آرین موتور

بررسی معانی اعداد درج شده روی روغن موتور

engine-oil-codes روغن موتور

موتور خودرو‌ها دارای اجزای مختلفی است که هموارد در حال حرکت و برخورد با هم دیگر هستند؛ این تحرکات قادر به ایجاد میزان زیادی اصطکاک هستند. روغن موتور‌ها توانایی از بین بردن این نیروی اصطکاک را دارند؛ از همین رو استفاده از روغن موتور برای خودرو‌ها، همیشه یک امر ضروری و حیاتی بشمار رفته است. یکی از شاخصه‌های اصلی در صنعت تولید روغن موتور، اعداد درج شده بر روی بسته‌بندی آن‌ها است. به طور کلی این اعداد بیانگر وضعیت فیزیکی و شیمیایی روغن است که در نهایت نشان‌دهنده نوع کاربرد آن به حساب می‌رود. روغن موتور‌ها نیز مانند هر سیال دیگری انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای خواص و تعاریف ثابت مخصوص به خود هستند؛ از همین رو متخصصان این حوزه و همچنین کسانی که علاقه‌مند به سیستم‌های داخلی اتومبیل‌ها هستند، باید از معانی و کاربرد‌های اعداد درج شده بر روی بسته‌بندی روغن موتور‌ها، آگاهی کافی داشته باشند.

استاندارد API

یکی از شاخصه‌های اصلی که بر تعیین المان‌های مندرج روی بسته‌بندی روغن موتور تاثیر دارد، استاندارد API است. API مخفف عبارت American Petroleum Institute می‌باشد و به معنی موسسه‌ی نفت امریکا است. استاندارد‌های این موسسه تعیین کننده کیفیت و نوع روغن موتور‌ها است. بر اساس این استاندارد اگر روغن موتوری مناسب خودرو‌های دیزلی باشد، بر روی آن حروف API C درج می‌گردد و اگر روغن موتوری برای اتومبیل‌های بنزینی کاربرد داشته باشد، بر روی بسته‌بندی آن API S مندرج می‌شود. همانطور که گفتیم این استاندارد نشان‌دهنده کیفیت روغن موتور‌ها نیز هست؛ از همین رو بر اساس شاخصه‌های از پیش تعیین شده موسسه نفت امریکا، پس از حروف S و C بر روی بسته‌بندی روغن موتور‌ها یک حرف دیگر درج می‌شود که تعیین کننده کیفیت محلول است. این حرف برای روغن موتور‌های مناسب خودرو‌های بنزینی بین A و N است و برای روغن موتور‌های مناسب اتومبیل‌های گازوئیلی بین A تا J می‌باشد. هرچه حروف مندرج شده پس از S  و C از A فاصله بگیرند به معنای آن است که روغن موتور مد نظر شما باکیفیت‌تر است. همچنین برای موتورهای دیزلی دو زمانه و چهار زمانه، به ترتیب اعداد 2 و 4 در کنار آخرین حرف مندرج می‌شود.

استاندارد SAE

SAE کوتاه شده عبارت Society Of Automotive Engineers می‌باشد که به معنی انجمن مهندسین خودرو است. استاندارد SAE در واقع پروتکلی است که تولیدکنندگان روغن موتور بر اساس آن اعداد مندرج شده بر روی بسته‌بندی روغن موتور‌ها را تعیین می‌کنند. این اعداد بین 0 تا 60 هستند که نشان‌دهنده گرانروی یا همان ویسکوزیته روغن موتور است. عدد 0 بر اساس این استاندارد نشان‌دهنده‌ی کمترین میزان گرانروی بوده و بیان‌گر روغن موتوری است که به راحتی جاری می‌شود؛ در عین حال هر چه این به سمت بیشتر شدن برود، نشان‌دهنده‌ی گرانروی یا لزجت بیشتر است. همچنین بر اساس شاخصه‌های انجمن SAE، تولیدکنندگان روغن موتور موظف به درج حرف W بر روی بسته‌بندی محصولاتشان برای نشان‌دهنده حداقل گرانروی هستند. حرف W از کلمه Winter می‌آید و برای روغن موتور‌هایی استفاده می‌شود که مناسب فصل زمستان هستند. همچنین روغن موتور‌ها بر اساس شاخصه‌های استاندارد SAE، به دو دسته مونوگرید و مالتی‌گرید تقسیم می‌شوند. مونوگرید معمولا روغن موتور‌هایی به حساب می‌آیند که در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرند و درجه ویسکوزیته آن‌ها بین 0 تا 30 است و بلعکس مالتی‌گرید‌ها لزجتی بین 31 تا 60 دارند و بیشتر مناسب فصل تابستان و هوای گرم هستند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط