تجهیزات جانبی خودرو که هر راننده‌ای باید داشته باشد

تجهیزات جانبی خودرو که هر راننده‌ای باید داشته باشد
 20 مارس 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

همانطور که خانه هر کس برای تبدیل شدن به مکان مناسبی برای زندگی، نیازمند به وسایل و لوازمی ضروری است، خودرو شما نیز برای کامل شدن نیازمند تجهیزات جانبی خودرو است که می‌بایست به آن‌ها توجه کرد. قطعات و لوازم اضافی که معمولا به عنوان مواردی ضروری از آن‌ها یاد می‌شود، اغلب لوازمی هستند که در حوزه ایمنی خودرو کاربرد دارند. امروز در این مقاله قصد داریم برخی از این وسایل را با هم بررسی کنیم. از نظر بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه‌های مختلف خودرو، یک راننده حرفه‌ای و خوب باید قبل از هر سفر از وجود این تجهیزات جانبی خودرو خود اطمینان حاصل کند.

جعبه‌‌ی کمک‌های اولیه

جعبه کمک‌های اولیه، وسیله‌ یا بهتر است بگوییم مجموعه‌ای است که بسیاری از ما آن را به خوبی می‌شناسیم و بارها در مکان‌های مختلف آن را مشاهده کرده‌ایم. این جعبه معمولا شامل باند بهداشتی، چسب زخم، پماد سوختگی و … است. وجود جعبه کمک‌های اولیه در هر خودرو می‌تواند از بروز بسیاری از خسارات انسانی جلوگیری کند. کپسول آتش نشانی یکی از مهمترین تجهیزات جانبی خودرو است که هر راننده‌ای باید آن را داشته باشد.

کپسول‌آتش‌نشانی

یادمان نرود حرکت اتومبیل‌ها با گرما همراه است و آتش گرفتن خودرو‌ها یکی از عمده‌ترین دلایل آسیب به آن‌ها است. وجود یک کپسول‌آتش‌نشانی می‌تواند به راحتی باعث خاموش شدن آتش یک اتومبیل شود و از بوجود آمدن حوادث بزرگ‌تر جلوگیری کند.

لاستیک زاپاس

حتی اگر از بهترین و باکیفیت‌ترین لاستیک‌های دنیا هم برای خودرو خود استفاده کنید، باز هم احتمال آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد؛ پس قبل از سفر‌های طولانی یا حتی گذر از مسیر‌های کوتاه شهری، از وجود حداقل یک لاستیک زاپاس در اتومبیل اطمینان حاصل کنید.

کیت پنچرگیری

وجود این کیت یا پکیج همان‌قدر مهم است که لاستیک زاپاس در خودرو اهمیت دارد. کیت پنچرگیری معمولا شامل آچار چرخ و جک می‌باشد اما در کیت‌های پیشرفته‌تر شاهد وجود اسپری پنچر‌گیری و لوازم ترمیم لاستیک ران‌فلت هستیم. قطعا بدون آچار چرخ و جک قادر به تعویض لاستیک خودرو نخواهیم بود. همچنین بسیاری از کارشناسان این نظر را دارند که همراه با کیت پنچرگیری، یک کمپرسور باد نیز برای تنظیم باد لاستیک به همراه داشته باشید.

دستمال و شوینده

ممکن است در زمان رانندگی بر حسب اتفاق شیشه اتومبیل شما دچار لکه یا هرگونه کثیفی شود و باعث ایجاد اختلال در میزان دید شما از جاده شود؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم همیشه یک دستمال تنظیف و یک شوینده مناسب به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز به راحتی شیشه یا آینه‌های خودرو خود را تمیز کنید.

زنجیر چرخ

اگر قصد رانندگی در مناطق برفی و یخ‌زده دارید، زنجیر چرخ را فراموش نکنید. این وسیله ضروری باعث می‌شود میزان اصطکاک چرخ‌های اتومبیل شما با سطح زمین افزایش یابد و از بوجود آمدن هرگونه لغزش در زیر چرخ‌ها جلوگیری می‌کند. زنجیر چرخ یک وسیله بسیار ضروری است که می‌تواند از بروز بسیاری از تصادفات و حوادث رانندگی جلوگیری کند.

جعبه ابزار

ممکن است در سفری که در پیش دارید اتومبیل شما دچار نقص شود؛ پس بهتر است قبل از اینکه به مراکز معتبر خدمات تعمیرگاهی برسید، آن را به شکلی تعمیر کنید؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم یک جعبه ابزار به همراه برخی از قطعات ضروری و تجهیزات جانبی خودرو به همراه داشته باشید.