جامپ استارت ( Jump Start ) یا بوست ( Boost ) به زمانی گفته می‌شود که انرژی الکتریسیته از یک منبع به باتری خودرو منتقل می‌شود. جامپ استارت می‌تواند از طریق یک پاور بانک مخصوص اتومبیل صورت بگیرد یا حتی یک باتری از یک خودرو دیگر؛ از همین رو این پروسه را در زبان عامیانه به ” باتری به باتری کردن” نیز می‌شناسند. معمولا خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که یادمان می‌رود چراغ خودرو یا سیستم صوتی را به صورت کامل خاموش کنیم؛ از همین رو پس از گذشت مدت زمانی و بی‌حرکت بودن خودرو، باتری از هرگونه انرژی الکتریسیته خالی می‌شود و نمی‌تواند نیروی لازم را برای روشن کردن خودرو بوجود بیاورد. البته در بسیاری از موارد نیز به دلیل فرسودگی خود باتری یا خراب بودن دینام خودرو، باتری اتومبیل دشارژ یا خالی می‌شود. در این مقاله قصد داریم نجوه جامپ استارت کردن را آموزش دهیم که اگر روزی باتری اتومبیل شما خالی از نیروی برق شد، بتوانید از این طریق آن را دوباره احیا کنید.

آموزش جامپ استارت کردن خودرو به صورت گام به گام

همانطور که گفتیم یکی از راه‎‌های جامپ استارت کردن خودرو، استفاده از یک باتری اتومبیل دیگر است که این عمل را به ” باتری به باتری کردن” می‌شناسند. در این حالت ابتدا مطمئن شوید که مشکل اصلی از باتری خودروتان است. بهتر است قبل از جامپ استارت کردن استارتر و دینام خودرو را بررسی کنید. بهتر است این عمل توسط متخصص انجام شود. اگر به این موضوع پی بردید که مشکل از باتری خودرو است و نیاز به احیا شارژ داخلی آن است، کاپوت خودرو را باز کرده و با بررسی المان روی باتری، قطب منفی و مثبت آن را مشخص کنید. معمولا قطب مثبت قرمز رنگ و علامت + روی آن قرار گرفته است و همچنین قطب منفی مشکی رنگ و با علامت – شناخته می‌شود. خودرو احیا کننده را رو به روی اتومبیل خود قرار داده و مانند قبل قطب منفی و مثبت آن را نیز مشخص کنید. تمام لوازم برقی از جمله سیستم صوتی، سیستم تصفیه هوا، فن و بخاری، شارژر‌ها و هرگونه قطعات برقی دیگر را خاموش یا از سیستم برق رسانی جدا کنید. این موضوع را در نظر بگیرید که خودرو‌ها باید با فاصله از هم قرار گرفته باشند، در غیر این صورت احتمال وقوع حادثه بسیار زیاد است. برای برقراری ارتباط بین دو باتری، نیاز به دو کابل برق با سری گیره‌ای شکل دارید. معمولا این دو کابل باهم و به دو رنگ قرمز و مشکی فروخته می‌شوند. کابل قرمز رنگ را به سر مثبت باتری دشارژ شده متصل کنید و سر دیگر آن را به باتری سالم؛ حال با بهره‌گیری از کابل مشکی سر منفی باتری سالم را به یک قطعه فلزی ( مانند پیچ یا مهره ) مرتبط با باتری متصل کنید. بهتر است این قطعه رنگ شدگی نداشته باشد تا ارتباط بهتر برقرار شود. سپس خودرو دارای باتری سالم را روشن کنید و اجازه دهید چند دقیقه روشن بماند. بهتر است در این زمان با گاز دادن، دور موتور را افزایش دهید تا انرژی مورد نیاز سریع‌تر تولید شود. حال باتری که مشکل داشت دوباره شارژ شده است و می‌توانید اتومبیل خود را روشن کنید. با دقت و با در نظر گرفتن مسائل ایمنی کابل‌ها را جدا کنید. ابتدا کابل مشکی و سپس قرمز را جدا کنید و کاور باتری اتومبیل‌ها را بر روی آن‌ها قرار دهید. بهتر است خودرو تازه شارژ شده را کمی روشن نگه دارید و با گاز دادن مکرر، انرژی فعال باتری را افزایش دهید.

شما همین پروسه را می‌توانید با استفاده از پاور بانک‌های مخصوص خودرو به انجام برسانید؛ فقط قبل از استفاده از این دستگاه‌ها، از شارژ بودن آن‌ها اطمینان حاصل بفرمایید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط