ده مورد حیاتی در سفرهای جاده‌ای

ده مورد حیاتی در سفرهای جاده‌ای
 31 جولای 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

به منظور داشتن سفرهای جاده‌ای کم خطر رعایت برخی نکات قبل از شروع سفر و در حین سفر تضمین کننده ایمنی سفر هستند. این مقاله به صورت خلاصه به بیان ده مورد از مهم‌ترین نکات پیرامون داشتن سفر جاده‌ای مطمئن می‌پردازد.

مهم‌ترین رکن در داشتن سفر جاده‌ای مطمئن که ریسک خطرات جاده‌ای را به مراتب کاهش می‌دهد استفاده از خودرویی در شرایط فنی مناسب است. توصیه می‌شود پیش از شروع سفر جاده‌ای جهت اطمینان از وضعیت سلامت فنی خودرو، خودور خود را جهت سرویس به تعمیرگاه ببرید.

با توجه به اینکه تنظیم باد لاستیک‌ها در بسیاری از عملکردهای خودرو مانند حرکت در مسیر مستقیم، نیروی ترمزی، چسبندگی جاده، عملکرد سیستم تعلیق، مصرف سوخت، شتاب و… تآثیرگذار است توصیه می‌شود قبل از شروع سفر جاده‌ای علاوه بر تست سلامت لاستیک‌ها، میزان باد لاستیک‌های خودرو را تنظیم نمایید.

از جمله مواردی که در سفرهای جاده‌ای از اهمیت به سزایی برخوردار است توانایی خواندن نقشه است که در شرایطی که نیاز به پیدا کردن مسیر باشد از طریق نقشه مسیر مورد نظر خود را پیدا کنید.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی برنامه‌های کاربردی جهت خواندن نقشه و پیدا کردن مسیر برای سفرهای جاده‌ای فراهم شده است. علاوه بر این با استفاده از خدمات اینترنت اشیا در هر لحظه می‌توانید از وضعیت سلامت خودرو خود اطمینان حاصل کنید.

با توجه به اینکه دسترسی به تعمیرگاه‌ها در جاده‌ها به سختی امکان‌پذیر است، بهتر است اطلاعات اولیه جهت رفع اولیه مشکل فنی خودرو خود در اختیار داشته باشید تا بتوانید به صورت نسبی و موقت وضعیت فنی خودرو را تا رسیدن به نزدیک‌ترین تعمیرگاه تحت کنترل قرار دهید.

احتیاج به استراحت و داشتن خواب کافی از جمله ملزومات سفرهای جاده‌ایست. بنابراین اطلاع از موقعیت استراحتگاه‌ها و مجتمع‌های رفاهی به داشتن سفری ایمن کمک می‌کند.

شرایط جوی و آب‌وهوایی از جمله فاکتورهای مهم و حیاتی برای آغاز سفرهای جاده‌ایست. توصیه می‌شود قبل از شروع سفر خود از منابع معتبر از وضعیت آب‌و هوا و شرایط جاده‌ای اطمینان حاصل کنید.

امکان بروز اتفاقات جاده‌ای در طی سفر نسبتا بالا می‌باشد. در صورت بروز اتفاقات جاده‌ای همراه داشتن مدارک ماشین اعم از کارت ماشین، کارت بیمه الزامیست.

با توجه به مدت زمانی که در طی سفر در جاده به سر می‌بریم داشتن دستگاه‌های الکترونیک مثل پاور بانک، تبلت و همراه داشتن سیم‌کارت یدک در مواقع اضطراری کمک می‌کند تا برخی مشکلاتی که در سفرهای جاده‌ای با آن ممکن است مواجه شوید را حل کند.

بهتر است قبل از شروع سفر خود برنامه زمان‌بندی تنظیم نمایید که علاوه بر مشخص شدن زمان آغاز سفر، در فاصله‌های زمانی مشخص در مجتمع‌های رفاهی که از قبل مشخص کرده‌اید استراحت کنید و از قبل به صورت تقریبی زمان رسیدن به مقصد خود را نیز تخمین بزنید.