آپشن‌های ایمنی الزامی برای تمامی خودروها

آپشن‌های ایمنی الزامی برای تمامی خودروها
 2 آوریل 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

آپشن‌ها و امکانات استفاده شده در اتومبیل‌های امروزی، همیشه به عنوان یک برگ برنده در بازار بین‌المللی خودرو‌های مدرن به حساب آمده است؛ اما این روز‌ها آپشن‌های ایمنی بیش از پیش مورد توجه خودروسازان قرار گرفته است و به شکل یک ترند در میان آن‌ها در حال رشد است. یکی از ویژگی‌های آپشن‌های ایمنی این می‌باشد که ممکن است پس از مدتی به یک استاندارد میان خودروسازان تبدیل شوند و دولت‌ها با استناد به فناوری‌های توسعه یافته در کشور‌ها، اقدام به وضع قوانینی کنند که تولید‌کنندگان را در صنعت اتومبیل ملزم به استفاده از اینگونه آپشن‌ها در محصولاتشان کند. در طول تاریخ صنعت خودروسازی، اینچنین امکانات و آپشن‌های ایمنی که تبدیل به یک استاندارد شده کم نیستند؛ از همین رو قصد داریم در این مقاله برخی از آن‌ها را باهم بررسی کنیم.

کمربند ایمنی

امروزه هر راننده‌ای با کمربند ایمنی خودرو‌ها به اندازه کافی آشنا است. این وسیله که به شکل یک تسمه در خودرو‌ها وجود دارد، بالاتنه سرنشینان خودرو را در زمان توقف ناگهانی، به صندلی مهار می‌کند. این فناوری که تا اواخر دهه ۵۰ میلادی به شکل یک آپشن اضافه در خودرو‌ها دیده می‌شد، با وضع قوانین رانندگی جدید در اروپا تبدیل به یک استاندارد در اتومبیل‌ها شد و خودروسازان ملزم به استفاده از کمربند ایمنی در محصولاتشان شدند. کمربند‌های ایمنی سالانه جان بیش از ۳۰ هزار نفر را در سراسر دنیا نجات می‌دهند.

کیسه هوا یا ایربگ

فناوری ایربگ یا کیسه هوا از سال ۱۹۸۰ وارد صنعت خودروسازی شد و با گذشت زمان و نتیجه مطلوبی که بر میزان مصدومیت و مرگ سرنشینان خودرو داشت، در سال ۱۹۹۸ تبدیل به یک استاندارد در این صنعت گردید و تمام تولیدکنندگان اتومبیل‌ها ملزم به استفاده از حداقل دو ایربگ برای سرنشینان جلو خودرو شدند. بر اساس آمار‌ها می‌توان گفت ایربگ‌ها در تصادفات شهری تا ۲۰ درصد و در تصادفات برون شهری تا ۵۰ درصد باعث کاهش آسیب‌های فردی می‌شوند.

ترمز‌های ABS

سامانه ترمز‌های ABS ، در واقع سیستمی است که به خودرو این امکان را می‌دهد که بدون قفل کردن چرخ‌ها، ترمز کند. این سیستم که در سال ۱۹۷۸ اختراع گردید؛ از آن زمان تاکنون مورد استفاده تمام خودروسازان مطرح جهان بوده است. استفاده از ترمز‌های ABS در صنعت خودروسازی، هنوز در همه کشور‌ها الزامی نشده است؛ اما در اغلب کشور‌های اروپایی و آمریکای شمالی، تمام خودرو‌های تازه تولید شده که می‌خواهند مجوز ورود به خیابان‌ها را بگیرند باید ترمز ABS داشته باشند.

سیستم ترمز خودکار

سیستم ترمز خودکار، جدید‌ترین مورد در آپشن‌های ایمنی به شمار می‌رود. البته این سامانه هنوز به شکل یک استاندارد برای خودروسازان الزامی نشده است؛ اما بر اساس خبر‌هایی که منتشر شده، قرار است استفاده از سیستم ترمز خودکار تا ابتدای سال ۲۰۱۹ میلادی در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا اجباری شود. فناوری ترمز خودکار با بهره‌گیری از رادار‌ها و سنسور‌های حرکتی، اقدام به اسکن وضعیت مسیر رو به روی راننده می‌کند و در صورتی که جسم یا شخصی در جلو خودرو باشد و راننده نتواند واکنش درست و به موقعی از خود نشان دهد، فناوری ترمز خودکار موجب کاهش سرعت اتومبیل و ایستادن آن می‌شود.این تکنولوژی در کروز کنترل تطبیقی هم کاربرد دارد. لازم به ذکر است این سامانه تا به امروز توانسته است جلو بیش از ۳۰ درصد از تصادفات درون شهری را بگیرد.