اصطلاحات دنیای مسابقات اتوموبیل‌رانی

اصطلاحات دنیای مسابقات اتوموبیل‌رانی
 2 سپتامبر 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

در دنیای اتوموبیلرانی، از اصطلاحات و کلمات مخصوصی استفاده می‌شود، این رسم در تمامی ورزش‌ها و مسابقات وجود دارد و در هر فعالیتی که دقت کنید خواهید دید که اصطلاحات مخصوص خود را دارند. در این مطلب قصد داریم تا با برخی از این اصطلاحات بیشتر آشنا شویم، مطالعه این بحث علاوه بر اطلاعات عمومی به ما کمک می‌کند تا با قوانین و سیر روند این مسابقات نیز بیشتر آشنا شویم. این اصطلاحات به ترتیب حروف الفبا انگلیسی مرتب شده‌اند و جایگاه آن‌ها ربطی به اولویت آن‌ها ندارد:

قانون ۱۰۷٪: معمولا این قانون در فرمول ۱ استفاده می‌شود و مربوط به زمانی است که زمان مسابقه راننده شرکت کننده فاصله ۱۰۷٪ با نفر اول در دور مقدماتی باشد تا بتواند در مسابقه اصلی شرکت کند. در مسابقات Indy از قانون ۱۰۵٪ و در مسابقات NASCAR از قانون ۱۱۵٪ استفاده می‌شود.

جک بادی: سیلندرهایی بادی که در قاب و نزدیک خودروهای مسابقه‌ای نصب می‌شود تا در هنگامی که خودرو نیاز به تعویض لاستیک یا تعمیرات دارند، به صورت سریع‌تری بتوان این کار را انجام داد.

راس پیچ: محلی از پیچ است که خط مسابقه از مسیر داخلی پیچ عبور می‌کنند، رانندگان حرفه‌ای با استفاده از این مسیر در پیچ‌های می‌توانند بهترین زمان را ثبت کنند.

پرچم سیاه: از این پرچم هنگامی که خودرویی باید در پیت یا محل جریمه توقف کند گفته می‌شود. دلیل این امر می‌تواند روغن‌ریزی، دود کردن یا عدم رعایت قوانین مسابقه باشد.

خط ترکیب: خطی که از لاین خروجی پیت به سمت مسیر مسابقه کشیده شده است، این خط کمک می‌کند تا خودروهای خروجی از پیت قبل از این که وارد پیست شوند به سرعت مناسبی برسند و خطرات را به حداقل برسانند، شایان ذکر است که خودروهایی که در پیست قرار دارند اگر از این خط عبور کنند جریمه خواهند شد.

ظرف وایتکس: محلی است که برای سطح آن برای انجام Burnout به وایتکس آغشته شده است، در برخی از موارد از آب و ترکیبات رزین نیز استفاده می‌شود.

Blown: ۱- موتوری که سوپرشارژ شده است ۲- موتوری که به شدت صدمه دیده است و دیگر نمی‌تواند مسابقه را ادامه دهد.

Box box box: جمله‌ای که توسط اعضای تیم به راننده گفته می‌شود و به این معنا است که راننده باید هر چه سریع‌تر به پیت مراجعه کند.

ضربه و فرار: حرکتی استراتژیک در مسابقات، زمانی است که خودروی عقبی ضربه آرامی به سپر خودروی جلویی بزند تا بتواند از او سبقت بگیرد.

Burnout: گرم کردن تایرها به منظور دستیابی به کشش بهتر یا خوشحالی از پیروزی در مسابقه، این حرکت به این صورت است که چرخ‌های متحرک به صورت دور در جا با سرعت بالا خواهند چرخید و به دلیل دمای بالای حاکی از اصطحکاک از آن‌ها دود بلند خواهد شد.

فنس گیرنده: به فنس مشبک و فلزی دور پیست که به منظور کاهش سرعت یا متوقف کردن خودروهای مسابقه و جلوگیری از برخورد تایر‌ها و ضایعات خودروها به تماشاچیان جلوگیری می‌کند، فنس گیرنده گرفته می‌شود.

خودرو تعقیب: خودرویی که در مسابقات آفرود، خودروی مسابقه دهنده را تعقیب می‌کند تا در صورت بروز خطا و خرابی بتواند آن را تعمیر کند.

Chicane: اصطلاحی است که به پیچ‌های پی‌در‌پی گفته می‌شود معمولا در انتهای مسیر مستقیم قرار دارند و مکان مناسبی برای سبقت‌گیری هستند.

هوای تمیز: هوایی که تحت تاثیر تلاطم قرار نگرفته یعنی بر اثر حرکت دیگر خودروها دچار اغتشاش نشده است. این اصطلاح مخالف اصطلاح هوای کثیف است.

ترمز عمیق: ترمزگیری در زمانی دیرتر از حالت نرمال

DNA(Did Not Attend): کلمه‌ای که به اختصار برای راننده‌ای استفاده می‌شود که اجازه شرکت در مسابقه را پیدا کرده است ولی به هر دلیل در روز مسابقه در پیست حضور پیدا نکرده است.

DNF(Did Not Finish): کلمه‌ای که به اختصار برای راننده‌ای استفاده می‌شود که به هر دلیل تعداد معین دور در مسابقه را نگذرانده باشد، به عنوان مثال در فرمول ۱ تمامی راننده‌ها باید بتوانند ۹۰٪ دور‌های معین را تمام کنند تا زمان آن‌ها در مسابقه درج شود.

DNQ(Did Not Qualify): کلمه‌ای که به اختصار برای راننده استفاده می‌شود که نتوانسته در مسابقات مقدماتی اجازه شرکت در مسابقه را به دلیل کند بودن بیش از حد یا قرار نگرفتن در قانون ۱۰۷٪ را کسب کند.

DNS(Did Not Start): کلمه‌ای که به اختصار برای راننده استفاده می‌شود که با وجود این که اجازه شرکت در مسابقه را داشته و در جلسات تمرینی حضور داشته است ولی در مسابقه اصلی شرکت نکرده.

Downforce: نیروی تقویت شده با استفاده از آئرودینامیک که خودرو را روی سطح پیست نگه داشته تا بتواند با سرعت هر چه بیشتری پیچ‌ها را عبور کند.

Gravel Trap: تله شنی در بسیاری از پیست‌ها وجود دارد و وظیفه این تله‌ها کاستن از سرعت خودروهای مسابقه‌ای است و باعث کاهش سرعت‌ آن‌ها می‌شود تا برخورد با دیواره و موانع دیگر صدمات کمتری همراه داشته باشد.

Hairpin: این پیچ‌ها که به پیچ‌های سنجاقی معروف هستند، همانطور که از نامشان پیداست به پیچ‌ها اطلاق می‌شوند که همانند انتهای سنجاق هستند یعنی دارای ۱۸۰ درجه گردش است. پیست مسابقات NASCAR در واقع دو پیچ سنجاقی بسیار بزرگ متصل به یکدیگر است.

اصطلاحات رانندگی به موارد گفته شده ختم نمی‌شود و موارد فوق فقط برخی از اصطلاحات پرکاربرد دنیای اتوموبیل‌رانی بود، آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز در ایران، به علاقه‌مندان مسابقات اتوموبیل‌رانی توصیه می‌کند تا این اصطلاحات را یاد بگیرید زیرا در مسابقات به مرور از این کلمات استفاده می‌شود و دانستن این اصطلاحات دیدن مسابقات اتوموبیل‌رانی بسیار جذاب می‌کند.