تفاوت‌های نمایندگی‌های رسمی و غیررسمی

تفاوت‌های نمایندگی‌های رسمی و غیررسمی
 8 فوریه 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

چندی پیش لیستی از نمایندگی‌های رسمی برندهای خارجی در ایران منتشر شد و طبق گفته مدیران وزارت صنعت به منظور حمایت از واردات رسمی و مصرف کننده این عمل انجام شده و از این پس تنها نمایندگی‌های رسمی اجازه واردات محصولات را دارند.

هنگام اجرای این مصوبات، سایت ثبت سفارش خودروی خارجی از دسترس خارج شده و بسیاری از رسانه‌ها گمان کردند که ورود خودروی خارجی قطع شده است، این در حالی بود که چند روز بعد دوباره دسترسی به سایت ثبت سفارش خودرو خارجی برقرار شد ولی با این تفاوت که دیگر نمایندگان غیررسمی و افراد حقیقی قادر به ثبت این نوع کالاها نبودند.

با توجه به راه‌اندازی گمرک الکترونیک امکان رصد و ثبت سفارش در کشور امکان پذیر شده و مانعی برای ایجاد این طرح وجود ندارد. در همین ارتباط اسامی تعدادی از برندهای مجاز که دارای نمایندگی رسمی در کشور هستند، از سوی سازمان توسعه تجارت به گمرک اعلام شد با کمک ارگان‌های مربوطه و نمایندگان رسمی بر امور ورود و توزیع این محصولات نظارت داشته باشند و از قاچاق کالاها جلوگیری شود.

برخی از منتقدین، معتقدند که انجام این امر باعث به وجود آمدن انحصار خواهد شد و سطح کیفی و کمی ارائه خدمات را کاهش خواهد داد از طرفی هم باعث به وجود آمدن فساد و رانت خواهد شد.

توجه داشته باشید، نمایندگی‌های رسمی موظفند به جز خودروهایی که خود وارد کرده‌اند، به سایر خودروهای برند خود که توسط واردکنندگان غیر رسمی وارد شده‌اند هم خدمات پس از فروش ارائه دهند با این تفاوت که خودروهای وارداتی از طریق نمایندگان غیر رسمی وارد شده‌اند خدمات گارانتی ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر تعلق نمی‌گیرد و هزینه آن‌ را باید پرداخت کنند البته خدمات و قطعات ارائه شده به این خودروها بابت همان تعمیر انجام شده بر روی خودرو طی مدت زمان مشخصی تحت پوشش گارانتی نمایندگی هستند.

متاسفانه برخی از نمایندگی‌های غیر رسمی خودروهای دستکاری شده اعم از تصادفی و خودروهایی که آپشن آن‌ها به صورت غیر استاندارد نصب شده و فاقد گارانتی ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر بودند، وارد کردند و برخی از خودروها متاسفانه به دلیل عدم وجود شاخص ارزشیابی منسجم، بسیاری از موارد ایمنی و رفاهی را نداشتند و باعث دلسرد شدن خریداران و لطمه دیدن نام برند می‌شد.

آرین موتور پویا، مفتخر است که نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز در ایران است و نهایت تلاش خود را برای کسب رضایت مشتریان عزیز می‌کند. نمایندگی رسمی بودن آرین موتور سبب شده است که محصولات میتسوبیشی از نظر قیمتی در برابر محصولات هم‌کلاس سایر برندها که توسط نمایندگان غیر رسمی وارد می‌شوند، کاملا مزیت رقابتی داشته باشند، چراکه نمایندگی رسمی بودن باعث می‌شود تا از کمپانی مادر تخفیف‌های ویژه گرفته شود.