آرین موتور

نقش سوپاپ در موتور خودرو‌ها

engine valve سوپاپ در موتور میتسوبیشی

موتور یک اتومبیل قلب تپنده آن است؛ موتور خودرو‌ها در چند سال اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده است و طراحان و مهندسان حوزه اتومبیل‌سازی همیشه به دنبال استفاده از فناوری‌های جدید در این قطعات بوده‌‌اند تا بتوانند به نسبتی پایدار و مناسب از مصرف سوخت و تولید نیرو برسند. قطعا اغلب تغییرات در موتور اتومبیل‌ها، به دنبال ایجاد یک معادله مصرف سوخت در اتومبیل است، به شکلی که موتور خودرو‌ها بتوانند با کمترین میزان مصرف انرژی، بیشترین نیرو را تولید کنند. وقتی صحبت از مصرف سوخت موتور اتومبیل‌ها می‌کنیم، بحث کنترل و هدایت سوخت به موتور پیش می‌آید و در اینجا است که قطعاتی به نام سوپاپ اهمیت بسیاری دست پیدا می‌کنند.

اگر بخواهیم به زبان ساده‌ سو‌پاپ را تعریف کنیم باید بگوییم، سو‌پاپ قطعاتی است که مانند یک دریچه سوخت را به داخل سیلندر‌های موتور تزریق می‌کنند و دود یا هوا را از داخل سیلندر‌ها خارج و به مخزن یا همان اگزوز هدایت می‌کند.

 

انواع سو‌پاپ در موتور اتومبیل‌ها

به طور کلی سوپاپ در موتور خودرو‌ها به دو شکل سوپاپ گاز و سوپاپ دود یافت می‌شود. سو‌پاپ گاز، سوپاپی است که انرژی یا سوخت مصرفی موتور اتومبیل با استفاده از آن وارد سیلندر‌های موتور خودرو می‌شود. سو‌پاپ دود هم سوپاپی است که موتور اتومبیل‌ها با بهره‌گیری از آن دود بوجود آمده در فرایند مصرف سوخت را از موتور خارج می‌کنند. به طور کلی سوپاپ گاز در موتور اتومبیل‌ها از قطر بیشتری برخوردار است و یه دلیل جریان آب کنار این سوپاپ‎ها، همیشه از سوپاپ‌های دود دمای پایین‌تری دارند. همچنین سو‌پاپ گاز در موتور خودرو‌ها، با فرایند مصرف سوخت و احتراق تماس مستقیم ندارند و همین امر باعث شده است این سوپاپ‌ها از فرسایش کمتری برخوردار باشند. در خودرو‌های امروزی سوپاپ‌های گاز از دهانه‌ای با زاویه ۴۵ درجه بهره‌ می‌برند که باعث می‌شود جریان هوا سریع‌تر به داخل سیلندر‌ها وارد شود و فرایند احتراق با سرعت بیشتری انجام شود. سوپاپ‌‌ها در موتور اتومبیل‌ها، سه قسمت بشقابک یا همان سر سو‌پاپ، ساق و انتهای ساق است و معمولا در سوپاپ‌های گاز به کار رفته در موتور خودرو‌های امروزی، انتهای ساق تیز‌تر است و باعث می‌شود ساق سوپاپ گاز بلند‌تر مشاهده شود؛ این تغییر شکل به دلیل آسان‌تر کردن انتقال جریان هوا در یک راستا است.

 

تفاوت موتور‌های ۱۶ سوپاپ و ۲۴ سو‌‌پاپ در خودرو‌ها

طبق یک قائده کلی، برای هر سیلندر حداقل دو سوپاپ نیاز است، یکی سو‌‌پاپ گاز و دیگری سوپاپ دود؛ حال بسیاری از خودروسازان برای تقویت قوای موتور و تولید نیروی بیشتر برای هر سیلندر ۴ سوپاپ در نطر می‌گیرند، دو سو‌پاپ گاز و دو سو‌پاپ دود، در این حالت جریان تزریق سوخت و خروج دود از موتور سریع‌تر و با حجم بیشتری انجام می‌پذیرد که در نهایت باعث افزایش قدرت موتور اتومبیل می‌شود. اغلب موتور‌های ۱۶ سوپاپ، در واقع موتور‌های ۴ سیلندری هستند که به ازای هر سیلندر ۲ سوپاپ گاز و ۲ سوپاپ دود دارند اما موتور‌هایی که به موتور‌های ۲۴ سو‌پاپ معروف هستند امروزه به دو شکل یافت می‎‌شوند؛ نوع اول این موتور‌ها، در واقع موتور‌های ۸ سیلندری هستند که هر یک ۲ سوپاپ گاز و ۲ سوپاپ دود دارند و نوع دوم این موتور‌ها، موتور‌هایی هستند که اغلب در خودرو‌های پر قدرت به کار می‌روند و دارای یک موتور ۱۲ سیلندر هستند و هر موتور به صورت استاندارد ۱ سیلندر گاز و ۱ سیلندر دود دارد.

محصولات میتسوبیشی موجود در ایران که توسط آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران، عرضه می‌شود، دارای موتور ۴ سیلندر ۱۶ سو‌پاپ هستند و ما مفتخر هستیم که محصولات روز این برند اصیل را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده‌ایم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط