دلایل کاهش توان خروجی موتور در اثر گذشت زمان

دلایل کاهش توان خروجی موتور در اثر گذشت زمان
 11 ژانویه 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از مدتی استفاده از یک اتومبیل، احساس کنید شتاب آن مانند گذشته نیست و به زبان ساده‌تر توانایی خودرو مورد نظرتان کم‌تر شده است؛ کاهش توان یا قدرت خروجی موتور ارتباط مستقیم با نحوه نگهداری ما از اتومبیل دارد. در این مقاله قصد داریم عمده‌ترین دلایل کاهش توان موتور در اثر گذشت زمان را بازگو کنیم و نشان دهیم که توان خروجی پیشرانه اتومبیل شما می‌تواند مانند روز اولش باشد، به شرطی که اصول مراقبتی مناسب را در خصوص نحوه نگهداری از خودروتان رعایت کنید.

به تعویق انداختن زمان تعویض فیلتر هوا

از عمده‌ترین دلایل کاهش توان و قدرت خروجی موتور در طول گذشت زمان، به تعویق انداختن زمان تعویض فیلتر هوا است. در نظر بگیرید که فیلتر هوا نقش موثری بر روی تنفس پیشرانه خودرو شما دارد و ایجاد رسوب در پره‌های فیلتر می‌تواند باعث کاهش حجم هوای وارد شده به سیلندر‌ها شود و این موضوع باعث کاهش میزان احتراق و کم شدن قدرت و توانایی موتور اتومبیل شما می‌شود. همچنین به تعویق انداختن زمان تعویض فیلتر هوا می‌تواند باعث ایجاد رسوب و آلودگی‌ها در اطراف سوپاپ‌های موتور شود، که این موضوع ارتباط مستقیم با حجم ورود و خروج اکسیژن به داخل سیلندر‌ها دارد. پس به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر نمی‌خواهید توان خروجی موتور خودروتان در طول زمان کاهش یابد، همیشه فیلتر هوای خودروتان را به موقع تعویض کنید و اجازه ندهید رسوبات و آلودگی‌ها بر روی اجزای سیستم‌های داخلی اتومبیل جمع شود.

مسدود شدن مسیر خروج دود

اگزوز‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های اتومبیل‌ها هستند که وظیفه انتقال دود حاصل از احتراق داخل سیلندر‌ها، به خارج از خودرو را دارند. هر چیزی که باعث کاهش حجم و سرعت خروج دود از اگزوز‌ها شود، باعث افزایش میزان مصرف سوخت اتومبیل و کاهش قدرت و توان خروجی موتور می‌شود. مسدود شدن مبدل کاتالیست در سیستم اگزوز‌ها، از جمله دلایلی است که باعث می‌شود حجم و سرعت خروج دود از اگزوز‌ها کاهش یابد و در طول زمان باعث افت قدرت موتور خودرو شود. همچنین استفاده از سر اگزوز‌های نامناسب و غیر استاندارد، باعث کثیف و مسدود شدن مسیر خروج اگزوز می‌شود که همین موضوع تاثیر بسزایی بر قدرت و توان خروجی موتور اتومبیل شما دارد.

خرابی پمپ بنزین

پمپ بنزین از مهم‌ترین بخش‌های سیستم سوخت رسانی در اتومبیل‌ها است. در صورت اینکه پمپ بنزین اتومبیل شما دچار فرسودگی شده باشد، نمی‌تواند سوخت مورد نظر پیشرانه خودروتان را تزریق کند و همین موضوع باعث کاهش توانایی و قدرت پیشرانه اتومبیل شما، مخصوصا در دور موتور بالا می‌شود. اگر احساس می‌کنیم خودروتان بر خلاف گذشته در دور موتور بالا توانایی شتاب‌گیری خوبی ندارد، بهتر است وضعیت پمپ بنزین اتومبیلتان توسط یک کارشناس بررسی شود.

فرسودگی پیستون‌ها

نحوه تراکم سوخت بر روی حجم و نحوه احتراق در سیلندر‌ها تاثیر مستقیم دارد و اگر تراکم به صورت نامنظم و غیر متعارف انجام بپذیرد، حجم احتراق کاهش یافته و توانایی و قدرت پیشرانه اتومبیل شما کم خواهد شد. همیشه وضعیت رینگ بالای پیستون‌ها را بررسی کنید؛ زیرا در صورتی که این رینگ‌ها دچار فرسودگی و یا رسوب شده باشند، فشار به صورت منظم وارد نمی‌شود و احتراق به درستی در سیلندر‌ها انجام نمی‌پذیرند.