صندلی کودکان در خودرو، در واقع سیستمی است برای محدود کردن اختیارات کودک در زمان قرار گرفتن در کابین اتومبیل که اولین بار در سال 1900 طراحی و تولید شد. صندلی کودک تا سال‌ها مورد اهمیت واقع نشده بود اما در سال 1930 و با گسترش مقالات مختلف در خصوص مزیت‌های صندلی کودک در خودرو، این محصول به صورت صنعتی و در تیراژ بالا تولید شد. امروزه وجود صندلی کودک در خودرو، در بسیاری از کشور‌های توسعه یافته الزامی است و در زمان رانندگی کودک خردسال می‌بایست در صندلی کودک خود قرار گیرد و مانند مابقی سرنشینان کمربند ایمنی مناسب او کاملا بسته شود.

در هنگام خرید صندلی‌ کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

یکی از مواردی که قبل و هنگام خرید صندلی‌ کودک باید به آن توجه کنیم، سایز و یا اندازه صندلی کودک است. به طور کلی صندلی‌های کودک به دو دسته، صندلی نوزاد و صندلی خردسال تقسیم می‌شوند. صندلی‌های نوزاد مخصوص کودکان کمتر از یک سال با وزن کمتر از ۹ کیلوگرم است. صندلی‌های نوزاد به شکلی طراحی شده‌اند که بیشترین حفاظت را از ناحیه ستون فقرات کودک کنند، زیرا آسیب‌پذیر‌ترین اندام نوزادان، ستون فقرات آن‌ها است. صندلی‌هایی که امروزه به عنوان صندلی‌های خردسال از آن‌ها یاد می‌شود، شکل و فرم متفاوتی نسبت به صندلی‌های نوزاد دارند. صندلی‌های خردسال برای کودکان بالای یک سال و بالای ۹ کیلوگرم طراحی شده‌اند و معمولا به شکلی قرار می‌گیرند که کودک بتواند محیط اطراف خودرو را از طریق شیشه‌های کابین اتومبیل مشاهده کند.

نحوه قرار‌گیری صند‌لی کودک در خودرو

شاید نحوه استفاده و قرارگیری صند‌لی‌های کودک در خودرو، مهم‌ترین دغدغه بسیاری والدین باشد. همانطور که گفتیم نوزادان از ستون فقرات آسیب‌پذیری برخوردارند، از همین سو صندلی‌های نوزاد به شکلی طراحی شده‌اند که شما قادر باشید صندلی کودکتان را به شکل برعکس بر روی صندلی‌های عقب قرار دهید؛ این فرم استفاده باعث می‌شود در زمان حادثه کمترین میزان فشار و ضربه به پشت نوزاد وارد شود. اما نحوه قرارگیری صندلی‌هایی که برای کودکان یک سال به بالا طراحی شده‌اند، متفاوت است. صندلی‌های خردسال مخصوص خودرو، معمولا دارای فضای باز‌تر و بزرگتری هستند، همچنین دارای ارتفاع بیشتری نسب به صندلی‌های نوزاد هستند، برای استفاده از این صندلی‌های کودک در خودرو، بهتر از صندلی را رو به جلو و هم‌راستا با مابقی صندلی‌های اتومبیل قرار دهید تا کودکتان بتواند از محیط اطراف خودرو را مشاهده کند. در نظر بگیرید که صندلی‌های خردسال به شکلی طراحی شده‌اند که از کمربند ایمنی اتومبیل برای محافظت از آن استفاده شود، پس بهتر است صندلی کودکتان را در جای مناسبی قرار دهید تا بتوانید با بهره‌گیری از کمربند‌های ایمنی عقب کابین اتومبیل از کودکانتان در برابر ضربات احتمالی محافظت کنید.

ایزوفیکس چیست؟

ایزوفیکس ( ISOFIX ) یک استاندارد جهانی برای محل اتصال صندلی کودک در خودرو است. امروزه خودروسازان بزرگ بین‌المللی از ایزوفیکس در صندلی‌های عقب محصولاتشان استفاده می‌کنند، زیرا در بسیاری از کشور‌های پیشرفته دنیا، وجود ایزوفیکس در خودرو‌ها یک امر الزامی است. در سامانه‌های ایمنی ایزوفیکس، قلاب‌هایی تعبیه شده است که شما با بهره‌گیری از آن‌ها به راحتی می‌توانید صندلی کودکتان را در محلی مناسب و استاندارد، بر روی صندلی‌های عقب قرار دهید. قلاب‌های سیستم ایزوفیکس باعث می‌شوند، صندلی کودک شما در زمان حرکت اتومبیل، جا به جا نشود.

شایان ذکر است که محصولات میتسوبیشی همانند میتسوبیشی اوتلندر به سامانه ایمنی ایزوفیکس مجهز هستند، آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران، مفتخر است که محصولات این برند اصیل ژاپنی را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط