نحوه رانندگی در شب و نکاتی که باید رعایت شود.

نحوه رانندگی در شب و نکاتی که باید رعایت شود.
 20 می 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط پلیس راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران، اغلب تصادفات جاده‌ای در زمان رانندگی در شب اتفاق می‌افتد. البته این موضوع فقط برای ایرانیان صدق نمی‌کند و در سطح بین‌المللی داده‌های درج شده نشان می‌دهد که در شب و زمانی که هوا تاریک می‌شود، ریسک تصادفات جاده‌ای به شکل قابل توجهی بالا می‌رود. کارشناسان حوزه خودرو هر ساله مقالات و گزارشات زیادی منتشر می‌کنند که در آنها در خصوص نحوه رانندگی در شب  صحبت می‌کنند؛ از همین رو در این مقاله قصد داریم اصلی‌ترین نکات این گزارشات را برای شما بازگو کنیم.

قبل از حرکت چراغ‌های جلو را تنظیم کنیم.

اصلی‌ترین وسیله کاربردی خودروها در شب، چراغ جلو آنها است؛ از همین رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه اقدام به حرکت کنید، از سلامت آنها و همچنین تنظیم بودنشان اطمینان حاصل بفرمایید. اگر به هر دلیلی چراغ‌های جلو اتومبیلتان دچار مشکل شده است، پیشنهاد می‌کنیم در اسرع وقت به نمایندگی‌های مجاز تعمیرگاهی مراجعه کنید و از رانندگی در شب بپرهیزید.

شیشه‌ها را به خوبی تمیز کنید.

در شب و زمانی که هوا تاریک می شود، گستره و کیفیت دید افراد نیز کاهش پیدا می‌کند؛ به همین دلیل کارشناسان حوزه خودرو همیشه پیشنهاد می‌کنند قبل از اینکه بخواهید در هوای تاریک اقدام به رانندگی کنید، شیشه‌های خودرو را به خوبی تمیز کنید تا در زمان تاریکی هوا گستره و کیفیت دیدتان به جاده ریسک ایجاد تصادفات را بالا نبرد.

مه‌شکن‌ها را روشن کنید!

فلسفه وجودی چراغ‌های مه‌شکن در خودرو، برای ایجاد دید بهتر در زمان مه و گرد و غبار است؛ اما تحقیقات جدید نشان داده است مه‌شکن‌ها می‌توانند به شکل یک هشدار در جاده‌ها ظاهر شوند و دیگر رانندگان را از وجود اتومبیل شما آگاه سازند.

نور داخل کابین خودرو را تا حد امکان کاهش دهید!

روشن کردن چراغ‌های داخل کابین و یا استفاده از نورهای مصنوعی دیگر برای ایجاد روشنایی در زمان تاریکی هوا، می‌تواند دید راننده را نسبت به جاده تا حد زیادی کاهش دهد. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم تا حد امکان از پنل‌های نوری داخل خودرو در زمان رانندگی در شب استفاده نکنید.

قبل از حرکت جاده را مرور کنید.

اگر قصد سفر دارید و می‌خواهید به صورت شبانه اقدام به رانندگی کنید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفر نگاهی به نقشه و مسیرهای پیش رویتان بی‌ندازید. در نظر بگیرید زمانی که هوا تاریک می‌شود، ممکن است بسیاری از المان‌ها و تابلوهای قرار گرفته در کناره جاده‌ها به خوبی دیده نشوند و شما نتوانید مسیر مورد نظرتان را از روی این المان‌ها پیدا کنید؛ از همین رو بهتر است قبل از حرکت نگاهی به پیچ و خم‌های جاده داشته باشید.

استراحت کنید!

متاسفانه بسیاری از تصادفاتی که در شب اتفاق می‌افتد، به دلیل خواب‌آلودگی رانندگان است. کارشناسان فعال در حوزه ایمنی خودروها، پیشنهاد می‌کنند قبل از اینکه اقدام به رانندگی در هوای تاریک کنید، به خوبی استراحت کنید و طول مسیر هر زمان که حس کردید کمی خسته شده‌اید، کنار بزنید و زمانی را صرف استراحت کنید. همچنین برای اینکه در زمان رانندگی در شب هوشمندانه‌تر رفتار کنید، می‌توانید از نوشیدنی‌های کافئین‌دار استفاده کنید.