آرین موتور

پیست های معروف دنیا و تاریخچه آن‌ها

famous racing circuitپیست‌های معروف

پیست، به محلی برای انجام مسابقات اتوموبیل‌رانی، حیوانات و ورزشکاران است، پیست‌ها می‌توانند به صورت دائمی یا موقتی باشند، منظور از پیست‌های موقتی، پیست‌هایی است که در مواقع عادی به عنوان خیابان در طول روز استفاده می‌شوند و در هنگام مسابقات، با استفاده از موانعی محدود شده و مسیری را ایجاد می‌کنند مثل پیست جایزه بزرگ موناکو.

باستانی‌ترین پیست‌ها، پیست هیپودورم در یونان و پیست سیرکوس ماکزیموس در روم باستان هستند که در این پیست‌ها اسب‌ها و ارابه‌های به مسابقه می‌پرداختند و پیست سیرکوس ماکزیموس توانایی گنجایش ۲۰۰ هزار تماشاگر را داشت.

امروزه پیست‌های اتوموبیلرانی شامل اجزا زیادی هستند، در ادامه قصد داریم تا معروف‌ترین پیست‌های اتوموبیلرانی در دنیا را بررسی کنیم.

این پیست‌ که به آن اصطلاحا «جهنم سبز» گفته می‌شود، یک پیست‌ افسانه‌ای با تاریخچه عظیم مسابقات اتومبیلرانی است که هم‌چنان مسابقات در آن برگزار می‌شود. این پیست‌ در طول ۲۱ کیلومتر و با ۱۵۴ پیچ ساخته شده است. این پیست‌ در برگیرنده هر نوع پیچی‌ست که شما می‌توانید تصور کنید.

nurburgringنربرگ

این پیست‌ که در ایالات متحده واقع شده در ایالت کالیفرنیا هر ساله میزبان خودروها و موتورهای مسابقه‌ای است، این پیست از ۱۱ پیچ تشکیل شده که معروف‌ترین آن Corkscrew است، این پیچ از سخت‌ترین پیچ‌های دنیای مسابقات اتوموبیلرانی می‌باشد، قبل از پیج مسیر سربالایی وجود دارد که در راس آن نقطه کوری وجود دارد و در ادامه نیز سرپایینی شدیدی وجود دارد.

laguna seca لاگونا سکا

این پیست‌ خیابانی که واقع در شهر موناکو است، از سال ۱۹۵۰ که به فهرست پیست‌‌های فرمول ۱ اضافه شد، به ندرت تغییری کرده است ولی باز با این حال از دشوارترین پیست‌‌ها در مسابقات اتوموبیلرانی است. با پیچ‌های تندی همانند، Piscine که بسیار مسیری تنگی دارد جایی برای اشتباه وجود ندارد، پیست‌ موناکو جواهر پیست‌های فرمول ۱ است و در بسیاری از نظرسنجی‌ها رتبه اول را کسب کرده است.

circuit de monacoموناکو

خانه جایزه بزرگ بلژیک، این پیست‌ فریبنده در حومه شهر آردنز واقع شده است و این پیست‌ پیشینه غنی در مسابقات فرمول ۱ و مسابقات اتومبیلرانی داشته است. این پیست‌ به خاطر ویژگی‌هایی مثل پیچ‌های نمادین، مناظر خیره کننده و مسابقات بی‌نظیری که در آن برگزار می‌شود محبوب طرفداران اتومبیلرانی و رانندگان مسابقات است.

موقعیت فعلی مسابقات جایزه بزرگ ژاپن، پیست‌ استثنایی و سریع Suzuka است شایان ذکر است که این پیست‌ را می‌توان به ۸ شکل متفاوت مانع چینی کرد و مسافت‌های مختلف و پیچ‌های متنوع و گوناگونی برای آن ایجاد کرد. این پیست‌ به داشتن پیچ‌های 130R، s شکل و Denger معروف است و هم‌چنین لحظات شگفت‌انگیزی از مسابقات در این پیست‌ ثبت شده است.

Le Mans معروف‌ترین رویداد اتومبیلرانی بحث برانگیز دنیا می‌باشد. اولین مسابقات اتومبیلرانی در سال ۱۹۲۳ در این پیست برگزار شد. پیست de la Sarthe ترکیبی از جاده‌های عادی و پیست مسابقات همراه با پیچ‌های شگفت‌انگیز مثل انحنای Dunlop، انحنای Esses  و Porsches می‌باشد.

‌پیست Mount Panorama که گاها با عنوان “Bathurst” شناخته می‌شود در مکان زیبایی واقع شده است. این پیست‌ در لیست بهترین پیست‌های جهان قرار دارد.

‌پیست Autodromo Nazionale Monza یکی از قدیمی‌ترین پیست‌های اتومبیلرانی در تقویم مسابقات فرمول یک بوده است ولی آینده‌ این پیست‌ مبهم به نظر می‌آید. این پیست یکی از فوق سریع‌ترین پیست‌هاییست که شامل مسیرهای مستقیم طولانی و tight chicanes می‌باشد. مسابقات جایزه بزرگ ایتالیا همیشه جز رویدادهای خاص بوده است.

این پیست با عنوان “خانه اتومبیلرانی بریتانیا” شناخته می‌شود. پیست Silver Stone معروف‌ترین پیست بریتانیاست.

پیست Autodromo Jose carlos Pace در حال حاضر میزبان فعلی مسابقات جایزه بزرگ برزیل است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط