همانطور که همه ما می‌دانیم، هر خودرویی برای حرکت نیاز به یک نیروی مشخص دارد و در هنگام حرکت نیز باید سعی بر حفظ این مقدار نیرو کند؛ اما چه میزان از نیروی برای حرکت اتومبیل نیاز است و چگونه باید این نیرو را اندازه گرفت؟ در واقع نام این نیرو درگ است؛ درگ به حداقل نیرویی گفته می‌شود که یک خودرو برای حرکت نیاز دارد و میزان این نیرو بسته به عوامل مختلف، متفاوت است؛ این مباحث در حوزه آیرودینامیک خودرو بررسی می‌شود که در چند دهه اخیر اهمیت بسیاری بین خودروسازان پیدا کرده است و مهم‌ترین وظیفه علم آیرودینامیک در این حوزه، کاهش مقدار نیروی درگ می‌باشد.

 

تاثیر فرم بدنه در آیرودینامیک خودرو

در گذشته برای کاهش مقدار حداقلی نیروی درگ فرم خودرو‌ها را تغییر می‌دادند و بر اساس اصول استریم لاینینگ خودرو‌ها را طراحی می‌کردند. به طور کل فرم بدنه خودرو یکی از اصول آیرودینامیک آن به حساب می‌رود و بر اساس علم استریم لاینینگ ثابت شده است که بهترین فرم برای کاهش نیروی درگ فرم قطره آب است، از همین سو می‌توان گفت اولین خودرو‌های آیرودینامیکی فرم بدنه‌ای مانند اشک یا قطره آب داشتند. در واقع خودروسازان و طراحان صنعتی، با تغییر فرم خودرو می‌توانند برخورد ذرات هوا را با بدنه اتومبیل کاهش دهند و این ذرات را به شکلی هدایت کنند تا خودرو کمترین مقدار نیرو را برای مقابله با آن‌ها به کار بگیرد. امروزه فرم‌های استریم لاینینگ فقط برای خودرو‌های مسابقه‌ای بکار می‌رود و به لطف پیشرفت علم آیرودینامیک امروزه می‌توان با بکارگیری هواکش‌ها و همچنین دیفیوزر‌ها برخورد ذرات هوا را با بدنه خودرو کنترل کرد و به شکلی آن‌ها را هدایت کرد که نیروی درگ اتومبیل کاهش یابد؛ البته لازم به ذکر است بسیاری از طراحان خودرو در چند سال اخیر با استفاده از اسپویلر‌ها، توانسته‌اند از برخورد ذرات هوا استفاده کنند و هنگام ترمز با افزایش نیروی درگ، زمان کلی ترمز را کاهش دهند.

 

وزن و نیروی گرانش در آیرودینامیک خودرو

یکی دیگر از مسائلی که طراحان و تولیدکنندگان اتومبیل باید در نظر داشته باشند، تاثیر وزن خودرو بر آیرودینامیک آن است. به طور کل افزایش وزن یک خودرو باعث می‌شود نیروی گرانش تاثیر بیشتری در چسبندگی اتومبیل داشته باشد و چسبندگی اتومبیل در نهایت باعث می‌شود مقدار نیروی درگ افزایش یابد و خودرو برای حرکت به اعمال نیروی بیشتری نیاز داشته باشد؛ اما باید خاطر نشان کرد که نیروی گرانش تاثیر بسزایی در کنترل اتومبیل دارد و علم آیرودینامیک این وظیفه را دارد که وزن خودرو را به شکلی تنظیم کند تا مقدار چسبندگی به شکلی باشد که هم کنترل خودرو راحت باشد و هم نیروی درگ کاهش یابد. از همین سو در بسیاری از خودرو‌های مدرن امروزی چند حالت برای رانندگی در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال وقتی شما خودروتان را بر روی حالت اسپرت قرار می‌دهید و وزنه‌های تعبیه شده در شاسی خودرو به عقب اتومبیل هدایت می‌شوند و این موضوع باعث کاهش چسبندگی جلو خودرو و در نهایت کاهش مقدار نیروی درگ می‌شود؛ اما هیچگاه نباید انتظار داشت که خودرو در حالت اسپرت کنترل راحت‌تری داشته باشد.

شایان ذکر است که خودروهای میتسوبیشی، از گذشته به دلیل طراحی منحصر به فرد توسط عاشقان خودرو به راحتی قابل شناسایی هستند و در کنار زیبای خاص، حاصل ساعت‌ها تلاش و دقت طراحان کار آزموده هستند. (به کسانی که علاقمند به طراحی خودرو هستند، توصیه می‌کنیم تا این مطلب را بخوانند.) آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز در ایران، مفتخر است که محصولات این برند زیبا و اصیل را برای هم‌میهنان عزیزمان فراهم کرده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط