Racing Line

Racing Line
 18 جولای 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

در مسابقات اتوموبیل‌رانی، زمان مهم‌ترین فاکتور بین برنده و دیگر رتبه‌هاست و رانندگان با تجربه و حرفه‌ای از کوچک‌ترین عوامل استفاده می‌کنند تا بهترین زمان را ثبت کنند. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در زمان رانندگان، سرعت در پیچ‌ها است، البته باید توجه داشت که اگر با سرعت مناسبی وارد پیچ نشوید کنترل خودرو از دستتان خارج می‌شود و به راحتی منحرف خواهید شد. به مسیری که با بیشترین می‌توان از پیچ گذر کرد اصطلاحا Racing Line گفته می‌شود، پیدا کردن Racing Line در هر پیچ نیازمند شناخت کافی از پیست، تجربه رانندگی زیاد، آشنا بودن به خودرو و تمرین زیاد است.

بسیاری از رانندگان آماتور تصور می‌کنند که Racing Line صرفا به این صورت است از خارج پیچ حرکت کرده از میان پیچ عبور کرده و از داخل پیچ خارج می‌شوید، به صورت خیلی کلی این تعریف مبهمی از این مفهوم است ولی محل‌های ترمز گرفتن، تعویض دنده، گاز دادن و … بسیار اهمیت دارند.

برای حفظ بیشترین سرعت در پیچ مسیر انتخابی شما باید کم‌ترین زاویه را داشته باشد، این عمل باعث می‌شود تا نیروی گریز از مرکز به کم‌ترین حالت برسد و چسبندگی به جاده که باعث حفظ سرعت است، از بین نرود. به این عمل  Classic Racing Lineگفته می‌شود. به صورت تئوری برای استفاده از این مفهوم، از گوشه‌ بیرونی پیچ با نهایت سرعت به پیچ نزدیک می‌شویم در فاصله مناسب پا را از روی پدال گاز بر می‌داریم و همزمان با کاهش دنده، ترمز می‌گیریم، برای تشخیص فاصله مناسب واضحا باید بدانید که ترمز خودرویتان چقدر خوب عمل می‌کند، عملکرد خودرویتان در زمانی که چرخ‌های جلو قفل هستند چگونه است و چقدر زمان می‌برد تا سرعت شما به اندازه کافی برسد. بسیاری از رانندگان حرفه‌ای هنگامی که در حال یادگیری پیست و خودروی جدید هستند از استراتژی ترمز زودهنگام استفاده می‌کنند با افزایش تجربه این فاصله زمانی را کاهش می‌دهند. حال که وارد پیچ شدید باید در نقطه درست به سمت راس زاویه پیچ فرمان دهید، این بخش سخت‌ترین جای این فرآیند است، اگر دیر بپیچید، زاویه راس پیچ را از دست می‌دهید و اگر زود بپیچید در هنگام گردش مجبور به اصلاح وضعیت فرمان و چرخ‌های می‌شوید و زمان شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حال اگر پیچ به مسیری مستقیم ختم شود، بهترین استراتژی این است که دیر وارد پیچ شد و سریع از آن خارج شد و خودرو را به وضعیت مستقیم در‌ آورد، این عمل باعث می‌شود تا بیشترین سرعت را بتوان در هنگام پیچیدن داشت، میزان چسبندگی خودرو به جاده عاملی است که تعیین می‌کند چقدر دیر می‌توانید ترمز بگیرید و وارد راس زاویه پیچ شوید.

هرچقدر که پیچ زاویه تندتری داشته باشد، شما باید دیرتر وارد پیچ بشوید و تا جایی که می‌تواند در گوشه‌ خارجی پیست قرار بگیرید، این عمل باعث می‌شود که شما زمان کمتری در پیچ باشید و به جایی این که در حال ترمز گرفتن باشید، گاز می‌دهید.

تکنیک دیگری که در استفاده از Racing Line زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد ترمز دنباله‌دار یا Trail Braking نام دارد، اولین قانونی که به رانندگان آموزش می‌دهند این است که ترمز گرفتن و پیچیدن باید کاملا از هم مجزا باشد این حرف کاملا منطقی و درست است و دلیل این امر این است که خودروی که چرخ‌های آن قفل شده است در حال پیچیدن چسبندگی مطلوبی به سطح جاده را ندارد و به راحتی منحرف خواهد شد، ولی در این تکنیک که نیازمند شناخت بسیار زیاد از خودرو و تجربه رانندگی مسابقاتی زیادی است، در دو مرحله همزمان با پیچیدن، ترمز گرفته خواهد شد زاویه چرخ‌ها و درجه‌ فشار ترمز کاملا بستگی به خودرو و عملکرد آن دارد و همانطور که گفته شد چسبندگی خودرو در این تکنیک بسیار کاهش پیدا می‌کند و به راحتی کنترل خودرو از دستتان خارج می‌شود.

عامل دیگری که در Racing Line بسیار حائز اهمیت است، پستی و بلندی پیچ و مواد استفاده شده در آسفالت جاده می‌باشد، قانون کلی این اصل بیان می‌کند که در اکثر اوقات بهتر است در مسیری رانندگی کنید که بیشترین چسبندگی را داشته باشید، اگر در ابتدای پیچ بلندی وجود داشته باشد و در ادامه صاف شود، بهتر است که در ابتدای پیچ سخت‌تر بپیچید و مسیر صاف را به صورت مستقیم و با گاز کامل طی کنید.

انتخاب Racing Line درست در زمان مسابقه تاثیر زیادی دارد و همانطور که گفته شد برنده مسابقه در پیچ‌ها معلوم می‌شود.