آرین موتور

اسب‌بخار چیست؟

horsepower اسب‌بخار

انقلاب صنعتی، نقش بسیار پررنگ و حائز اهمیتی در پیشرفت انسان‌ها و رسیدن به تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر داشته است. انقلاب صنعتی از سال ۱۷۶۰ تا ۱۸۴۰ میلادی طبق گفته تاریخ‌نگاران روی‌داده و باعث تحول در تمامی صنعت‌ها شد. به صورت کلی تمامی صنایع، از متد‌های ساخت به صورت دستی به تولید انبوه به کمک ماشین‌ها، با استفاده بهتر از قدرت آب و بخار حرکت کردند.

اختراع موتور بخار توسط توماس ساوری و ادوارد سامرست در این دوره از بزرگترین دست‌آوردهای بشریت در دوران تکامل خود است، قبل از اختراع این موتور، واگن‌ها توسط گروهی از اسب‌ها کشیده می‌شدند و این موتور برای جایگزینی با این لوکوموتیوها عرضه شد، برای توضیح ساده به زبان مردم عام، از واحد اندازه‌گیری به نام اسب‌بخار استفاده شد، به این صورت که مثلا این موتور به اندازه‌ی ۲۰ اسب که در عین حال کاری مشخص را انجام می‌دهند، قدرت دارد.

به صورت کلی اسب‌بخار واحد اندازه‌گیری قدرت است که دارای انواع گوناگونی است دو مورد از پر استفاده‌ترین از این واحد اسب‌بخار مکانیکی که هم‌اندازه‌ی ۷۴۶ وات و اسب‌بخار متریک به اندازه‌ی ۷۳۵.۵ وات است.

جالب است بدانید که در سال ۱۹۹۳ مقاله‌ای توسط استیونسن و وازرساگ با هدف بررسی میزان اسب‌بخار حیوانات کاری مخصوصا اسب منتشر شد و نتیجه‌ی آن بسیار حیرت انگیز بود! بعد از انجام محاسبات این دو محقق به این نتیجه رسیدند که نهایت قدرت یک اسب برای چند ثانیه و زیر بیشترین فشار حدود ۱۴.۹ اسب‌بخار است ولی در نرخ ثابت کاری و زمان طولانی هر اسب معادل ۱ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند و دقیقا معادل اندازه‌ی اعلام شده در دوره‌ی انقلاب صنعتی است.

واژه‌ی اسب‌بخار را به وفور در چارت‌ها، برنامه‌های خودرویی و معرفی مدل‌های گوناگون خودرو شنیده‌اید، مطمئنا کلمه‌های BHP و THP را نیز دیده‌اید و برای شما این سوال پیش‌آمده که چه فرقی با اسب‌بخار دارند، در ادامه به صورت دقیق‌تری با این واژه‌ها آشنا خواهیم شد.

BHP یا اصطلاحا Brake HorsePower میزان اسب‌بخار تولیدی موتور بدون هیچ‌گونه اتلافی است. مطمئنا الان این سوال برای شما به وجود آمده که چه عواملی ممکن است قدرت موتور را کاهش دهند؟ در جواب این سوال باید گفت که در شرایط واقعی عوامل زیادی مابین موتور و چرخ‌های خودرو وجود دارند که تک تک این اجزا حیاتی هستند و به صورت اجتناب ناپذیری باعث استهلاک و در نتیجه کاهش قدرت تولیدی می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان به گیربکس، دیفرانسیل، منبع اگزوز یا حتی پمپ هیدرولیک فرمان اشاره کرد.

محاسبه‌ی قدرت خودرو در نقطه‌های مختلف سیستم انتقال قدرت از تولید تا اجرا بررسی می‌شوند که البته شایان ذکر است که این اعداد دارای ضریب خطا هستند و هیچ‌وقت در هیچ خودرویی کاملا دقیق نخواهند بود. در این مراحل BHP و THP مهمترین اعداد هستند. BHP قدرت تولیدی موتور به میل لنگ است و اصطحلا اصطحلاکات سیستم انتقال قدرت در آن محاسبه نشده است و THP یا اصطلاحا True HorsePower اسب‌بخار واقعی نامیده می‌شود این عدد میزان قدرت انتقالی موتور به چرخ‌ها است و تمامی عواملی که باعث استهلاک و کاهش قدرت خودرو شده‌اند محاسبه شده است. به THP در برخی از جاها ممکن است WHP یا Wheel HorsePower نیز اطلاق می‌شود.

خودروی میتسوبیشی اوتلندر، با حجم موتور ۲۴۰۰ سی‌سی ۱۷۰ اسب‌بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه، تولید می‌کند. از دیگر محصولات میتسوبیشی می‌توان به میتسوبیشی ASX اشاره کرد که ۱۴۸ اسب‌بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کند. دو خودروی دیگر میتسوبیشی که در ایران موجود هستند، میتسوبیشی لنسر و میتسوبیشی میراژ به ترتیب، ۱۴۸ اسب‌بخار و ۷۹ اسب‌بخار در ۶۰۰۰ دور در دقیقه تولید می‌کنند که همانند اوتلندر در میان رقیبانشان متمایز هستند.

امیدواریم تا اطلاعات ارائه شده در این مطلب مناسب و جامع بوده باشد و مشتریان عزیز بتوانند بهتر و راحت‌تر خودروی مورد نیاز خود را انتخاب کنند. اطلاعات کامل محصولات میتسوبیشی شامل قدرت تولیدی موتور و موارد دیگر به صورت کامل در سایت رسمی آرین موتور، نمایندگی رسمی میتسوبیشی موتورز در ایران، موجود است و باعث افتخار ماست تا بتوانیم به هم‌میهنان عزیز برای خرید خودروی مناسب‌شان کمک کنیم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط