زمان ریکاوری بعد از تصادف رانندگی

زمان ریکاوری بعد از تصادف رانندگی
 27 دسامبر 2017
 دسته بندی:  بلاگ  

متاسفانه میزان تصادفات رانندگی در ایران به شکلی رو به افزایش است که طبق نظر کارشناسان این حوزه، به طور متوسط در هر ساعت، یک نفر به دلیل تصادفات رانندگی کشته می‌شود که این آمار بسیار بالاتر از متوسط جهانی تخمین زده شده است. تصادفات رانندگی می‌تواند تاثیرات فیزیکی و البته روحی بر روی افراد گذاشته و رفتار روزمره آن‌ها دچار تغییر کند. در اغلب موارد تاثیرات فیزیکی تصادفات رانندگی قابل مشاهده هستند و معمولا خسارات جانی را بر اساس آسیب‌ها و نقص‌های جسمانی بوجود آمده اندازه می‌گیرند؛ همین امر باعث شده است که تاثیرات روحی بوجود آمده پس از تصادف رانندگی نادیده گرفته شود و کمتر کسی به آسیب‌های وارد شده به روان افراد بپردازد. یکی از مواردی که روانشناسان به آن‌ اشاره دارند، حس اضطراب پس از یک تصادف رانندگی است. احساس اضطراب و ترس بوجود آمده پس از یک تصادف رانندگی، می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در امور روزمره افراد شود و باعث شود که افراد به دلیل ترس درونی خود تا مدت‌ها از رانندگی با خودرو‌ها بپرهیزند. معمولا اضطراب بوجود آمده باعث می‌شود که افراد هوشیار‌تر از قبل به رانندگی بپرهیزند، اما اگر این حس اظطراب و ترس به حدی باشد که افراد نتوانند از اتومبیل‌های شخصی استفاده کنند، ممکن است تاثیرات منفی بر روی روان افراد گذاشته و فعالیت‌های روزمره آن‌ها را دچار اختلال کند.

پس از یک تصادف رانندگی چه میزان اضطراب طبیعی است؟

میزان اضطراب و ترس شما پس از یک تصادف رانندگی ، ارتباط مستقیم به نوع حادثه پیش آمده دارد. معمولا در حوادث رانندگی که تلفات جانی دارد، به دلیل شک وارد شده به افراد میزان اضطراب و ترس به حد بالایی می‌رسد و ممکن است افراد تا مدت زیادی این اضطراب را به همراه داشته باشند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که طول مدت اضطراب به خود شما بستگی دارد و اگر این حس ترس و هوشیاری بیش از حد باشد و در فعالیت‌های روزانه شما اختلال ایجاد کنید، طبیعی نیست و باید برای درمان و از بین بردن این حس اضطراب به روانشناس مراجعه کنید. به طور معمول بسیاری از افراد پس از تصادفات رانندگی تا چند روز قادر به رانندگی نیستند و حس ترس و هوشیاری بیش از حد آن‌ها، باعث می‌شود تا مدتی کوتاه با خودرو‌های شخصی رانندگی نکنند. در بسیاری از افراد نیز این حس ترس و اضطراب بیشتر است و باعث می‌شود که فرد چند روزی سوار هیچ اتومبیلی نشود، که از نظر ما این حس طبیعی است ولی نه برای یک مدت طولانی. در نظر بگیرید که میزان و مدت زمان حس ترس و اضطراب پس از تصادفات رانندگی به خود شما بستگی دارد و اگر بیشتر از چند روز یا یک هفته شد، می‌بایست به روانشناس مراجعه کنید؛ زیرا این حس هوشیاری و اضطراب بیش از حد باعث می‌شود که شما قادر به انجام بسیاری از فعالیت‌ها و امور روزمره زندگیتان نشوید. اگر در جریان یک تصادف شدید و اضطراب‌آور بودید، به شما پیشنهاد می‌کنیم با انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن یا کتاب خواندن، اظطراب و ترس را از خود دور نگاه دارید.

آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران، همواره رانندگی با سرعت مطمئن و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را تحت هر شرایطی توصیه می‌کند تا حوادث رانندگی و آسیب‌های روحی برای شما و عزیزانتان رخ ندهد.