خودروهای هیبرید

خودروهای هیبرید
 7 مارس 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

خودروی هیبرید به چه خودرویی گفته می‌شود؟

همواره برای کسانی که صاحب خودرو هستند یا قصد خرید خودرو دارند، مصرف سوخت یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در تصمیم‌گیری است. عواملی مانند هزینه بالای سوخت، مشکلات سوخت‌گیری، وقت، آلاینده‌های زیست محیطی و … باعث می‌شود که همواره به دنبال خودرو‌های کم مصرف باشیم.

خودروهای هیبرید به آن دسته از خودروها گفته می‌شود که شامل دو یا چند منبع مجزا برای تأمین انرژی لازم نیروی محرکه خودرو را می‌شود. مزیت اصلی خودروهای هیبرید نسبت به بقیه خودروهای غیرهیبرید در مصرف سوخت و تولید کمتر گاز دی اکسید کربن است. به همین دلیل صاحبان خودروهای هیبرید از مزایای دیگری مانند معافیت مالیاتی و عوارض کمتر برخوردارند.

تفاوت ساختاری:

در خودروهای هیبرید معمولا انرژی لازم برای حرکت از یک موتور بنزینی یا دیزلی و یک موتور الکتریکی تأمین می‌شود. این خودروها می‌توانند فقط از یکی از منابع انرژی یا هر دو آنها درکنار هم استفاده کنند.  خودروهای هیبرید به تناسب طراحی و نوع استفاده از موتورها انواع مختلفی دارند.

معمولا خودروهای هیبرید را به اشتباه خودروهای برقی یا خودروهای سبز نیز می‌نامند.

انواع خودروهای هیبرید:

به تناسب گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، سیستم و نوع طراحی و عملکرد خودروهای هیبرید تغییر کرده است. نحوه دسته‌بندی انواع این موتورها بر حسب نحوه ارتباط، شارژ و کارایی آنها است.

هیبرید موازی: در این نوع خودروها برای مسافت‌های کوتاه و سرعت کم از موتور الکتریکی استفاده می‌شود و در سرعت های بالا موتور بنزینی شروع به کار می‌کند و همزمان موتور الکتریکی را شارژ می‌کند. در خودروهای هیبرید موازی هر دو موتور در سرعت بالا درگیر هستند.

هیبرید سری: در هیبرید نوع سری خودرو انرژی خود را از موتو الکتریکی می‌گیرد و وقتی که باتری خالی شد، موتور دیزلی یا بنزینی شروع به شارژ موتور الکتریکی می‌کند.

هیبرید Plug-in: در این نوع از هیبرید، تا یک سرعت و مسافت خاص از موتور الکتریکی استفاده می‌شود و بعد از آن از موتور دیزلی یا بنزینی استفاده می‌کند. موتور الکتریکی می تواند همزمان با کارکرد موتور دیزلی شارژ شود و یا به برق شبکه وصل شود.

تمام برقی: در این نوع، نیروی محرکه خودرو به طور کلی از برق باتری تأمین می‌شود. در این سیستم، شارژ باتری در طول حرکت خودرو انجام نمی‌شود.

جدید ترین خودروهای هیبرید:

امروزه به دلیل مشکلات زیست محیطی و هزینه های سوخت گیری، شرکت های بزرگ تولیدی خودرو اقدام به طراحی و ساخت خودروهای هیبرید و کم مصرف کرده‌اند و مصرف این خودروها نیز در حال گسترش است.

در حال حاضر شرکت میتسوبیشی بعد از طراحی خودروهای کم مصرف، اقدام به طراحی و ساخت خودرو هیبرید کرده است. این خودرو که با نام تجاری OUTLANDER PHEV تولید شده و نمونه هیبرید مدل اوتلندر است، هیبرید از نوع Plug-in بوده و قابلیت شارژ مستقیم از شبکه برق را دارد.

شرکت آرین موتور نماینده شرکت میتسوبیشی در ایران که از سال 1390 همکاری خود را با این شرکت آغاز کرده است، قصد دارد خودروی میتسوبیشی اوتلندر PHEV را سال آینده وارد بازار ایران کند تا پای خودروهای ژاپنی هیبرید بیش از پیش به بازار ایران باز شود.