هر فردی در انتخاب خودرو، نیازهای ویژه خود را دارد. هنگام خرید خودرو موارد زیادی اعم از قیمت، تعداد اعضای خانواده، نوع سوخت، مسافت طی شده و … باید مورد توجه قرار گیرد. اگر قصد دارید اتومبیل دست دوم بخرید، باید به سن اتومبیل و مسافت طی شده نیز دقت کنید.

دسته‌بندی اتومبیل‌ها براساس ویژگی‌های متعددی قابل بررسی است، که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. ولی آنچه در انتخاب خودرو اهمیت ویژه‌ای دارد، نوع بدنه اتومبیل است که به شرح آن می‌پردازیم. برای مثال، بهتر است خانواده‌های پرجمعیت اتومبیل‌های بزرگ تهیه کنند. برای جابجایی از منزل به محل کار باید خودرو کوچک باشد، زیرا اتومبیل‌های کوچک در ساعت‌های پرترافیک و در هنگام پارک کردن بهترین گزینه هستند.

اتومبیل‌های کوچکی با 4 در هستند که برای 4 سرنشین طراحی می‌شوند. این اتومبیل به ظاهر صندوق عقب ندارد و پشت آن‌ صاف است، ولی در حقیقت جای بار اندکی برای قرار دادن یک یا دو کیف دستی دارند.

اندازه اتومبیل‌های هاچ بک از خیلی کوچک تا بزرگ متفاوت است، این تفاوت در اندازه فضای داخل اتومبیل و صندوق عقب تاثیر می‌گذارد. برای رانندگی در شرایط شلوغ و پر رفت‌و‌آمد شهری، هاچ بک‌ها اتومبیل‌های مناسبی هستند، زیرا در ترافیک سنگین عالی عمل می‌کنند، پیدا کردن جای پارک برای آن‌ها آسان است.

سدان‌ها خودروهای معمولی، متداول و پرفروشی هستند که برای 5 سرنشین طراحی شده‌اند. صندوق عقب سدان‌ فضای کافی دارد. در بسیاری موارد سدان‌ها همان هاچ بک‌های موجود در بازار هستند که به آن‌ها صندوق عقب اضافه شده است.

با وجود طراحی مشابه مینی‌ون‌ و شاسی‌بلند، تفاوت‌های اساسی در کارایی آن‌ها وجود دارد. مینی ون‌ها برای 7 تا 10 نفر سرنشین طراحی می‌شوند. قرار گرفتن بدنه بر روی شاسی در مینی ون‌ها، قابلیت جابجایی مقادیر زیاد بار را به آن‌ها می‌دهد. به طور کلی، در مینی ون‌ها توجه روی راحتی اتومبیل است.

شاسی‌بلند‌ها وسایل نقلیه‌ای هستند که، برای رانندگی‌های طولانی مدت در شرایط جاده‌ای و بزرگراه‌ها طراحی شده‌اند. در این کلاس، به تمام بخش‌های اتومبیل اعم از موتور، گیربکس، دیفرانسیل، سیستم 4WD یا دو دیفرانسیل، فضای بزرگ و فنربندی توجه ویژه‌ای می‌شود. داشتن این ویژگی‌ها، کیفیت رانندگی با اتومبیل‌های شاسی‌بلند را بسیار بالا می‌برد.

کوپه نامی است که به سدان‌های دو در اطلاق می‌شود. این درها کمی بزرگ‌تر از درهای معمول هستند. کوپه‌ها در دو نوع 2 صندلی و 4 صندلی تولید می‌شوند. در خودروهای کوپه اهمیت اصلی به مدل، لاکچری و طراحی اتومبیل داده می‌شود. تعداد افرادی که این اتومبیل را می‌پسندند، بسیار محدود است.

به اتومبیل‌هایی گفته می‌شود که سقف و شیشه عقب آن‌ها قابلیت جمع شدن در عقب اتومبیل را دارد. در مدل‌های اولیه کانورتیبل از چرم در سقف‌های تاشو استفاده می‌کردند. ولی امروزه از فلز و طراحی تاشو برای این قابلیت استفاده می‌شود. این اتومبیل‌ برای افرادی مناسب است که می‌خواهند در یک خودروی لوکس، رویای حرکت باد در میان موها هنگام رانندگی را تحقق بخشند.

واگن‌ها وسایل نقلیه‌ای هستند که، از ترکیب دو نوع اتومبیل سدان و هاچ‌بک به وجود آمده‌اند. این اتومبیل فضای بار بزرگ‌تری در پشت دارد. در پشت آن‌ها به جای صندوق عقب یک در پنجم قرار دارد. واگن‌ها خودروهای تفریحی هستند.

اتومبیل‌هایی با فضای بزرگ و با هدف جابجایی مسافر و بار هستند. این اتومبیل صندلی‌های زیاد برای نشستن و فضای کافی برای قرار دادن بار دارد.

این اتومبیل ترکیبی از مینی ون‌هاست که برای اهداف تجاری به صورت پیک آپ‌ها در آمده‌اند.  این اتومبیل‌ها در دو مدل دو در (تک کابین) و چهار در (دو کابین) طراحی می‌شوند. مدل‌های دو کابین برای 5 سرنشین طراحی شده‌اند. فضای بار پشت کابین مسافران و به صورت جداگانه و رو باز طراحی می‌شود. ابعاد این اتومبیل بزرگ است، بدنه آن بر روی شاسی اتومبیل قرار گرفته و امکان جابجایی بار قابل توجهی (حدود 800 کیلوگرم) را فراهم می‌کند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط