بازار خودروهای کارکرده یا دست دوم، همیشه از رونق خوبی برخوردار بوده است و به شکلی می‌توان گفت، امروزه مشتریان این دسته از خودرو‌ها بسیار بیشتر از گذشته هستند. مهم‌ترین عامل و محرک خرید و فروش خودرو‌های کارکرده، قیمت آن‌ها است؛ به طور کلی و بر اساس عرف بازار قیمت یک خودرو کارکرده حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از صفر همان اتومبیل است. خودروهای کارکرده بر اساس میزان کارکرد، سال ساخت و وضعیت سلامت بدنه و قطعات فنی آن‌ها، قیمت‌گذاری می‌شوند به همین دلیل بسیاری از صاحبان خودرو‌های کارکرده، هنگام فروش اتومبیل‌های خود سعی می‌کنند با بهره‌گیری از ترفند‌هایی ارزش اتومبیل خود را بیشتر از آن‌چه که هست نشان دهند؛ همین موضوع باعث شده است بسیاری از افراد از خرید خودرو‌های کارکرده و دست دوم صرف نظر کنند و با پرداخت هزینه‌های بیشتر اقدام به خرید اتومبیل‌های صفر کنند. امروزه با در نظر گرفتن مسائل و شبهات در خصوص ارزش‌گذاری خودرو‌های کارکرده، مراکزی بوجود آمده‌اند که اتومبیل‌ها را از نظر ظاهر و سلامت فنی بررسی می‌کنند؛ اما بر اساس نظر بسیاری از متخصصان حوزه اتومبیل، حتی بهترین مراکز کارشناسی نیز شاید دچار اشتباه شوند و نتوانند ایرادات برخی از خودرو‌ها را تشخیص دهند به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید خودروی دست دوم و کارکرده، چند کیلومتری با آن رانندگی کنید.

بهترین زمان برای خرید خودروهای کارکرده

بر اساس نظر متخصصان حوزه معاملات خودرو و همچنین بسیاری از کارشناسان اقتصادی، بهترین زمان برای خرید خودرو‌های کارکرده و دست دوم، وقتی است که دو سال از عمر اتومبیل گذشته است. خودروی کارکرده‌ای که دو سال از عمر آن گذشته است، حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد زیر قیمت مدل صفر آن می‌باشد و هنوز دارای گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت ارائه دهنده است؛ از همین سو بسیاری معتقد هستند که بهترین زمان برای خرید اتومبیل‌های کارکرده، دو سال پس از تولید آن‌ها است.

چه قطعاتی را در زمان خرید خودرو‌های کارکرده بررسی کنیم؟

در زمان خرید خودرو‌های کارکرده و دست دوم بهتر است به سلامت چند قطعه اساسی توجه بیشتری داشته باشید؛ باتری خودرو‌ها یکی از این قطعات است که توجه به سلامت آن یک امر ضروری است، زیرا در صورت سالم نبودن آن، کل سیستم برق رسانی خودرو دچار مشکل می‌شود اتومبیل به درستی کار نمی‌کند. سیستم تعلیق و کمک فنر‌ها از دیگر قطعاتی هستند که در زمان خرید اتومبیل‌های دست دوم و کارکرده باید به آن‌ها توجه کنید؛ در صورتی که کمک فنر‌ها و دیگر قطعات اساسی سیستم‌ تعلیق اتومبیل خراب باشند، نیروی ضربات و فشار‌های ناشی از پستی و بلندی‌های جاده به کابین اتومبیل آسیب می‌رسانند و ممکن است در طول زمان، شاسی خودرو از فرم اصلی و استاندارد خود خارج شود.

خودرو کارکرده بخریم یا صفر؟

شکی نیست که اتومبیل‌ صفر از هر نظر سالم‌تر از خودرو کارکرده است و شما می‌توانید از سلامت آن در حین خرید اطمینان داشته باشید و قطعا اگر اتومبیل کارکرده مورد نظر شما به درستی نگهداری نشده باشد، هم از نظر فنی و هم از نظر ظاهری تفاوت زیادی با خودرو‌های صفر خواهد داشت؛ اما اگر می‌خواهید با پرداخت مبلغ کمتری صاحب خودرو دلخواهتان شوید می‌توانید خرید خودرو‌های کارکرده را جزء گزینه‌هایتان قرار دهید.

آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران، مفتخر است که محصولات این برند اصیل را برای هم‌میهنان عزیز فراهم کرده است. شایان ذکر است که تمامی خودروهایی که توسط آرین‌موتور عرضه می‌شود همگی دارای گارانتی رسمی میتسوبیشی به مدت ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر هستند و تمامی خدمات تحت پوشش گارانتی برای میتسوبیشی سواران عرضه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و موارد تحت پوشش گارانتی می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط