شاخص‌هایی که بر هندلینگ خودرو تاثیر دارند

شاخص‌هایی که بر هندلینگ خودرو تاثیر دارند
 10 ژوئن 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

عبارت مناسب برای هندلینگ (Handling) در زبان فارسی فرمان‌پذیری است و زمانی که می‌گوییم خودرویی دارای هندلینگ خوب است، در واقع میزان رضایت خود را در خصوص کیفیت مکانیزم‌ کنترل خودرو مورد نظرمان بیان می‌کنیم؛ البته اگر بخواهیم عامیانه‌تر هندلینگ را بررسی کنیم، می‌توان آن را به واژه‌ ” خوش‌دستی ” نسبت داد. همانطور که می‌دانید، تمام اجزای یک وسیله نقلیه به شکل یک سیستم باهم کار می‌کنند تا مکانیزم‌های مختلف در آن بکار گرفته شوند؛ از همین رو هندلینگ یک خودرو نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد و زمانی که شما از کیفیت رانندگی و هدایت خودروتان صحبت می‌کنید، باید این موضوع را در نظر بگیرید که شاخص‌های مهمی در شکل‌گیری وضعیت مورد نظر شما نقش داشته‌اند. در این مقاله قصد داریم برخی از این شاخص‌ها را باهم بررسی کنیم؛ این امر به شما اجازه می‌دهد که انتخاب هوشمندانه‌تری در زمان خرید اتومبیل یا تهیه قطعات و لوازم یدکی خودروتان داشته باشید.

وضعیت آیرودینامیکی خودرو

یکی از اصلی‌ترین شاخص‌های تاثیرگذار در هندلینگ اتومبیل‌ها، وضعیت آیرودینامیکی آن‌ها است. در حوزه مهندسی و طراحی صنعتی خودرو‌ها، زمانی که گفته می‌شود خودرویی دارای طراحی آیرودینامیکی است یا اتومبیلی از نظر علم آیرودینامیک در وضعیت مطلوبی قرار دارد، بیانگر این موضوع است که میزان برخورد ذرات هوا با بدنه خودرو ( در حال حرکت ) بسیار کم است. در علوم جدید طراحی بدنه خودرو‌ها، مهندسان و طراحان صنعتی در تلاش هستند که پیکره خودرو به شکلی طراحی شود که سیستم تعلیق و هندلینگ آن بتواند از طریق فشار هوا، میزان کشش اتومبیل را نسبت به سطح جاده کنترل کند. طراحی میتسوبیشی لنسر سال‌هاست که به عنوان یک الگو برای طراحان صنعتی فعال در حوزه خودرو مطرح می‌شود؛ لنسر از نظر آیرودینامیکی در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد از همین رو کاربران این خودرو همیشه هندلینگ آن را بسیار لذت بخش بیان کرده‌اند.

 

محل قرارگیری موتور

محل قرارگیری پیشرانه در خودرو‌ها یکی دیگر از شاخص‌هایی است که در هندلینگ آن‌ها بررسی می‌شود. اگر بخواهیم ساده‌تر این موضوع را نگاه کنیم، باید به تاثیر وزن موتور توجه کنیم. زمانی که پیشرانه در جلو خودرو قرار دارد، ترمز گرفتن و هدایت خودرو در سر پیچ‌ها بسیار ساده‌تر می‌شود، زیرا وزن موتور به کمک شما می‌آید؛ اما وقتی که پیشرانه در پشت خودرو و عقب‌تر از اکسل قرار می‌گیرد، کنترل یا همان هندلینگ اتومبیل کمی دشوار‌تر خواهد شد ولی خودرو از شتاب بالاتری بهره خواهد برد.

نوع تایرها

نوع و فرم تایر‌ها یکی دیگر از شاخص‌های تاثیرگذار در هندلینگ خودرو‌ها بشمار می‌رود. برای اینکه بتوانید کیفیت رانندگی خود را افزایش دهید باید به نوع تایری که خودروتان از آن استفاده می‌کند توجه کنید. تایر‌ها نباید زیاد از حد پهن یا نازک باشند و باید بر اساس نوع کاربری مد نظرتان و البته نظر کارشناسان این حوزه انتخاب شوند.

سیستمهای کنترل کشش

در اتومبیل‌های مدرن امروزی مانند خودروی میتسوبیشی اوتلندر، شاهد استفاده از سیستم‌هایی هستیم که نقش آن‌ها آنالیز و کنترل میزان کشش خودرو نسبت به سطح جاده است. سامانه کنترل الکتریکی پایداری ( ESC ) یکی از آن‌ها است که باعث می‌شود شما در زمان رانندگی، کنترل بهتری بر روی وضعیت هندلینگ خودرو داشته باشید.