آرین موتور

نحوه و اصول تست درایو

how to test drive نحوه و اصول تست درایو

تست درایو یا Test Drive چیست؟

در دنیای رقابتی کمپانی‌های بزرگ تولیدکننده خودرو برای برآورده ساختن نیاز و انتظار مشتری، اقدام به ایجاد بستری برای امتحان کردن خودرو قبل از خرید آن کرده‌اند. به این صورت که خودرو از طرف کمپانی تولید کننده دراختیار مشتری قرار داده می‌شود و خریدار خودرو قبل از خرید آن، ابتدا خودرو را تست می‌کند و برای مدت و مسافت معین و محدود خودرو را رانندگی می‌کند تا از راحتی، ایمنی، سرعت، کیفیت، خدمات و … خودرو استفاده کند و با نیازهای خود تطابق دهد.

اصول تست درایو:

اولین قدم برای انجام تست خودرو، تحقیق در مورد خودرویی است که قصد خرید یا تست آن را دارید. پس از اینکه اطلاعات لازم بدست آمد و گزینه‌های انتخاب شده محدود شد، حال می‌توان به نمایندگی خودرو مورد نظر مراجعه و درخواست تست خودرو کرد.

در تست کردن خودرو باید عوامل مختلف را مورد بررسی قرار دهیم که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم:

موتور و اگزوز: در هنگام تست خودرو ابتدا باید توجه داشته باشید که موتور خودرو کاملا سرد باشد تا خودرو در هر دو شرایط سرد و گرم تست شود و تفاوت آن مشخص شود. در ادامه باید به صدای موتور و دود خارج شده از اگزوز توجه کرد و نسبت به صداها و دودهای غیرطبیعی حساس شد.

فرمان و ترمز: فرمان خودرو باید حساس و بدون هیچگونه لرزش باشد و ترمز باید به گونه‌ای تست شود که بتواند خودرو را به خوبی کنترل کند.

راحتی: باید راحتی صندلی و به طور کلی فضای خودرو در تست مد نظر قرار گیرد و مهلت تست به اندازه‌ای باشد تا بتوان میزان راحتی را سنجید. این یکی از مواردی است که تنها با تست درایو می‌توان آن را به خوبی فهمید. در ضمن تکان‌های خودرو و سیستم تعلیق و نرمی خودرو نیز در این مرحله می‌تواند مورد ارزیابی مشتری قرار گیرد. از عواملی که باید به آن توجه کرد اندازه و تعداد اعضای خانواده است. بهتر است نظر اعضا خانواده نیز در هنگام تست خودرو در نظر گرفته شود.

آپشن‌ها: توجه به آپشن‌های خودرو می‌تواند لذت رانندگی با خودرو را در آینده مشخص کند. از سیستم‌صوتی گرفته تا تهویه‌مطبوع و همچنین سایر آپشن‌های اضافی باید به خوبی بررسی شوند.

خودروهای برقی: در مورد خودروهای برقی که مسأله شارژ وجود دارد، تست خودرو عامل مهم و بسیار مشکلی است. باید مهلت تست به قدری طولانی باشد که بتوان اطلاعاتی مانند مدت زمان شارژ و دشارژ، میزان مصرف در طول رانندگی، تأثیر استفاده از آپشن‌ها در میزان مصرف و … را بررسی کرد.

تست جدیدترین خودروها:

تست خودرو از عوامل مهم در جهت ایجاد فضای بهتر برای مشتری در جهت رضایت و تطبیق نیاز و انتظار است. همچنین به عاملی برای رقابت شرکت‌های بزرگ با یکدیگر تبدیل شده است.

امکان تست درایو در ایران برای اولین‌بار توسط شرکت آرین موتور نماینده رسمی میتسوبیشی برای خودروهای میتسوبیشی اوتلندر، میتسوبیشی لنسر، میتسوبیشی Asx و میتسوبیشی میراژ فراهم شد. این اقدام شرایط ویژه‌ای را برای تست خودرو و رانندگی مشتریان قبل از خرید فراهم نموده است و مشتریان می‌توانند قبل از خرید خودرو، آن را استفاده کنند و نسبت به خرید بهترین خودرو متناسب با نیاز و علایق تصمیم دقیق‌تری بگیرند.

اگر میخواهید خودروهای میتسوبیشی را امتحان کنید، از طریق لینک زیر ثبت نام کنید :

ثبت نام تست درایو

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط