بدون شک امروزه وقتی بحث خودروهای با دوام و مقاوم پیش می‌آید نام میتسوبیشی جزو اولین کمپانی‌هایی است به ذهن خطور می‌کند، خیلی از والدین، میتسوبیشی را انتخابی مناسب برای سپردن جان فرزندانشان به آن می‌دانند از طرفی هم بسیاری از جوانانِ علاقه‌مند به خودرو و این صنعت، با کمال میل از خودروهای این کمپانی استقبال می‌کنند، به نظر شما میتسوبیشی این موفقیت عظیم را مدیون چه فاکتورهایی است؟

میتسوبیشی موتورز قسمتی از یک کمپانی بزرگ صنعتی به نام Mitsubishi است که به تولید اتومبیل و موتور می‌پردازد، دفتر مرکزی آن در منطقه Minato شهر توکیو واقع شده، در سال ۲۰۱۱ میتسوبیشی موتورز ششمین تولیدکننده اتومبیل در ژاپن و شانزدهمین در دنیا شد. این شرکت همچنین بخشی از Mitsubishi Keiretsu که بزرگترین گروه صنعتی در ژاپن است، را تشکیل می‌دهد (Keiretsu نوعی سیستم اقتصادی در ژاپن است که در این سیستم چند کمپانی سهام و روابط اقتصادی‌شان را با هم تبادل می‌کنند و نوعی گروه اقتصادی غیر رسمی را به وجود می‌آورند). این کمپانی در سال ۱۹۷۰ به عنوان شاخه‌ای از شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی به صورت رسمی شروع به کار کرد.

منشا خودرو‌های میتسوبیشی به سال ۱۹۱۷ بر می‌گردد، زمانی که شرکت کشتی‌سازی میتسوبیشی مدل A را معرفی کرد، مدل A اولین خودرو تولیدی به صورت سری ژاپن بود، یک سدان هفت نفره کاملا دست‌ساز که بر پایه Fiat Tipo 3 طراحی شده بود و نسبت به رقبای آمریکایی و اروپایی که تولید انبوه می‌شدند، بسیار گران قیمت بود، این مدل در سال ۱۹۲۱ بعد از این که فقط ۲۲ عدد از آن تولید شده بود، متوقف شد.

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم این کمپانی دوباره به تولید خودرو روی آورد، با این حال Zaibatsu ها ( جمع‌های خانوادگی که صنایع ژاپن را کنترل می‌کردند.) توسط نیروهای متحدین در سال ۱۹۵۰ منحل شدند و بدین ترتیب شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی به ۳ شرکت ناحیه‌ای کوچکتر تبدیل شد، صنایع سنگین غرب ژاپن، صنایع سنگین مرکزی ژاپن و صنایع سنگین شرق ژاپن که هر کدام از این کمپانی ۳ در زمینه توسعه موتور‌ خودرو فعالیت داشتند. این سه شرکت در طول فعالیت خود اقدام به واردات خودروهای خارجی کردند تا این که در ابتدای سال ۱۹۶۰ چرخ‌دنده‌های اقتصاد ژاپن سرعت گرفتند و تقاضا برای خودروی خانوادگی روز به روز افزایش پیدا کرد، شرکت صنایع سنگین مرکزی ژاپن که با نام صنایع سنگین Shin Mitsubishi شناخته می‌شد مدل Mitsubishi 500 که یک سدان تولید انبوه شده را، برای پاسخ به تقاضا را عرضه کرد. در ادامه مدل‌های Minica kei و Colt 1000 در ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ معرفی کرد و در سال ۱۹۶۴ بزرگترین مدل سدان خود با نام Mitsubishi Debonair را که جزو خودرو‌های لوکس طبقه بندی می‌شد، معرفی کرد، این سه شرکت در سال ۱۹۶۴ به یکدیگر پیوستند و صنایع سنگین میتسوبیشی را پدید آوردند.

در طی ۳ سال تولید این کمپانی به سالیانه ۷۵۰۰۰ دستگاه رسید و بعد از معرفی موفق اولین Mitsubishi Galant در سال ۱۹۶۹ مدیران شرکت به این نتیجه رسیدند که شرکتی که تمرکز آن فقط بر روی تولید خودرو است تاسیس باید شود و این امر در ۲۲ آپریل ۱۹۷۰ با نام میتسوبیشی موتورز تحت رهبری Tomio Kubo، مهندس موفق شاخه هواپیما، محقق شد.

لوگو میتسوبیشی موتورز، همان سه الماس قرمز معروف که در بین بیش از ۴۰ شرکت زیرمجموعه میتسوبیشی مشترک است، توسط Iwasaki Yatarō، موسس میتسوبیشی انتخاب شد، Mitsubishi، کلمه‌ای ترکیبی از ۲ واژه Mitsu به معنی “سه” و Hishi به معنی “الماس” تشکیل شده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط