قابلیت کنترل شروع حرکت (Launch Control) را می‌توان به عنوان یکی از آپشن‌های مهم در عملکرد خودروهای اسپرت دانست که امروزه توجه خاصی به این آپشن در زمان طراحی و تولید خودروها می‌شود. مسابقات درگ به عنوان معیاری در قدرت شتاب‌گیری و توان خودروهای سوپر اسپرت شناخته می‌شود که در این مسابقه لحظه‌ی شروع به حرکت از اهمیت بالایی در پیروز شدن رقابت برخوردار است. از اینرو بهره‌گیری از آپشن کنترل شروع حرکت در ماشین‌های اتوماتیک اسپرت مطرح گردیده است تا عملکرد موتور بهبود بخشیده شود. در واقع سیستم کنترل شروع حرکت این امکان را به خودرو می‌دهد تا برای آغاز حرکت خود عملکردی بسیار سریع‌تر و کارامدتر از حد ممکن خودروهای بدون این قابلیت را داشته باشد. در واقع با این سیستم می‌توان چرخش اضافی لاستیک خودرو و بخش‌های مرتبط با آن را حذف نمود، بیشترین استفاده را از توان قابل تولید موتور بهره برد، امکان جابجایی و کشش وزن خودرو را افزایش داد و در نهایت می‌توان گفت این آپشن سبب ارتقای سطح انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها خواهد شد.

در بسیاری از خودروها، آپشن حالت راننده ویژه (specific driver mode) همراه با تنظیمات قابلیت کنترل کشش خودرو منجر به ابتکار سیستم کنترل شروع حرکت شده است. یکی از تنظیماتی که باید در این سیستم صورت گیرد آن است که پیش از ایجاد جریان در دریچه گاز، ترمز برای زمان اندکی پایین نگه داشته شود. در این زمان دور موتور در یک حد از پیش تعیین شده‌ای ثابت می‌شود که جریان دود به صورت حالت تکه تکه‌ای از اگزوز خودرو خارج می‌شود. در این زمان راننده می‌بایست به آهستگی و گام به گام ترمز را بالا آورد تا با توجه به صدای خروجی از اگزوز، در پایین‌ترین سطح چرخش لاستیک‌ها و بیشترین مقدار شتاب‌گیری قرار گیرد.

بسیاری از راهکارهای ماهرانه‌ای که یک مورد آن نیز مطرح گردید به صورت برنامه‌نویسی شده‌ای در کامپیوتر خودرو (ECU) تعریف می‌گردد. پدال ترمز با عملکردی مناسب همچون مکانیزم یک گیره عمل می‌کند، که همزمان یک سنسور به کامپیوتر خودرو پیغام می‌دهد که در چه زمانی باید کلاچ خودرو برای آغاز حرکت درگیر شود. کامپیوتر خودروها اغلب دارای قابلیت تعریف محدوده دور موتور است که احتراق را به جهت عدم کارکرد موتور در سطح بالاتری از دورموتور متوقف می‌کند. این محدوده دور موتور توسط مهندسین که کامپیوتر خودرو را برنامه‌ریزی کرده‌اند محاسبه می‌شود و با این عمل بیشترین مقدار گشتاور خروجی وارد به چرخ‌ها جهت دست‌یابی به سریع‌ترین شتاب‌گیری بدست می‌آید. در صورتی که محدوده دور موتور از مقداری مشخص بالاتر باشد، سبب افزایش میزان گشتاور خروجی از سیستم انتقال قدرت به لاستیک‌ها و افزایش سرعت چرخش لاستیک‌ها خواهد شد که این امر سبب ایجاد رد لاستیک بر روی جاده و از بین رفتن بخشی از لاستیک خودرو می‌گردد. به طور معمول مهندسین دور موتور بین بازه‌ی ۳۵۰۰ الی ۴۵۰۰ دور در دقیقه را به عنوان محدوده مناسب کاری موتور خودرو معرفی کرده‌اند.

زمانی که تمامی موارد فوق‌الذکر در بخش موتور خودرو رخ می‌دهد،  سیستم انتقال قدرت نقش بسیار مهمی را در تبدیل گشتاور بالای تولید شده توسط موتور به یک سرعت ۰ تا ۶۰ مایل بر ساعت بر عهده دارد. سیستم انتقال قدرت کلاچ دوگانه می‌تواند گزینه‌ی مناسبی جهت کارکرد با سیستم کنترل شروع حرکت (Launch control) باشد، چراکه این سیستم در قیاس با سیستم کلاچ منفرد از عملکرد سریع‌تر و اتلاف کمتری برخوردار است. کلاچ دوگانه مرطوب قابلیت مقابله با حرارت تولید شده توسط گشتاور ورودی را دارد و با استفاده از یک سیال انتقال قدرت مناسب، می‌تواند انتقال حرارت مژثری داشته باشد و از داغ‌شدگی کلاچ‌ها و سیستم انتقال قدرت محافظت نماید.

اگرچه سیستم کنترل شروع حرکت می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای خودروهای اسپرت محسوب شود، اما این سیستم به طور ویژه در خودروهای دارای توربوشارژر یا سوپرشارژر از عملکرد فوق‌العاده‌ای برخوردار است. سیستم کنترل شروع حرکت در خودروها توربوشارژردار، موتور را به محدوده دور موتور تعیین شده رسانده و از طرفی دیگر توربوشارژر را در حالت آماده جهت حرکت قرار می‌دهد که این امر سبب می‌شود توان خروجی از موتور در قیاس با خودروهای بدون توربوشارژر بسیار بالاتر رود.

کمپانی خودروسازی میتسوبیشی نیز به جهت ارتقای عملکرد خودروهای سری اسپرت خود از سیستم کنترل شروع حرکت در جعبه‌دنده‌های دو کلاچ SST در سری خودروهای S-Sport خود بهره برده است، آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی در ایران، مفتخر است که محصولات این برند معتبر ژاپنی را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط