خودروهای بدون راننده

خودروهای بدون راننده
 15 مارس 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

تکنولوژی‌های جدید روز به روز در حال احاطه کردن زندگی بسیاری از مردم در کشورهای جهان هستند . در این میان، صنایع خودروسازی جهانی نیز در تلاشند تا همگام با تکنولوژی روز دنیا پیشرفت داشته باشند و از رقیبان خود پیشی بگیرند، در راستای همین موضوع  طی سال‌های اخیر روند ساخت اتومبیل‌های بدون راننده (تمام اتوماتیک) توسط برندهای معتبر خودروسازی  سرعت بیشتری به خود گرفته است.

خودروهای بدون راننده نوعی وسیله‌ نقلیه خودکار هستند که می‌توانند همانند خودروهای متداول امروزی انسان‌ها یا وسایل را جا‌به‌جا کنند. ماشین‌های بدون راننده دارای فناوری جدیدی هستند که ویژگی بارز این نوع فناوری این است که بخش قابل‌توجهی از کنترل خودرو از دست انسان‌ها خارج شده است و عملاً کامپیوترها خودرو را کنترل می‌کنند.

این نوع خودروها شامل مجموعه‌ای پیچیده و درهم‌تنیده‌ای از حس‌گرها و رادارها و اسکنرها هستند تا بتوانند تمام شرایط محیطی و درونی را با بیشترین جزییات حیاتی برای پردازنده‌های قوی خود مخابره کنند تا متعاقباً آن پردازنده‌ها دستورات لازم را به خودرو صادر کند. نهایتاً با توجه به مجموعه‌ای از اطلاعات ورودی و ذخیره‌شده و ارتباطاتی که این خودرو با ماهواره‌ها و مراکز کنترل ترافیک و چندین واحد دیگر برقرار می‌کند اتومبیل را به حرکت درمی‌آورد.

از مزیت‌ این خودروها این است که این خودروها فاقد قید و بندها و محدودیت‌های انسانی هستند و به مراتب نسبت به رانندگی‌های پرخطر انسانی ایمن‌تر هستند ولی این نوع خودروها نیز دارای اشکالات و ایراداتی هستند مثلاً این نوع خودروها در صورت نیاز به حرکت با سرعت‌های بالا به دلیل مسائل اورژانسی دارای احتمال خطای محاسبات بسیار هستند و اینکه ممکن است به دلیل نقص فنی در یکی از اجزای پردازنده این نوع خودروها به‌کل از کنترل خارج شوند.

شرکت میتسوبیشی نیز نمی‌خواهد از قافله عقب بماند به همین دلیل رو به طراحی ماشین‌های بدون راننده آورده است. این شرکت خودروسازی ژاپنی از مدل SUV 2017 رونمایی کرده است و قصد دارد تا حالت کامل رانندگی خودکار بدون نیاز به راننده را در این ماشین اجرا کند. رانندگی هوشمند توسط این خودرو نه تنها باعث افزایش ایمنی می‌شود بلکه باعث کمک به سلامت محیط‌زیست نیز هست، این خودرو با توجه به نقشه کاملی که در خود جای داده است همه مناطق را به خوبی شناسایی می‌کند و برای رسیدن به مقصد مشکلی نخواهد داشت.

driverless cars picture1خودروهای بدون راننده تصویر اول

برند ناتونومی در سنگاپور اقدام به ایجاد اولین خدمات تاکسیرانی بدون راننده کرده است که در حال بررسی تست‌های اولیه خود است و برای این کار از مدل i-MiEV میتسوبیشی استفاده کرده است.

driverless cars picture2خودروهای بدون راننده تصویر دوم

به عقیده کارشناسان این صنعت تنها یک دلیل باعث می‌شود تا تولید این گونه از ماشین‌ها و دسترسی عموم مردم دنیا به آن‌ها به تعویق بیفتند و آن هم عدم وجود اطلاعات کافی از نحوه استفاده از آن‌ها و نبود نقشه‌های سه بعدی کامل است. برای حل این مشکل خودروسازان از کمک شرکت‌های معتبر در این حوزه مانند گوگل، اپل و نوکیا استفاده کرده‌اند.

در آسیا نیز شرکت خودروسازی میتسوبیشی در ژاپن اخیرا اعلام کرده است که سعی بر توسعه و افزایش نقشه برداری دیجیتال دارد که توسط دولت ژاپن حمایت می‌شود و “طراحی نقشه‌های پویا” نام گرفته است.

با اینکه در ایران هنوز شاهد خودرو‌های بدون راننده به طور متداول نیستیم ولی شرکت آرین موتور سعی بر این دارد خودرو‌های مدرن این خودروساز ژاپنی را برای مردم ایران همگام با کشور ژاپن به راحتی در دسترس قرار دهد.