تصادفات رانندگي یکی از مهمترين عوامل مرگ و مير در کشورهاي در حال توسعه بوده و نخستين علت مرگ در سنين زير ۴۰ سال است که نه تنها باعث کشتار انسان‌هاي سالم در بهترين دوره زندگي مي‌شود، بلکه هزينه‌هاي مالي، رواني و درد و رنج زيادي را به خانواده‌ها و جامعه تحميل مي‌کند. در ايران نيز علي رغم تلاش‌هاي انجام شده، آمار مرگ و خسارت‌هاي ناشي از تصادفات بسیار بالاست. بررسی آمارهای جهانی نشان می‌دهد میزان تصادفات رانندگی و تلفات ناشی از آن در کشورمان چند برابر میانگین جهانی است.

به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه ترافیک مجموعه عوامل موثر بر وقوع حوادث رانندگی را می توان به سه عامل خطا انسانی، اشکالات فنی خودرو و زیرساخت‌ها تقسیم کرد.

از سایر موارد موثر بر وقوع این گونه حوادث می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رتبه نخست تصادفات رانندگی به رانندگانی تعلق دارد که هنگام رانندگی تمرکز کافی نداشته و مشغول صحبت کردن با تلفن‌همراه، فرستادن پیامک، خوردن یا آشامیدن بوده‌اند.

سبقت غیرمجاز را می‌توان یکی از دلایل اصلی وقوع تصادفات به شمار آورد زیرا بیشتر تصادفات جاده‌ای زمانی رخ می‌دهد که راننده دید کافی در پیچ جاده‌ها ندارد و اقدام به سبقت می‌کند.

بی‌توجهی بسیاری از رانندگان به تابلوی حداکثر سرعت مجاز که سبب نداشتن کنترل راننده در کنترل خودرو و در نهایت موجب اتفاقات ناگوار مانند مرگ‌ و میر و معلولیت دائم و … می‌شود.

مصرف برخی از داروهای مجاز مانند داروهای خواب آور و ضد افسردگی یا داروهای محرک، مخدر و الکل می‌تواند میزان هوشیاری رانندگان را به طرز معنا داری کاهش دهد. بنابراین هنگام و پیش از رانندگی از مصرف این گونه موارد به شدت بپرهیزید.

برخی از رانندگان بسیار سریع و بدون استفاده از راهنما، خطوط را تغییر داده و منجر به بروز حوادث خطرناک برای خود و دیگران می‌شوند. بنابراین قبل از تغییر مسیر حتما از چراغ راهنما استفاده کنید و با کمک آینه‌های بغل از امن بودن مسیر مطمئن شوید.

در صورت رعایت نکردن فاصله مجاز با خودروی جلویی احتمال کنترل نداشتن روی خودرو بسیار افزایش می یابد و نمی‌توان عکس‌العمل سریع نشان داده و ترمز کرد. بنابراین این کار می­تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد.

هنگام بارندگی میزان دید راننده کاهش می‌یابد، بنابراین برای پیشگیری از وقوع تصادف و حوادث ناگوار بهتر است از سالم بودن برف پاک‌کن‌ها اطمینان حاصل نمود و همچنین با دقت بیشتری رانندگی کرد. هنگام بارش برف با سرعت پایین حرکت کرده و حتما از زنجیر چرخ استفاده نمایید.

اگر قصد تردد در جاده‌های برون شهری را دارید حداقل باید یک تا دو سال تجربه رانندگی در شهر داشته باشید تا بتوانید خودرو را به طور کامل کنترل کنید.

در بعضی موارد درگیری بین رانندگان دو خودرو منجر به تصادف می‌شود، زیرا راننده‌ای که خشمگین است کنترل خود را از دست داده و با سرعت زیاد به تعقیب خودروی دیگر می‌پردازد و در این حالت نسبت به علایم رانندگی بی‌‌دقت بوده و فاصله مجاز با خودروهای دیگر را رعایت نمی‌کند. در این صورت احتمال وقوع تصادفات افزایش می یابد.

راه‌های موثر بر کاهش تصادفات جاده‌ای

آموزش، اعمال قانون، مهندسی راه و خودرو و امداد و نجات در کاهش سوانح و تلفات جاده‌ای موثر است. همچنین رانندگان باید با نهایت دقت و تمرکز رانندگی کرده و هنگام خواب آلودگی و عصبانیت از این کار پرهیز کنند.

نوسازی خودروهای فرسوده، برطرف کردن نقاط حادثه خیز جاده‌ای، ترویج فرهنگ صحیح رانندگی بین هموطنان نیز می‌تواند از میزان تلفات جاده‌ای تا حد زیادی بکاهد. شایان ذکر است یکی از دلایلی که باعث ایجاد تصادفات رانندگی می‌شود مشکلات فنی خودرو و عدم رسیدگی منظم به آن است که شرکت آرین موتور، نماینده انحصاری میتسوبیشی در ایران، با ارائه خدمات سرویس دوره‌ای همراه همیشگی میتسوبیشی‌سواران عزیز است. اطلاعات کامل خدمات و محصولات میتسوبیشی را در سایت رسمی آرین موتور بخوانید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط