نقد و بررسی میتسوبیشی اوتلندر PHEV

نقد و بررسی میتسوبیشی اوتلندر PHEV
 8 اکتبر 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

وقتی صحبت از یک SUV قدرتمند می‌شود، شاید یکی از مسائلی که ذهنمان را مشغول خود می‌کند، مصرف سوخت این خودرو‌ها است؛ اما در چند سال اخیر با پیشرفت فناوری‌ها در خصوص خودرو‌های هیبریدی این مسئله تا حدی برطرف شده است. به طور کلی خودرو‌های هیبریدی از نظر قوای محرکه به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول خودرو‌های هیبریدی با طراحی سری است، در این خودرو‌ها موتور بنزینی درون سوز، مستقیما به چرخ‌ها متصل نیست و فقط وظیفه شارژ کردن باتری‌های موتور الکتریکی را دارد. نوع دیگر خودرو‌های هیبریدی، طراحی موازی دارند؛ در این سیستم موتور بنزینی مستقیما به چرخ‌ها متصل است و این امکان برای راننده بوجود می‌آید که بین موتور بنزینی و الکتریکی، یکی را انتخاب کند و در هر دو حالت هم باطری موتور الکتریکی شارژ می‌شود. حال به نظر می‌رسد میتسوبیشی یک قدم فراتر رفته و پلاگینی را طراحی کرده است که هر دو نوع سری و موازی را شامل می‌شود و قرار است برای اولین بار در خودرو اوتلندر PHEV استفاده شود. اوتلندر PHEV که قرار است پاییز امسال روانه بازار‌های جهانی شود، یک موتور بنزینی  ۲ لیتری همراه با دو موتور دوقلوی الکتریکی دارد که همین تفاوت باعث حیرت کارشناسان حوزه خودرو شده است. بر اساس گفته طراحان و مهندسان اوتلندر PHEV، پلاگین جدید میتسوبیشی، قادر است به راننده این اجازه را بدهد که بین سه حالت EV ، سری و موازی یکی را انتخاب کند. حالت EV که قبلا در خودرو‌های هیبریدی دیگر هم شاهدش بودیم، حالتی است که تمام نیروی حرکتی اتومبیل از طریق موتور‌های الکتریکی تامین می‌شود؛ حال سیستم PHEV در اوتلندر جدید قرار است بین سه حالت در نظر گرفته شده، به صورت اتوماتیک یکی را انتخاب کند؛ آنالیزور‌های اوتلندر PHEV با بررسی جاده و فشار وارد شده به خودرو و همچنین میزان سوخت اتومبیل، بین حالت EV ، سری و موازی یکی را انتخاب می‌کند که این امر باعث می‌شود روند انتقال نیرو به شکلی باشد که اتومبیل در بالاترین حالت راندمان خود باشد. همچنین مهندسان میتسوبیشی اعلام کرده‌اند، اوتلندر PHEV از فناوری ” احیا نیروی ترمز ” بهره‌مند است که این موضوع می‌تواند در تامین نیرو برای شارژ باطری‌های موتور‌های الکتریکی این خودرو بسیار تاثیر گذار باشد.

 

طراحی اوتلندر PHEV

به طور کلی اوتلندر PHEV از نظر ظاهر تفاوت زیادی با نسل قبلی نکرده است و به شکلی می‌توان گفت ظاهر اوتلندر PHEV فیس‌لیفتی از اوتلندر ۲۰۱۷ است. ظاهر داخل کابین هم با نسل قبلی اوتلندر تفاوتی ندارد و فقط میتسوبیشی، دور دوزی قرمز را به عنوان یک آپشن اضافه برای اوتلندر PHEV در نظر گرفته است که افراد هنگام سفارش خودرو، می‌توانند آن را با پرداخت مبلغ بیشتر به طراحی صندلی اتومبیل اضافه کنند. شاید تنها تفاوتی که اوتلندر PHEV با نسل قبلی دارد، فرم و ظاهر رینگ‌های چرخ‌ها است که از متد جدید دایمن کات برای طراحی آن‌ها استفاده شده است.

 

امکانات و آپشن‌های اوتلندر PHEV

اوتلندر PHEV امکانات و تجهیزات رفاهی اوتلندر قبلی را دارد به علاوه اینکه امکاناتی همچون رادار نقطه کور و رادار تشخیص عابر پیاده به خودرو اضافه شده است. همچنین اوتلندر PHEV از یک مانیتور ال‌ای‌دی بهره می‌برد که حالت نمایش ۳۶۰ درجه دارد و تمام سرنشینان خودرو می‌توانند تصاویر را به راحتی در آن نگاه کنند. همچنین اوتلندر PHEV قرار است به سیستم RCTA مجهز شود؛ این سیستم قادر است اطراف خودرو را تا شعاع 5 متری آنالیز کند تا خودرو هنگام بیرون آمدن از جای پارک خود به اتومبیل دیگری برخورد نکند.

آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران، این خودروی مدرن را زمستان امسال به ایران وارد خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر درباره این خودرو کلیک کنید.