آرین موتور

فناوری لاستیک‌های بدون هوا (airless)

airless tires لاستیک‌های بدون هوا

لاستیک‌های بدون هوا یا airless tires، تایر‌هایی هستند که بر خلاف نسل‌های قبلیشان یعنی لاستیک‌های پنوماتیک، از هوا برای به وجود آوردن یک‌پارچگی در ساختارشان استفاده نمی‌کنند. ساختار داخلی لاستیک‌های بدون هوا، یک ساختار مشبک و کندو مانند است و لاستیک با بهره‌گیری از این ساختار می‌تواند بدون استفاده از هوا، استحکام و انعطاف لازم را برای گذر از مسیر‌های مختلف بوجود بیاورد. فناوری تایر‌های بدون هوا برای کاهش میزان پنچری تایر‌ها بوجود آمد و به شکلی می‌توان این لاستیک‌ها را نسل جدید‌تر تایر‌های ران فلت ( RunFlat ) دانست. ایده لاستیک‌های بدون هوا اولین بار در سال 2008 به جهانیان ارائه شد اما قبل از آن تایر‌هایی با ساختار‌های مشابه برای موتور سیکلت‌های کوچک و اسکوتر‌های برقی توسط کمپانی‌های تایرسازی طراحی و تولید شده بود.

کاربرد‌های لاستیک‌های بدون هوا

در حال حاضر هنوز فناوری لاستیک‌های بدون هوا به شکلی پیشرفت نکرده‌اند که بتوان آن‌ها را در ساختار انواع وسایل نقلیه استفاده کرد. مهمترین کاربرد تایر‌های بدون هوا استفاده از آن‌ها در ماشین چمن‌زنی و وسایل نقلیه کوچک مثل اسکوتر‌ها یا اتومبیل‌های مخصوص بازی گلف است. همچنین بر اساس پیشرفت‌های تازه‌ای که در صنعت لاستیک‌های بدون هوا بوجود آمده است، کم کم می‌توانیم کاربرد آن‌ها را در وسایل نقلیه سنگین مانند لودر‌ها یا اتومبیل‌های دیگر حوزه راهسازی و ساختمان‌سازی مشاهده کرد. همچنین طی آخرین خبر‌ها مریخ نورد جدید ناسا از لاستیک‌های بدون هوا بهره می‌برد تا بتواند با ایمنی بیشتری مسیر‌های پر فراز و نشیب این سیاره را طی کند. به طور کلی لاستیک‌های بدون هوا هنوز برای ورود به بازار خودرو‌های شهری و یا وسایل نقلیه با میزان تردد بالا آماده نیستند؛ زیرا ساختار مقاوم این لاستیک‌ها باعث شده است، انعطاف‌پذیری کمی داشته باشند و همین موضوع یکی از اصلی‌ترین موانع پیشرفت تایر‌های بدون هوا به حساب می‌رود. از طرفی این موضوع را باید در نظر گرفت که پلاستیک استفاده شده در ساختار داخلی تایر‌های بدون هوا، در برابر تغییرات دمایی ناگهانی مقاوم نیست و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود لاستیک‌های بدون هوای کنونی در بسیاری از نقاط جهان بلااستفاده باشند.

آینده لاستیک‌های بدون هوا

بر اساس نظر بسیاری از کارشناسان حوزه حمل و نقل، لاستیک‌های بدون هوا لاستیک‌هایی هستند که در آینده نه چندان دور بخشی جدانشدنی از خودرو‌هایمان خواهند بود. بر اساس گزارشات بدست آمده، بسیاری از برند‌های مطرح بین‌المللی در حال توسعه لاستیک‌های بدون هوا هستند، زیرا از نظر بسیاری از متخصصین، این لاستیک‌ها تنها راه نجات صنعت خودروسازی از لاستیک‌های پنوماتیک است. به نظر می‌رسد کشف و اختراع کامپوزیت‌های جدید در صنایع مختلف، امید استفاده از لاستیک‌های بدون هوا در صنعت اتومبیل‌سازی را بیش از پیش تقویت کرده باشد. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که ورود لاستیک‌های بدون هوا به ساختار اتومبیل‌ها، باعث بوجود آمدن ضرر و زیان‌هایی برای صنایع مادر است؛ زیرا این لاستیک‌ها عمر بسیار طولانی خواهند داشت و به ندرت دچار آسیب‌های جدی خواهند شد اما تجربه نشان داده است که جلوی پیشرفت فناوری‌های جدید را نمی‌توان گرفت و باید همگام با آن‌ها تغییرات را بوجود آورد.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط