فنر، سیبک، بوش و طبق تشکیل شده است.

suspension system سیستم تعلیق خودرو

سیستم تعلیق دو وظیفه مهم را برعهده دارد که یکی جذب نوسانات و ارتعاشات وارد به چرخ‌ها بر اثر ناهمواری‌های جاده و دیگری تماس مؤثر لاستیک چرخ‌ها با سطح جاده‌ است. این سیستم در مواردی مانند هدایت خودرو، شتاب‌گیری و ترمز نقش مهمی ایفا می‌کند. در صورتی که سیستم تعلیق وجود نداشته باشد، تمام قطعات خودرو به دلیل شدت ضربه‌های وارده از جاده، به سرعت از بین می‌روند و عمر خودرو کوتاه می‌شود.

سیستم تعلیق خودرو انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن ها می توان به مستقل، طبق‌دار دوبل و مک فرسون اشاره کرد. در ذیل با هر کدام از این سیستم‌ها به اختصار آشنا می شویم:

در سیستم تعلیق مستقل، هر چرخ به طور جداگانه نوسان می‌کند و این نوسان در چرخ دیگر تأثیری ندارد. بنابراین وقتی به یک تایر ضربه وارد شود، فقط همان چرخ به ارتعاش در می‌آید و بر چرخ‌های دیگر تأثیری نمی‌گذارد. ازاین رو، این سیستم نسبت به تعلیق ثابت نرم‌تر است.

در این نوع سیستم تعلیق، دو طبق یکی در بخش زیرین و دیگری در بخش بالایی قرار می‌گیرد و بین آن‌ها یک فنر مارپیچی قرار داده می‌شود. این سیستم باعث فرمان پذیری پایدارتری در هنگام پیچها و عملکرد نرم خودرو در جاده می‌شود.

در سیستم تعلیق مک فرسون، چرخ از زیر توسط طبق به شاسی متصل است و به کمک فنر، وزن بدنه تحمل می‌شود. این سیستم، ارزان‌تر از بقیه است و تعمیر و نگهداری آن شامل هزینه زیادی نمی‌شود.

لازم به ذکر است که خودروهای تولید شده توسط کمپانی ژاپنی میتسوبیشی، از لحاظ سیستم تعلیق دارای کیفیت بسیار مطلوبی هستند. میتسوبیشی اوتلندر از سیستم تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه. دیگر محصول پرقدرت این کمپانی، میتسوبیشی  ASX‌است که همانند میتسوبیشی اوتلندر سیستم تعلیق جلو آن مک فرسون استرات و سیستم تعلیق عقب آن اتصال چندگانه است. در میتسوبیشی لنسر نیز از سیستم تعلیق جلو مک فرسون استرات و سیستم تعلیق اتصال چندگانه در عقب بهره می‌برد. اما در میتسوبیشی میراژ از سیستم تعلیق مستقل استفاده شده است.

نام محصول سیستم تعلیق
میتسوبیشی اوتلندر تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی ای‌اس‌ایکس تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی لنسر تعلیق جلو مک فرسون استرات و تعلیق عقب اتصال چندگانه
میتسوبیشی میراژ تعلیق مستقل

شرکت آرین‌موتور، نمایندگی رسمی میتسوبیشی موتورز در ایران، تلاش می‌کند با ارائه خدمات متمایز گامی موثر در صنعت خودروی ایران بردارد و مشتری‌مداری را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است. مدیران آرین‌موتور با در نظر گرفتن شرایط فروش مناسب، روش های خرید ایده‌آلی را برای مشتریان علاقمند به خودروهای میتسوبیشی در ایران فراهم کرده‌اند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط