آرین موتور

بررسی سیستم‌های صوتی خودرو و امکانات جانبی آن

audio systems in cars سیستم‌های صوتی در خودروها

عاشقان سرعت به چه صداهایی گوش می دهند؟

عاشقان خودروهای خاص و علاقمندان به سرعت همیشه و همیشه اهمیت خاصی به سیستم صوتی خودروشان و کیفیت پخش موسیقی از آن می‌دهند. نکته‌ای که لذت رانندگی را برای جوانان دو چندان می‌کند و چشم پوشی از آن به نوعی ویژگی‌های غیر قابل انکار هر خودرویی را زیر سوال می‌برد. در دنیای خودروهای خاص و لوکس اروپایی و امریکایی اما سیستم‌های صوتی بازار رقابتی عجیب و تنگاتنگی دارند.  برندهای شاخصی که حتی اگر تجربه استفاده از آن‌ها را نداشته باشیم، قطعا نامشان با گوش‌هایمان آشنا خواهد بود. در این گزارش اما نگاهی خواهیم داشت به مطرح‌ترین برندهای سیستم صوتی در خودروها و همچنین الزاماتی که مورد توجه ماشین بازها و مشتریان سیستم‌های صوتی حرفه‌ای در دنیا بوده است.

چند ماه پیش بود که پایگاه اینترنتی «جالوپینک» با ارایه یک رتبه بندی سیستم‌های صوتی محبوب و پرطرفدار مورد استفاده بر روی خودروها را معرفی کرد. لیستی که در آن برندهای حرفه‌ای نظیر «اینفینیتی»، «دین اودیو»، «ای ال اس»، «بی اند کیو»، «هارمن کاردون»، «یاماها»، «بوز»، «الترومدیا»، «پایونیر»، «مارک لوینسون» و غیره دیده می‌شد.  در معرفی اغلب این برندها دو ویژگی بیش از دیگر موضوعات مورد تاکید قرار گرفته بود. ابتدا کیفیت صدا و خروجی قدرتمند آن و دیگری تناسب محصولات برندهای کار آدیو برای خودروهای مختلف بوده است. به طور مثال سیستم‌های صوتی «استریوی ونتیج» که از جمله کمپانی‌هایی است که در صنعت ساخت و تولید سیستم‌های صوتی فعالیت دارد، زمانی که خودرو بر روی حالت کروز کنترل قرار دارد و بیشترین صدا از سوی موتور تولید می‌شود، می‌توان به آسانی به موسیقی پرداخت و از صدای ناهنجار موتور در امان ماند.

البته باید توجه داشت که استفاده از تمام اجزای کار آدیوها، از آمپلی فایر گرفته تا باکس و ساب و کامپوننت همگی به خلق و خوی راننده و میزان علاقمندی او به موسیقی بستگی دارد. اما اکنون آنطور که مشاهده می‌شود خودروسازان بزرگ جهان با بارگذاری حرفه‌ای‌ترین سیستم‌های صوتی در پی آن هستند که تمامی مشتریان خودروهای محبوب را به موسیقی علاقمند کنند. جدا از این بدون تردید استفاده از سیستم  صوتی حرفه‌ای علاقه رانندگی و لذت بردن از مسیرهای طولانی را دو چندان می‌کند.

شایان توجه است که سیستم‌های صوتی در حالت کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند، سیستم های کیفی و قدرتی. البته این تعریف تنها برای سیستم‌های حرفه‌ای انتخاب شده است زیرا انتخاب یک سیستم صوتی صرفا قدرتی یا صرفا کیفی هزینه‌های بسیار بالایی را می‌طلبد. باید توجه داشت که پایه و اساس سیستم صوتی خودرو را ضبط آن تشکیل می‌دهد . تمامی برندها در این راستا محصولات متنوعی دارند که در آن‌ها تنوع بسیاری در جنس صدا، اکولایزر، بلوتوث و صفحه نمایش پیشرفته‌تر دیده می‌شود. در این رده بندی‌ها به طور معمول ضبط‌های پایونیر در کلاس ارزان قیمت‌ها، ضبط‌های کنوود در رده‌های میانی و ضبط‌های آلپاین به کاربران نیمه حرفه‌ای توصیه می‌شود.

انتخاب ضبط و سیستم صوتی خودرو ارتباط مستقیم با سلیقه شنیداری افراد دارد. اگر سیستمی با صدای نسبتا تیز دلخواه شما است و پرتاب صدا از اولیت‌های مهم‌تان است، با انتخاب اسپیکرهای مناسب می‌توانید صدای دلخواه‌تان را از ضبط بگیرید. البته آمپیلیفایرها، ساب ووفرها و کامپوننت‌ها نیز از دیگر تجهیزاتی هستند که جمع کردن یک سیستم حرفه‌ای برای خودرو حضور تمامی آن‌ها را می‌طلبد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط