سفر به بیراهه!

به جرات می‌توان گفت در میان تمامی علاقمندان به دنیای خودرو و سرگرمی‌های وابسته به این صنعت بزرگ، عاشقان آفرود و خودرو سواری در مسیرهای صعب العبور هیجان بیشتری از دیگر حوزه‌ها دارد. شاید یکی از مهمترین دلیل این اتفاق تخصص غیر قابل انکار مورد نیاز برای برگزاری تورهای آفرود و لوازم و احتیاجات این ورزش است. به طور کلی در تعریف فعالیت آفرود یا همان Off Road آمده که گونه‌ای از مسابقه است که در شرایط دشوار طبیعی و همچنین محیط‌های بیابانی برگزار می‌شود. یکی از مهمترین ملزومات و البته تفاوت‌های مسابقات آفرود در برابر دیگر کلاس‌های مسابقه‌ای خودرو، استفاده از خودروهای شاسی بلند و البته دو دیفرانسیل است که توانایی گذر از مسیرهای صعب العبور نظیر مسیرهای خاکی، گلی، شنی و مسیرهای ناهموار کویری داشته باشند. همین رویداد ساده از سالیان بسیار دور تا به امروز موجب شده است تا خودروسازان بزرگ جهان نیز به صورت اختصاصی اقدام به تولید محصولاتی کنند که جدا از ویژگی‌های شهری، شرایط حضور در محیط‌های آفرود و ناهموار را نیز داشته باشد. خودروهایی که برخی‌شان با وجود گذشت ۲ یا ۳ دهه از زمان تولیدشان هنوز اسطوره‌های قدرتمند جاده‌های آفرود به حساب می‌آیند و خاطرات مشترک چند نسل را رقم زده‌اند.

 

تجهیزات مورد نیاز

از یاد نبرید هر قدر هم که راننده چیره دستی در ماجرای مسابقات و تورهای آفرود باشید و از حضور یک نقشه‌خوان ماهر نیز بهره ببرید، بازهم نمی‌توانید وجود تجهیزات حرفه‌ای و ملزومات اساسی آفرود را انکار کنید. در وهله‌ی اول نیاز است تا خودروی اسپرت با چهارچرخ متحرک که مجهز به جعبه انتقال است را به همراه لباس گرم و کفش مناسب آماده کنید. اگر خودروتان مجهز به وینچ Winch بود که چه بهتر در غیر اینصورت از سلامت تایرها و لاستیک یدک اطمینان یابید. نیاز است تا تایرها از نوع آفرود و با عاج‌های مناسب برای عبور از مسیرهای سخت و خشن باشد. از یاد نبرید که قلاب عقب و جلوی خودرو را حتما چک کنید تا در شرایط ضروری به کمک‌تان بیاید. جدا از این موارد اما نیاز است ملزوماتی نظیر، جعبه کمک‌های اولیه، کپسول آتش نشانی، آب به میزان مورد نیاز برای هر نفر، چراغ قوه، طناب یدک‌کش، جعبه ابزار خودرو و مجموعه‌ای از تسمه‌ها و فیلترها را با خود به همراه داشته باشید. جای تعجب ندارد اما به واقع یک علاقمند به آفرود باید همواره فردی آچار به دست، فعال و شجاع باشد زیرا در طول گذران یک مسیر آفرود هر اتفاقی ممکن است.

 

گران اما تکرار نشدنی

ناگفته نماند که ورزش آفرود به عنوان یکی از گرانترین سرگرمی‌های جوانان محسوب می شود، روندی که در طول آن آفرودرها یا همان دو دیفرانسیل سواران تمام هم و غم شان را پای خودرویشان می‌گذارند و از طی مسیر‌های گلی و کویری لذت می‌برند.

حضور در مسیرهای آفرود یا همان بیراهه در قدم اول یعنی خروج از مسیرهای همیشگی و رفتن به جنگ جاده‌هایی که خودروهای سواری و شهری امکان آن را ندارند. همین مفهوم یعنی سرآغاز جدال با جاده‌های بکر. در روال معمول تورهای آفرود سفرهای دو روزه (سبک) و ۵ روزه (سنگین) برنامه ریزی می‌شود و قوانین خاصی بر روی برنامه حرکت و طی مسیر حکم فرماست. بسیاری از این تورها با دو تورلیدر حرفه‌ای سفر را آغاز می‌کنند و در طی تمامی مسیر مسافران بیمه حوادث هستند. به زعم تمامی حاضران در تورها و مسابقات آفرود هیجان انجام این ورزش به حدی بالا است که انجام آن تا ماه‌ها طراوات و شادابی را به فرد هدیه می‌کند. ورزشی که در گام اول می‌تواند با یک خودروی معمولی آغاز شده و رفته رفته به سمت حرفه‌ای شدن سوق پیدا کند. اگر شما هم از علاقمندان به این ورزش هستید می‌توانید ابتدا از طبیعت گردی در مسیرهای شناخته شده در اطراف تهران و حومه کار را شروع کنید و لذت کمیاب این ورزش را به خود و دوستان‌تان هدیه دهید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط