آرین موتور

عوامل حواس‌پرتی هنگام رانندگی و راه‌های جلوگیری از آن

distracted drivers رانندگان حواس‌پرت

حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند و بر اساس آمار‌ها به طور متوسط در هر دقیقه، یک تصادف جاده‌ای در کشورمان رخ می‌دهد. از نظر کارشناسان، بسیاری از تصادفات شهری و جاده‌ای به دلیل عدم تمرکز رانندگان بر روی جاده و عوامل مهم دیگر است. امروز در این مقاله قصد داریم برخی از عواملی که باعث حواس‌پرتی رانندگان می‌شود را معرفی کنیم.

داشبورد را بیخیال شوید.

طبق مطالعات کارشناسان مجموعه تحقیقاتی MSN، یکی از عواملی که باعث حواس‌پرتی افراد در زمان رانندگی می‌شود، بازی با دکمه‌ها و قطعات داشبورد است. اگر در شیار‌های بین قطعات داشبوردتان آشغال جمع شده است، زمان تمیز کردن آن را به بعد از رانندگیتان موکول کنید. اگر شما هم جزء کسانی هستید که مدام با سیستم صوتی اتومبیلتان و یا دکمه‌های روی داشبورد کار می‌کنید، باید بدانید این رفتار شما می‌تواند برای خودتان و مابقی رانندگان خطرناک باشد. در واقع بازی با قطعات داشبورد باعث می‌شود شما نتوانید واکنش سریع و مناسبی به عوامل موجود در جاده و خیابان نشان دهید، همین موضوع دلیلی است بر خطرناک بودن این عادت.

خوردن و آشامیدن

شاید بنظر شما خوردن مواد غذایی و آشامیدن نوشیدنی در اتومبیل یک امر بی‌خطر و معمول باشد، اما بهتر است بدانید این رفتار هر ساله باعث بوجود آمدن صد‌ها تصادفات جاده‌ای در دنیا می‌شود که بسیاری از آن‌ها خسارات جانی به همراه داشتند. شما در زمان خوردن و آشامیدن نیمی از تمرکز خود را بر این رفتار قرار می‌دهید به همین دلیل زمانی که در حال رانندگی هستید و چیزی میل می‌کنید نمی‌توان انتظار داشت تمام دقت و حواستان به جاده باشد، با اصلاح این عادت خطرناک می‌توانیم سهمی در کاهش آمار حوادث جاده‌ای داشته باشیم.

بحث در زمان رانندگی

صحبت کردن در زمان رانندگی با بقیه سرنشینان، مشکلی بوجود نمی‌آورد ولی وقتی وارد یک بحث و مشاجره با خانواده و یا دوستانتان می‌شوید، مسئله کمی متفاوت است و این رفتار و عادت شما می‌تواند باعث وقوع حوادث جاده‌ای و یا شهری شود. بر اساس تحقیقات انجام شده، در زمانی که شما با شخص یا اشخاصی در حال بحث و مشاجره هستید، ناخودآگاه مغز شما بیشتر انرژیش را برای پیدا کردن جواب و همچنین کلمات مناسب صرف می‌کند، از همین رو در زمان رانندگی این رفتار به عنوان یک عادت خطرناک شناخته می‌شود و می‌تواند دقت و حواس شما را نسبت به جاده، به شکل چشم‌گیری کاهش دهد.

به GPS خیره نشوید.

قطعا GPS یک وسیله بسیار کاربردی است که امروزه در بسیاری از خودرو یافت می‌شود، اما متاسفانه GPS یکی از عواملی به شمار می‌رود که می‌تواند حواس راننده را به کلی پرت کند و باعث ایجاد تصادفات شود. بهتر از قبل از شروع به رانندگی، مسافتی که قرار است طی کنید را روی GPS یا نقشه بررسی کنید تا در زمان رانندگی نیاز نباشد مدام به GPS خیره شوید.

تلفن همراه‌، مظنون شماره یک!

بهتر است بدانید در سال ۲۰۱۶ استفاده از تلفن همراه، مهمترین عامل خارجی در وقوع تصادفات شهری و جاده‌ای در سراسر دنیا بوده است. صحبت کردن و یا نوشتن یک پیغام با تلفن همراه، حواس و دقت شما را به شکل چشم‌گیری از جاده و رانندگی پرت می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد حوادث برای شما و رانندگان دیگر باشد.

آرین‌موتور، نماینده رسمی میتسوبیشی موتورز ژاپن در ایران، با دانش به این موضوع، کمپینی تحت عنوان #بخاطرمن اجرا کرده است و از شما عزیزان خواهشمندیم تا به این کمپین بپیوندید، برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط