در هنگام از کار افتادن سیستم ترمز چه باید کرد؟

در هنگام از کار افتادن سیستم ترمز چه باید کرد؟
 7 آوریل 2018
 دسته بندی:  بلاگ  

یکی از وحشتناک‌ترین سناریو‌هایی که هر راننده‌ای می‌تواند با آن رو به رو شود، از کار افتادن سیستم ترمز در زمان حرکت خودرو می‌باشد. عمل نکردن سیستم ترمز خودرو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله فرسودگی قطعات یا افزایش میزان پایش روغن ترمز؛ برای جلوگیری از بوجود آمدن اینگونه مسائل بهتر است هر مدتی یکبار سیستم‌های داخلی اتومبیل شما توسط متخصصان فعال در نمایندگی‌های معتبر معاینه شود. مسئله از کار افتادن سامانه ترمز خودرو‌ها در زمان حرکت باعث شده است خودروسازان بزرگ دنیا بر روی سیستم‌های ایمنی خودرو بیش از پیش تمرکز داشته باشند؛ اما هیچگاه به طور قاطعانه نمی‌توان این ادعا را مطرح کرد که ترمز اتومبیل شما همیشه به درستی عمل خواهد کرد! از همین رو در این مقاله قصد داریم نحوه مواجهه با مسئله از کار افتادن ترمز خودرو را بیان کنیم.

آرامش خود را حفظ کنید.

در زمان از کار افتادن سیستم ترمز قبل از هر چیزی سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و نترسید. به افراد و خودرو‌های رو به رویتان با بهره‌گیری از بوق و چراغ، هشدار دهید. به زیر پای خود نگاه کنید، در بسیاری از موارد امکان دارد شیئی در زیر پدال ترمز گیر کرده باشد و مانع از حرکت پدال ترمز به سمت پایین می‌شود.

سرعت اتومبیل را کاهش دهید.

اگر به این موضوع پی بردید که چیزی زیر پدال گیر نکرده است و مشکل از سیستم‌های داخلی خودرو می‌باشد، پایتان را از رو پدال گاز بردارید و در صورت روشن بودن کروز کنترل، آن را خاموش کنید؛ با انجام این امور سرعت خودرو را کاهش می‌دهید و میزان خطرات احتمالی را تا حد زیادی کم کرده‌اید.

پدال ترمز را چند بار فشار دهید.

اگر پدال ترمز خودرو شما سفت شده است یا به صورت کامل پایین نمی‌رود، به احتمال زیاد مشکل از کاهش میزان روغن ترمز خودرو شما می‌باشد؛ در این حالت بهتر است پدال ترمز را چند بار فشار دهید تا فشار را به شکلی پمپ کرده باشید. با انجام این عمل می‌توانید مقداری از خاصیت ترمز اتومبیل را بازگردانید. پمپ کردن پدال ترمز قطعا بهترین روش برای کاهش سرعت اتومبیل در زمان از کار افتادن سیستم ترمز آن است. ممکن است این پروسه کمی طول بکشد؛ از همین رو سعی کنید با بهره‌گیری از توانایی خود، اتومبیل را در مسیری به حرکت در بیاورید که خلوت‌تر است.

دنده معکوس بدهید.

یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش سرعت خودرو در زمان از کار افتادن سیستم ترمز آن این است که دنده‌های خودرو را به ترتیب معکوس بدهید و ضریب آن را کم کنید. این موضوع را در نظر بگیرید که حتما دنده به ترتیب و به آرامی معکوس شود، زیرا در غیر این صورت امکان دارد به گیربکس یا همان جعبه دنده اتومبیلتان آسیب جدی وارد شود.

از ترمز دستی استفاده کنید.

زمانی که سرعت اتومبیل رو به کاهش بود، می‌توانید از ترمز دستی یا ترمز پارکینگ برای توقف کامل خودرو استفاده کنید. در نظر بگیرید که استفاده از ترمز دستی در سرعت‌های بالا ممکن است خطرآفرین باشد؛ از همین رو قبل از استفاده از ترمز دستی خودرو، با بهره‌گیری از متد‌های بالا سرعت خودرو را کم کنید.