آیا آموزش رانندگی به صورت آنلاین محقق خواهد شد؟

آیا آموزش رانندگی به صورت آنلاین محقق خواهد شد؟
 2 دسامبر 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

امروزه پیشرفت فناوری‌ در حوزه‌های مختلف، باعث شده است بسیاری از امور روزمره مردم در سراسر دنیا دچار تغییرات اساسی شود. به طور کلی فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید بوجود آمدند که کیفیت زندگی مردمان را در سراسر جهان بالا ببرند و آسایش و آسودگی افراد را در ابعاد مختلف زندگی افزایش دهند؛ از همین رو در یک دهه اخیر با گسترش تکنولوژی‌های حوزه شبیه‌سازی (Simulation ) متخصصان توانسته‌اند این امکان را برای افراد بوجود بیاورند که بدون نیاز به جابه‌جایی، تجربه‌های گوناگونی در فعالیت‌های مختلفی مانند آموزش رانندگی کسب کنند. امروزه علم شبیه‌سازی (Simulation ) با بهره‌گیری از تکنولوژی واقعیت مجازی ( Virtual Reality ) حقیقی‌تر از گذشته در حال پیشرفت در حوزه‌های مختلف است و به نظر می‌رسد این فناوری در چند سال آینده جزء جدا نشدنی زندگی همه ما خواهد بود.

 

آموزش رانندگی از راه دور

امروزه یکی از دغدغه‌های متخصصان در حوزه‌های مختلف، ایجاد فضایی برای تدریس دانش‌های مختلف از راه دور است و به نظر می‌رسد علم شبیه‌سازی و همچنین فناوری‌های حوزه واقعیت مجازی می‌توانند در این راستا به رشد آموزش‌های از راه دور و مجازی کمک بسیاری کنند. در چند سال گذشته شبیه‌سازی‌هایی در قالب بازی‌های کامپیوتری عرضه شد، که در آن سعی شده بود به افراد حس رانندگی با خودرو القا داده شود؛ از همین سو بسیاری از کارشناسان حوزه علوم رانندگی، معتقد هستند که با بهره‌گیری از دانش شبیه‌سازی و تکنولوژی‌های تصویری می‌توان حس رانندگی را به صورت واقعی در افراد ایجاد کرد و از این طریق به متقاضیان امور مختلف پروسه رانندگی را آموخت. طرح آموزش رانندگی به صورت آنلاین و مجازی اولین بار در سال 2010 مطرح شد و تاکنون شرکت‌های مختلفی در سراسر دنیا تلاش کرده‌اند از طریق توسعه این طرح، به رشد آموزش رانندگی به صورت آنلاین کمک کنند. بر اساس نظر کارشناسان، آموزش رانندگی به صورت آنلاین نیاز به فضا و قطعاتی دارد که کاربر حس کند با یک اتومبیل واقعی سر و کار دارد نه یک بازی کامپیوتری؛ از همین رو فضای کاربر می‌بایست محدود شود تا فرد قالب کلی کابین خودرو را بتواند تشخیص دهد، همچنین قطعاتی همچون دنده، فرمان و پدال‌های گاز، ترمز و کلاچ باید وجود داشته باشد تا فرد در زمان استفاده از شبیه‌ساز رانندگی، با قطعات مختلف داخل کابین آشنا شود.

بسیاری از شرکت‌های سازنده شبیه‌ساز رانندگی، از پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند که قادر است وزن و ابعاد نسبی خودرو مجازی را تشخیص دهد که این امر باعث می‌شود کاربران تجربه بهتر و واقعی‌تری داشته باشند؛ اما باید این موضوع را در نظر گرفت که این پلتفرم‌ها مورد تایید هیچ نهادی نیستند و به نظر می‌رسد طرح آموزش رانندگی به صورت مجازی و آنلاین تا چند سال آینده قابل راه‌اندازی نیست.

آینده آموزش رانندگی به صورت آنلاین

همانطور که گفتیم پلتفرم‌های تهیه شده برای ایجاد یک فضای رانندگی به صورت مجازی، هنوز به شکل رسمی توسط نهادی معتبر تایید نشده‌اند و این فضا‌های مجازی بیشتر به شکل یک بازی کامپیوتری دیده می‌شوند تا یک فضای آموزشی؛ از همین رو به نظر می‌رسد فناوری‌های شبیه‌سازی هنوز به صورت کاربردی گسترش پیدا نکرده‌اند و به نظر می‌رسد حداقل می‌بایست چند سالی برای به رسمیت شناختن فضاها و پلتفرم‌های مجازی آموزش رانندگی صبر کرد.