آرین موتور

دست‌کاری های غیر قانونی در خودرو

illegal car modification میتسوبیشی لنسر دست‌کاری شده

هر ساله پلیس راهنمایی و رانندگی با همکاری با دستگاه‌های قضایی، فهرستی از دست‌کاری‌های غیر قانونی خودرو‌ها را منتشر می‌کنند. بسیاری از قوانین بازدارنده در خصوص دست‌کاری‌های غیر قانونی خودرو‌ها، از قوانین بین‌المللی نشات گرفته است و در تمام کشور‌های پیشرفته و در حال توسعه دنیا صدق می‌کند. قوانین بازدارنده در خصوص دست‌کاری‌های اتومبیل‌ها، معمولا به دلیل رعایت استاندارد‌های ایمنی شهری و جاده‌ای وضع شده است و افراد می‌توانند بدون در نظر گرفتن این قوانین در محل‌هایی خارج از محدوده اختیارات پلیس مانند پیست‌های اتومبیل‌رانی، اقدام به دست‌کاری و تغییر سیستم‌های خودروشان کنند.

ارتفاع زدن

یکی از عمومی‌ترین قوانین بازدارنده در خصوص دست‌کاری‌های غیر قانونی خودرو‌ها، ارتفاع زدن یا همان کف خواب کردن اتومبیل است. قوانین منع کننده در خصوص ارتفاع زدن در اغلب کشور‌های توسعه یافته وجود دارد. ارتفاع زدن به معنی دستکاری‌ ارتفاع اتومبیل است اما معمولا به معنی کم کردن ارتفاع خودرو به کار می‌رود. کاهش بیش از حد و غیر استاندارد ارتفاع اتومبیل‌ها باعث کاهش قدرت و کارایی سیستم تعلیق اتومبیل می‌شود و در نتیجه کنترل اتومبیل را سخت‌تر می‌نماید؛ از همین رو ارتفاع زدن یا کف خواب کردن خودرو‌ها یک امر غیر‌قانونی است و پلیس با این نوع دست‌کاری‌های خودرو، برخورد خواهد کرد.

شیشه‌های تیره

رنگی‌ کردن یا دودی کردن شیشه خودرو‌ها تا حدی قابل قبول است و حتی در بسیاری از موارد به دلیل جلو‌گیری از ورود اشعه‌های مضر فرابنفش ( UV ) به داخل اتومبیل، دودی کردن شیشه اتومبیل‌ها پیشنهاد می‌شود؛ اما اگر دودی کردن یا همان رنگی کردن شیشه خودرو‌ها به شکلی باشد که داخل اتومبیل دیده نشود، قطعا به عنوان یک دست‌کاری غیرقانونی به شمار می‌رود. بر اساس قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، شیشه‌های دودی بالای 30 درصد، به عنوان شیشه‌های تیره به حساب می‌روند و شامل جریمه پلیس خواهند شد.

دست‌کاری اگزوز

یکی دیگر از مواردی که پلیس با آن برخورد خواهد کرد، دست‌کاری‌های اگزوز اتومبیل‌ها به خصوص قسمت منبع انتشار آن است. معمولا دست‌کاری‌های اگزوز خودرو‌ها به دلیل تغییر صدای آن‌ها انجام می‌شود. بر اساس قوانین وضع شده در چند سال اخیر، ایجاد هر گونه آلودگی صوتی اضافه پیگرد قانونی خواهد داشت و بر همین اساس پلیس با دست‌کاری‌های غیر قانونی اگزوز در خودرو‌ها، برخورد خواهد کرد.

استفاده از کپسول نیتروژن

یکی از قوانین بازدارنده‌ای که در تمام دنیا رعایت می‌شود، منع استفاده از کپسول تزریق نیتروژن برای خودرو‌های شهری است. کیت‌های تزریق سوخت نیتروژن برای اتومبیل‌های مسابقه‌ای طراحی شده‌اند و قطعا استفاده از آن‌ها در اتومبیل‌های شهری بسیار خطرناک خواهد بود. برای استفاده از کپسول‌های تزریق نیتروژن، باید اتومبیل تقویت شده داشته باشید که توانایی تحمل شتاب بالای گرانش را داشته باشد؛ از همین سو پلیس استفاده از این کیت‌های تقویتی را برای اتومبیل‌های درون شهری منع کرده است.

مات کردن چراغ خطر

یکی از جدید‌ترین قوانین بازدارنده در خصوص دست‌کاری‌های غیرقانونی اتومبیل‌ها، مات کردن یا کدر کردن چراغ‌های خطر و یا چراغ‌های عقب اتومبیل است. بسیاری از افراد در زمان تیون کردن اتومبیل خود، ظاهر اتومبیل را نیز تغییر می‌دهند؛ بر اساس قوانین جدید اگر تغییرات و دست‌کاری‌های ظاهری خودرو به شکلی باشد که باعث مات شدن چراغ عقب و خطر اتومبیل شود، پلیس با آن برخورد خواهد کرد. در نظر بگیرید شکل و ظاهر چراغ خطر عقب خودرو شما باید به شکلی باشد که نور به صورت مستقیم تابیده شود تا راننده خودرویی که در پشت شما حرکت می‌کند، متوجه نور چراغ‌های اتومبیل شما شود.

میتسوبیشی لنسر از گذشته از اولین انتخاب جوانان عاشق خودرو بوده است و دلیل این امر امکان شخصی‌سازی زیاد این خودرو و ظاهر جذاب آن است. آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران مفتخر است که محصولات این برند اصیل را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط